Reklama

Wiadomości

W Parlamencie Europejskim o religiach

Mateusz Banaszkiewicz

W Parlamencie Europejskim odbyła się konferencja poświęcona wzrostowi radykalizmu religijnego oraz dialogowi między religiami i liderami politycznymi Europy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 3 religii monoteistycznych w Europie: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, którzy z szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem i eurodeputowanymi oraz wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem rozmawiali o wzroście radykalizmu religijnego i formach przeciwdziałania mu poprzez dialog międzyreligijny oparty o fundamentalne prawo godności każdego człowieka i wolności wyznawania wiary.

Poseł Elmar Brok przewodniczący komisji spraw zagranicznych PE stwierdził, iż we współczesnym świecie religia jest często używana jako pretekst w działaniach fundamentalistów i ekstremistów politycznych. Nie ma pokoju w świecie jeśli nie będzie pokoju między religiami. Prawosławny metropolita Francji przedstawił statystyki, że 70% Europejczyków żyje w przestrzeni gdzie dochodzi do naruszania wolności religijnej. Zabierając głos rabin Rzymu Riccardo Segni przypomniał, że Europa to środowisko współistnienia różnych modeli życia i wyznawania różnych religii, a ta należy do podstawowych praw, które stanowią fundament naszego kontynentu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z wielkim zainteresowaniem zostało przyjęte wystąpienie imana Francji Hassena Chalgoumi, który nawoływał, aby chronić większość przed ekstremizmem mniejszości. Dziś trzeba zyskiwać serca młodych ludzi, którzy przeżywają kryzys wartości, w wielu krajach, jako emigranci nie mają poczucia przynależności państwowej żyjąc w pustce egzystencjalnej. Iman zwrócił uwagę, iż obecnie 60% tych młodych ludzi w poszukiwaniu autorytetów poprzez internet rekrutuje się w szeregi Państwa Islamskiego. Europa musi dać tym ludziom wartości, które wypełnią ich pustkę egzystencjalną w konsumpcyjnym świecie- wzywał iman.

Reklama

- Ci, którzy przychodzą na takie spotkania to ci, którzy chcą rozmawiać – podsumowuje europoseł Jan Olbrycht. - Stąd nieprzypadkowo krytyczne uwagi przedstawiciela świata muzułmańskiego w stosunku do innych muzułmanów, którzy są bardzo radykalni. Ta rozmowa była bardzo otwarta, ciekawa, interesująca i pokazująca dobrą wolę rozmowy, dobrą wolę wymiany informacji. I – co najważniejsze – podkreślają rolę różnych religii w funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Przewodniczący PE Martin Schulz ocenił tę konferencję, jako jedną z najważniejszych, jaka miała miejsce ostatnio w PE, która według niego powinna się przekształcić w stałą platformę działań parlamentarnych. Dialog międzyreligijny to jeden z priorytetów, jakie stawia sobie dziś parlament, a jego punktem wyjścia jest szacunek dla każdego człowieka i jego godności. Największą zdobyczą cywilizacyjną jest dziś szacunek, jako alternatywa pogardy - mówił M. Schultz, a zobowiązał się do przekształcenia tego dialogu w stałą platformę działań parlamentarnych. Organizatorem konferencji był Parlament Europejski we współpracy z Komisją Europejską.

Podziel się:

Oceń:

2015-03-26 07:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niemieckie scenariusze

Martin Schulz

Foto-AG Gymnasium Melle/pl.wikipedia.org

Martin Schulz

„W najbliższych latach rozstrzygnie się przyszłość Unii Europejskiej” – stwierdził niedawno szef SPD Martin Schulz.

Więcej ...

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję

2024-04-19 12:43

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam wystawa sztuki Biennale. Ojciec Święty odwiedzi pawilon watykański, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet. Oczekuje się, że krótka wizyta papieża w Wenecji potrwa około pięciu godzin, obejmując między innymi Mszę św. na słynnym na całym świecie Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka.

Więcej ...

Prezydent Duda: kanadyjska Polonia to licząca się społeczność

2024-04-20 07:53
Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Polonia w Kanadzie to licząca się społeczność; jesteśmy dziś w NATO także dzięki jej wsparciu - mówił w piątek w Vancouver prezydent Andrzej Duda. Prezydent składa wizytę w Kanadzie, w piątek w Vancouver spotkał się z przedstawicielami Polonii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous