Reklama

Niedziela Łódzka

Mocne postanowienie poprawy – katecheza dorosłych

Niedziela łódzka 30/2020, str. VII

Przed spowiedzią budzimy w sobie chęć poprawy

Ks. Jakub Hejduk

Przed spowiedzią budzimy w sobie chęć poprawy

Kiedy dokonujemy bilansu jakiegoś odcinka swojego życia, czasami podejmujemy decyzję o zmianach i postanawiamy sobie coś na przyszłość. Tak jest np., kiedy podejmujemy postanowienia noworoczne.

Mamy całe listy planów na przyszłość: przeczytać ciekawą książkę, odwiedzić egzotyczne miejsce, schudnąć kilka kilogramów. Najczęściej jednak tego rodzaju postanowienia okazują się jedynie marzeniami. Mając takie doświadczenie, dość nieufnie patrzymy na trzeci warunek spowiedzi, którym jest mocne postanowienie poprawy.

Kiedyś usłyszałem pytanie młodego człowieka: „Po co mam mówić, że postanawiam poprawę, skoro pewnie znów przyjdę do spowiedzi z tymi samymi grzechami?”. W przeżywaniu sakramentów nie chodzi o same słowa, ale o zbawienie, do którego sakramenty nas prowadzą. Sakrament pokuty również służy naszemu zbawieniu, czyli ocaleniu od wiecznego potępienia. Bóg zbawia tych, którzy Mu na to pozwolą. Postanowienie poprawy oznacza wolę przyjęcia zbawienia, Bożej łaski tam, gdzie dotąd był grzech. Kto żałuje za swoje grzechy, ten nie chce ich już nigdy więcej popełniać. Dlatego przed spowiedzią budzimy w sobie chęć poprawy. Postanowienie zerwania z grzechem ma być mocne. Będzie oznaczało zatem nie tylko unikanie grzechu, ale także okazji do jego popełniania.

O konieczności praktycznego i mocnego postanowienia poprawy Jezus mówi bardzo obrazowo: „Jeśli twoja ręka lub noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej jest dla ciebie wejść do życia ułomnym lub chromym, niż z dwiema rękami lub dwiema nogami być wrzuconym w ogień wieczny” (Mt 18,8). Św. Mateusz, zapisując te słowa w języku greckim, posłużył się ciekawym terminem na to, co po polsku brzmi: „powodem grzechu”. W Ewangelii pojawia się tu czasownik skandalidzo, który znaczy tyle, co umieścić na drodze zasadzkę, jakąś przeszkodę, o którą łatwo się przewrócić. Jedynym skandalem w życiu chrześcijanina jest trwanie w grzechu i niechęć do odwrócenia się od niego. Stąd tak ważne znaczenie mocnego postanowienia poprawy przed spowiedzią – jest ono jak usuwanie przeszkody, zasadzki, przez którą człowiek najczęściej upada.

Jeśli upadamy np. w grzechy języka, to postanowienie poprawy będzie obejmowało unikanie tych sytuacji, spotkań, podczas których dochodzi do plotkowania o innych. Jeśli ludzie dzielą ze sobą mieszkanie i łóżko, dopuszczając się grzechu cudzołóstwa, to mocne postanowienie poprawy będzie obejmowało usunięcie okazji do grzechu, czyli zamieszkanie osobno. Dopiero wtedy w miejscu skandalu grzechu będzie mogła rozlać się bardzo obficie łaska Boża.

2020-07-21 13:16

Wybrane dla Ciebie

Św. Mikołaj biskup, wyznawca

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13
O Adam Żak

BP KEP

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Więcej ...

Szef MS: Polska w gronie europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony przed przemocą domową

2022-12-06 17:25

Adobe Stock.pl

Polska zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową - mówił we wtorek szef MS, prokurator generalny Zbigniew Ziobro komentując zmiany w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Litania do św. Mikołaja

Wiara

Litania do św. Mikołaja

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...