Reklama

Watykan: sympozjum nt. aktualności encykliki "Evangelium vitae" po 20 latach

2015-03-25 19:29

kg (KAI/RV) / Rzym / KAI

Dokładnie w 20. rocznicę encykliki św. Jana Pawła II "Evangelium vitae" (z 25 marca 1995) Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych zorganizowała w Rzymie specjalne sympozjum. W liście do jego uczestników, podpisanym przez sekretarza stanu Stolicy Apostolski kard. Pietro Parolina, Franciszek życzy, by inicjatywa ta, pogłębiając aspekty naukowe, antropologiczne i etyczne, wzbudziła odnowione zaangażowanie „w szerzenie kultury życia”. Ojciec Święty wyraża „uznanie tym wszystkim, którzy codziennie, mimo wielu trudności, dają świadectwo wierności Ewangelii życia” - zapewnił kardynał.

List na sympozjum wystosował też przebywający jeszcze na leczeniu w Polsce przewodniczący Rady abp Zygmunt Zimowski. O jego treści i o samym spotkaniu opowiedział w Radiu Watykańskim pracujący w tej dykasterii ks. Dariusz Giers.

„Głównym celem spotkania jest potwierdzenie aktualności nauczania św. Jana Pawła II. Ksiądz arcybiskup w swoim przesłaniu stwierdził, że nauczanie to nie straciło nic na swojej aktualności, tym bardziej na swojej wewnętrznej mocy i pięknie. Obecnie nauczanie to jest potwierdzane i rozwijane przez papieża Franciszka" - oświadczył rozmówca rozgłośni papieskiej.

Przypomniał, że Ojciec Święty w swym niedawnym przemówieniu do Papieskiej Akademii Życia powtórzył dokładnie apel św. Jana Pawła II: "Szanuj, broń, kochaj, służ życiu. Tylko na tej drodze znajdziesz sprawiedliwość, rozwój, prawdziwą wolność, pokój i szczęście".

Reklama

"Ksiądz arcybiskup podkreślił, że zasadniczą misją Rady, którą kieruje, jest obrona życia. Misja ta dotyczy całego Kościoła, dlatego zaprosiliśmy przedstawicieli różnych urzędów Kurii Rzymskiej i instytucji świeckich, zaangażowanych we wspieranie i ochronę życia" - powiedział ks. Giers. Przypomniał, że św. Jan Paweł II o wszystkich, którzy włączają się w tę służbę życiu, mówił: "Jesteście sługami życia, macie być zawsze i wszędzie sługami życia". Kapłan dodał, że takimi sługami są też rodzice.

"Troszczyć się o życie to podstawowe zadanie rodziny. Sympozjum stanie się również, i to jest nasza nadzieja, bardzo użyteczne dla prac przyszłego Synodu Biskupów na temat rodziny. Św. Jan Paweł II tak pięknie mówił o sobie, że jest Papieżem życia i odpowiedzialnego rodzicielstwa” – dodał na zakończenie oficjał Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia.

Tagi:
Jan Paweł II Encyklika

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Dziękczynienie

Adwent 2019 – Dziękczynienie

II Konferencja Maryjna

II Konferencja Maryjna

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Spotkania z  Maryją...

Spotkania z Maryją...

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

komentarz i życzenia

komentarz i życzenia

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

Koncert w Warszawie

Koncert w Warszawie

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem