Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ciekawe miejsca na wakacyjne pielgrzymowanie (3)

Dziedzictwo na liście UNESCO

Ikony w cerkwi pw. Opieki Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny

Ks. Janusz Sądel

Ikony w cerkwi pw. Opieki Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny

Na terenie diecezji znajdują się trzy obiekty sakralne wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: kościół pw. św. Filipa i Jakuba w Sękowej, kościół pw. św. Michała w Binarowej oraz cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach. Dziś zapraszamy do Owczar.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na południowych krańcach diecezji, przy granicy ze Słowacją, u podnóża Magury Małastowskiej, niedaleko Gorlic, położona jest miejscowość Owczary. Została założona w 1332 r. na prawie niemieckim i aż do 1949 r. nosiła nazwę Rychwałd. W 1949 r. nazwę tę zmieniono na Owczary. W 1417 r. została ponownie ulokowana, tym razem na prawie wołoskim i zasiedlona przez Łemków. Oni to już w 1420 r. zbudowali w tej miejscowości cerkiew. Dotrwała ona do naszych czasów, została wzniesiona w typie cerkwi zachodnio-łemkowskich. Jest budowlą drewnianą o konstrukcji zrębowej, orientowaną od zachodu na wschód. Składa się z trzech części: prezbiterium, nawy oraz babińca. W 1701 r. rozbudowano zakrystię i prezbiterium. Nad babińcem w 1783 r. zbudowano okazałą wieżę. W 1870 r. poszerzono babiniec. Cerkiew wielokrotnie była odnawiana i upiększana (1880, 1886, 1911, 1926, 1938). W latach 1935-38 wykonano w niej nową polichromię z okazji obchodów 950-lecia chrztu Rusi.

Ostatni gruntowny remont z inicjatywy ks. prałata Stanisława Dziedzica (1938-2015), proboszcza Sękowej od 1967 r. do 2005 r., miał miejsce w latach 80. XX w. Renowacja przebiegała z wielką troską o zachowanie swej historycznej postaci. Przywrócono wtedy gontowe pokrycie ścian i dachów namiotowych, a całość działań konserwatorskich została wyróżniona prestiżową międzynarodową nagrodą organizacji „Europa Nostra”. W wyposażeniu świątyni zwracają uwagę barokowy ikonostas z XVIII w., w nawie dwa barokowe ołtarze boczne: po stronie północnej z ikoną Matki Boskiej z Dzieciątkiem (XIX w.), po południowej – z dużą ikoną św. Mikołaja (pocz. XVIII w.). Ikony w ikonostasie pochodzą prawdopodobnie z dwóch warsztatów malarskich. Ikony namiestne, prazdniki, medaliony z wrót carskich i malowidła na cokole ikonostasu powstały prawdopodobnie w 1712 r. i są dziełem Jana Medyckiego. Pozostałe ikony pochodzą z 1756 r., lecz ich autor nie został ustalony.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przy ścianie wschodniej znajduje się niewielki ołtarzyk z ikoną Chrystusa Nauczającego z XVII w. W ołtarzu bocznym, przy ścianie północnej nawy – XVII-wieczna ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem w metalowej sukience, zaś przy ścianie południowej – barokowy ołtarz z ikoną św. Mikołaja z początku XVIII w. W ogrodzeniu świątyni zbudowano z cegły masywną dzwonnicę z XIX w., która jest jednocześnie bramą do świątyni.

Obiekt w 2013 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Cerkiew ta, pieczołowicie odremontowana z niezwykłą troską o zachowanie swej historycznej postaci, stanowi zabytek w pełni autentyczny i wyjątkowy na szlaku architektury drewnianej. Od 1947 r. cerkiew jest kościołem filialnym parafii rzymskokatolickiej w Sękowej. Od 1988 r. odprawiane są także w każdą niedzielę nabożeństwa grecko-katolickie.

Jak dojechać

Owczary położone są niedaleko Gorlic. Z Gorlic kierujemy się drogą 977 do miejscowości Siary i tam skręcamy w prawo do Owczar i po około 5 km jesteśmy na miejscu. Wybierając się tam warto odwiedzić także kościół św. Filipa i Jakuba w Sękowej, o którym więcej za tydzień.

Wydarzenia

Msza św. w każdą niedzielę o godz. 12 w obrządku łacińskim, o godz. 8.30 – grecko-katolickim. Istnieje możliwość skorzystania z oprowadzenia po świątyni przez p. Renatę Bania, tel. 18 351 89 73.

Podziel się:

Oceń:

2020-07-21 13:16

Wybrane dla Ciebie

Nasz pierwszy święty

Wikipedia/Obraz malarstwa Zbigniewa Kotyłło

Jest nim św. Wojciech, patron Polski, który został wyniesiony do chwały ołtarzy w niecałe 2 lata po męczeńskiej śmierci.

Więcej ...

Łódź: Ruszyły zapisy na kolejną edycję Dominikańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej

2024-04-23 09:30

Archiwum WML Dominikanie Łódź

W trakcie Dominikańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej “Sacrum Convivum”, w łódzkim klasztorze oo. Dominikanów przy ul. Zielonej 13, spotkają się miłośnicy śpiewu kościelnego, członkowie schol i innych amatorskich zespołów muzycznych.

Więcej ...

R. Czarnecki: Najbardziej ideologiczna kadencja europarlamentu od czasu wstąpienia Polski do UE

2024-04-24 09:01
Ryszard Henryk Czarnecki

Artur Stelmasiak

Ryszard Henryk Czarnecki

Zbliżają się wybory do europarlamentu. Nie ulega wątpliwości, że ostatnia kadencja była nadzwyczajna ze względu nie tylko na pandemię i wojnę na Ukrainie, ale także wielość spraw ideologicznych forsowanych przez Komisję Europejską.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Kościół

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć