Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ciekawe miejsca na wakacyjne pielgrzymowanie (3)

Dziedzictwo na liście UNESCO

Ikony w cerkwi pw. Opieki Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny

Ks. Janusz Sądel

Ikony w cerkwi pw. Opieki Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny

Na terenie diecezji znajdują się trzy obiekty sakralne wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: kościół pw. św. Filipa i Jakuba w Sękowej, kościół pw. św. Michała w Binarowej oraz cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach. Dziś zapraszamy do Owczar.

Na południowych krańcach diecezji, przy granicy ze Słowacją, u podnóża Magury Małastowskiej, niedaleko Gorlic, położona jest miejscowość Owczary. Została założona w 1332 r. na prawie niemieckim i aż do 1949 r. nosiła nazwę Rychwałd. W 1949 r. nazwę tę zmieniono na Owczary. W 1417 r. została ponownie ulokowana, tym razem na prawie wołoskim i zasiedlona przez Łemków. Oni to już w 1420 r. zbudowali w tej miejscowości cerkiew. Dotrwała ona do naszych czasów, została wzniesiona w typie cerkwi zachodnio-łemkowskich. Jest budowlą drewnianą o konstrukcji zrębowej, orientowaną od zachodu na wschód. Składa się z trzech części: prezbiterium, nawy oraz babińca. W 1701 r. rozbudowano zakrystię i prezbiterium. Nad babińcem w 1783 r. zbudowano okazałą wieżę. W 1870 r. poszerzono babiniec. Cerkiew wielokrotnie była odnawiana i upiększana (1880, 1886, 1911, 1926, 1938). W latach 1935-38 wykonano w niej nową polichromię z okazji obchodów 950-lecia chrztu Rusi.

Ostatni gruntowny remont z inicjatywy ks. prałata Stanisława Dziedzica (1938-2015), proboszcza Sękowej od 1967 r. do 2005 r., miał miejsce w latach 80. XX w. Renowacja przebiegała z wielką troską o zachowanie swej historycznej postaci. Przywrócono wtedy gontowe pokrycie ścian i dachów namiotowych, a całość działań konserwatorskich została wyróżniona prestiżową międzynarodową nagrodą organizacji „Europa Nostra”. W wyposażeniu świątyni zwracają uwagę barokowy ikonostas z XVIII w., w nawie dwa barokowe ołtarze boczne: po stronie północnej z ikoną Matki Boskiej z Dzieciątkiem (XIX w.), po południowej – z dużą ikoną św. Mikołaja (pocz. XVIII w.). Ikony w ikonostasie pochodzą prawdopodobnie z dwóch warsztatów malarskich. Ikony namiestne, prazdniki, medaliony z wrót carskich i malowidła na cokole ikonostasu powstały prawdopodobnie w 1712 r. i są dziełem Jana Medyckiego. Pozostałe ikony pochodzą z 1756 r., lecz ich autor nie został ustalony.

Reklama

Przy ścianie wschodniej znajduje się niewielki ołtarzyk z ikoną Chrystusa Nauczającego z XVII w. W ołtarzu bocznym, przy ścianie północnej nawy – XVII-wieczna ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem w metalowej sukience, zaś przy ścianie południowej – barokowy ołtarz z ikoną św. Mikołaja z początku XVIII w. W ogrodzeniu świątyni zbudowano z cegły masywną dzwonnicę z XIX w., która jest jednocześnie bramą do świątyni.

Obiekt w 2013 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Cerkiew ta, pieczołowicie odremontowana z niezwykłą troską o zachowanie swej historycznej postaci, stanowi zabytek w pełni autentyczny i wyjątkowy na szlaku architektury drewnianej. Od 1947 r. cerkiew jest kościołem filialnym parafii rzymskokatolickiej w Sękowej. Od 1988 r. odprawiane są także w każdą niedzielę nabożeństwa grecko-katolickie.

Jak dojechać

Owczary położone są niedaleko Gorlic. Z Gorlic kierujemy się drogą 977 do miejscowości Siary i tam skręcamy w prawo do Owczar i po około 5 km jesteśmy na miejscu. Wybierając się tam warto odwiedzić także kościół św. Filipa i Jakuba w Sękowej, o którym więcej za tydzień.

Wydarzenia

Msza św. w każdą niedzielę o godz. 12 w obrządku łacińskim, o godz. 8.30 – grecko-katolickim. Istnieje możliwość skorzystania z oprowadzenia po świątyni przez p. Renatę Bania, tel. 18 351 89 73.

2020-07-21 13:16

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Św. Mikołaj biskup, wyznawca

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Łódź: Abp Grzegorz Ryś o św. Mikołaju

2022-12-06 14:00

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Litania do św. Mikołaja

Wiara

Litania do św. Mikołaja

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...