Reklama

Niedziela Lubelska

Abp Budzik do bezdomnych: nie mamy domu na tym świecie

BOŻENA SZTAJNER

Przy kościele św. Jozafata w Lublinie Bractwo Miłosierdzia św. Brata Alberta zorganizowało śniadanie wielkanocne dla bezdomnych. W spotkaniu wziął udział abp Stanisław Budzik. – Jest to przeżycie bardzo głębokie, bo bezdomni przypominają nam, że my tak właściwie nie mamy domu na tym świecie i wszyscy jesteśmy pielgrzymami – mówił przed spotkaniem metropolita lubelski.

Hierarcha zaznaczył, że świat jest tylko mostem, po którym można przejść z życia doczesnego do wieczności, ale trwałego domu nie tu zbudować. – Każdy będzie musiał udać się do Domu Ojca – powiedział.

Według arcybiskupa Budzika, najwspanialszym przykładem przejście z życia do życia jest św. Jan Paweł II, którego 10. rocznica śmierci przypada za dwa dni. – Papież Polak zawsze mówił, że świat ludzkiego cierpienia przywołuje świata ludzkiej solidarności i tę solidarność chcemy wyrazić na różne sposoby – dodał.

Metropolita przywołał też słowa papieża Franciszka na Wielki Post, który zauważa szerzące się zjawisko „globalizacji obojętności”. Widząc tyle nieszczęścia wokół człowiek ma złudne przeświadczenie, że nie sposób mu zaradzić. Wydaje mu się, że nic nie musi robić, jeżeli i tak nie mamy wpływu na wiele czynników. – Trzeba działać, pomagać i modlić się – apelował arcybiskup.

Reklama

W jego opinii modlitwa wpływa na rzeczy, na które pozornie człowiek nie ma wpływu. – Pogłębiona modlitwa oznacza, że nie tyle prosimy Boga, żeby nam, czy komuś coś dał, ile nastawiamy nasze serca, aby przyjąć to, co Bóg chce nam dać – dodaje arcybiskup. Dlatego modlitwa można sprawić, że w życiu człowieka zrodzi się chęć pomagania innym i włączania się w budowanie „archipelagów miłości”.

Rektor kościoła św. Jozafata w Lublinie zaznaczył fakt, że nadal aktualne jest Chrystusowe zawołanie „Błogosławieni miłosierni”. – To szczególne wezwanie dla chrześcijan żyjących w XXI wieku – podkreślił kapłan.

Dodał też, że cierpienie i bieda ma niejedno oblicze oraz dotyczy wielu płaszczyzn życia społecznego. - Dzisiaj spotykamy się z miłosierdziem, którego kształt pozostawił po sobie św. Brat Albert Chmielowski – mówił w odniesieniu do kuchni Bractwa imienia tego świętego. Głównym jego zadaniem jest prowadzenie kuchni dla ubogich i potrzebujących w Lublinie.

Reklama

Norbert Rudaś, z Bractwa Miłosierdzia Św. Brata Alberta zaznaczał, że spotkanie wielkanocne nie byłoby możliwe gdyby nie przeprowadzona zbiórka żywności na terenie Lublina. – Zorganizowaliśmy zbiórkę w sześciu sklepach i zebraliśmy ponad 700 kg produktów – podkreślił Rudaś.

Oprócz uroczystego posiłku, Bractwo przygotowało też paczki świąteczne dla bezdomnych. – W tym roku wydaliśmy około 360 paczek – mówi Norbert Rudaś. Dodaje, że były to duże paczki, zawierające podstawowe produkty spożywcze. – Paczki ufundowała fundacja „PGE Energia z serca” i dzięki niej mogliśmy obdarować bezdomnych takim miłym prezentem – mówił z nieukrywaną radością.

W tym roku w spotkaniu wielkanocnym wzięło udział ok. 500 osób. Tyle też osób na co dzień korzysta z kuchni św. Brata Alberta przy ul. Zielonej 3 w Lublinie. W lubelskim schronisku dla bezdomnych mieszka ok. 80 mężczyzn, w Bystrzejowicach około 20. W sumie Bractwo Miłosierdzia św. Brata Alberta w Lublinie pomaga blisko 600 osobom każdego dnia.

2015-03-31 20:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

To Jego kuchnia

Anna Bandura

Przez te wszystkie lata nauczyłyśmy się polegać na Bogu. Chociaż czasem brakuje nam pieniędzy i bierzemy rzeczy na kredyt, to Pan tak to wszystko organizuje, że później spłacamy zaległości – mówi pani Marta

To kuchnia Pana Jezusa – mówi pani Marta Sawicka, która od 40 lat w swoim mieszkaniu przygotowuje posiłki dla osób ubogich i bezdomnych.

Więcej ...

Zabawa: część uczestników Miasteczka Modlitewnego na kwarantannie

2020-08-10 12:01

Adobe.Stock.com

U dwóch uczestników Miasteczka Modlitewnego w Zabawie stwierdzono Covid-19. Część uczestników spotkania modlitewnego przebywa na kwarantannie. Spotkanie modlitewne odbywało się od 1 do 2 sierpnia, uczestniczyło w nim ok. 200 osób.

Więcej ...

Ostatni dzień na Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej

2020-08-11 00:16

Michalina Stopka

40. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę dobiegła końca. Ostatniego dnia pątniczego szlaki w “Sztafetę Maryi” włączyła się grupa 6 - Brzeg, Brzeg Dolny, Wołów oraz grupa 7 - Strzelin, Kąty Wrocławskie, Wrocław - Nowy Dwór.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

UOKiK: 115 mln zł kary dla Biedronki

Wiadomości

UOKiK: 115 mln zł kary dla Biedronki

Komenda Stołeczna Policji opublikowała film z piątkowych...

Komenda Stołeczna Policji opublikowała film z piątkowych...

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Szumowski: będzie więcej czerwonych stref, jeśli będą...

Wiadomości

Szumowski: będzie więcej czerwonych stref, jeśli będą...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz