Reklama

Niedziela w Warszawie

Jasełka w innej formie

W tym roku mieszkańcy Warszawy nie wezmą udziału w jednym wielkim orszakowym korowodzie

Paweł Kula/Orszak Trzech Króli

W tym roku mieszkańcy Warszawy nie wezmą udziału w jednym wielkim orszakowym korowodzie

Pandemia sprawiła, że 6 stycznia wielotysięcznego, kolorowego Orszaku Trzech Króli na ulicach stolicy nie będzie. Zamiast niego organizatorzy zachęcają do wspólnego kolędowania czy rodzinnych spacerów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Największe uliczne jasełka od lat łączą pokolenia. Uczestniczą w nich rodzice z dziećmi, dziadkowie, uczniowie licznych szkół. Najmłodsi przebierają się za anioły, rycerzy czy królewskich dworzan. Dorośli poświęcają swój czas na przygotowanie strojów, rekwizytów i poszczególnych scen.

– Orszak organizowany w postaci radosnego teatru ulicznego niesie ze sobą bardzo ważne prawdy ewangeliczne. Mówi nam o narodzeniu Zbawiciela, o Jego Objawieniu się światu, ludziom zarówno prostym, ubogim i pobożnym, którymi byli pastuszkowie, jak i bogatym mędrcom, którzy jeszcze nie poznali Boga. Obraz teatralny pomaga nie tylko dzieciom, ale i nam, dorosłym, uświadomić sobie znaczenie przyjścia na świat Chrystusa – mówi Niedzieli Anna Murawska, reżyserka i scenarzystka Orszaku Trzech Króli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z Żagli na ulice

Pomysł powstania ulicznych jasełek zrodził się w warszawskiej szkole, prowadzonej przez Stowarzyszenie Sternik. Nikt nie spodziewał się, że przedstawienie zorganizowane w 2005 r. w męskiej szkole „Żagle” stanie się początkiem największych jasełek w Polsce i na świecie. Publiczność była tak liczna, że nie mieściła się w sali. W szkolnym widowisku 3 lata później uczestniczyło 170 chłopców.

Liczne grono młodych aktorów sprawiło, że wydarzenie przeniesiono na deski warszawskiego teatru Buffo. W 2009 r. do wspólnego świętowania na ulicy miasta zaproszono mieszkańców stolicy. W kolejnych latach do organizowania Orszaku Trzech Króli zaczęły się włączać setki polskich i zagranicznych miejscowości.

Teatralne jasełka stały się publicznym, radosnym przeżywaniem największego wydarzenia w dziejach ludzkości, jakim było narodzenie Pana Jezusa.

Czas pandemii

Przygotowania do tego wydarzenia każdego roku rozpoczynają się jeszcze w styczniu. Wyciągane są wnioski i analizowane błędy. Organizatorzy tworzą hasło kolejnego Orszaku Trzech Króli oraz scenariusz kolejnego barwnego korowodu.

Reklama

– Co roku jest trochę inny, choć zawsze opowiadamy to samo wydarzenie, w którym Trzej Królowie dostąpili łaski wiary i rozpoznania gwiazdy, która wskazała im drogę do Zbawiciela – mówi nasza rozmówczyni.

Koronawirus przerwał możliwość spotykania się i planowania teatralnego wydarzenia w realu. W lutym i marcu przygotowania przeniosły się do internetu.

Koronawirus przerwał możliwość spotykania się i planowania teatralnego wydarzenia na ulicach i placach. Już w lutym i marcu przygotowania do tegorocznego Orszaku przeniosły się do internetu.

Podziel się cytatem

– Od wielu lat zajmuję się tworzeniem scenariuszy Orszaku Trzech Króli, więc jak zwykle pracowałam w ciszy swojego domu, nie wiedząc w jakiej ostatecznie formie odbędzie się to wydarzenie. Już w maju miałam gotowe dwie wersje, dostosowane do najróżniejszych możliwości, których jeszcze nie znaliśmy – tłumaczy Anna Murawska.

Organizatorzy mieli nadzieję, że mimo pandemii, Orszak Trzech Króli odbędzie się na ulicach miast. Jednak obowiązujące obostrzenia sprawiły, że musieli szukać innych form przeżywania uroczystości Objawienia Pańskiego.

Kolędowanie i orszakowe spacery

Jedną z nich są tzw. Mini Orszaki, czyli wspólne kolędowanie połączone z występem jasełkowym lub koncertowym, w którym nie może zabraknąć pokłonu przed Świętą Rodziną czy wędrowania do szopki. Mini Orszaki z zachowaniem zasad sanitarnych i obowiązującego prawa dotyczącego liczby osób w zgromadzeniach publicznych, mogą odbywać się w parafiach, domach kultury czy szkołach. Ich uczestnicy otrzymają korony, śpiewniki i specjalne nalepki. Mini Orszaki można zgłaszać przez formularz na stronie: www.orszak.org.

Kulminacyjnym momentem mają być odbywające się w domach i kościołach wieczory kolęd. Organizatorzy zachęcają do tworzenia wielkiej śpiewającej orszakowej rodziny 5 stycznia o godz. 19.00.

Można także wziąć udział w Spacerze Orszakowym. To rodzinna gra polegająca na przejściu trasy dotychczasowego Orszaku. Na ulicach stolicy zobaczymy specjalnie przygotowane zadania i plansze, które zastąpią dotychczasowe sceny, które pojawiały się na trasie Orszaku Trzech Króli.

Reklama

Konkursy i wokalny challenge

Orszakowi każdego roku towarzyszą także kulturalno-edukacyjne wydarzenia, w których biorą liczni uczniowie z całymi rodzinami. Na stronie internetowej www.orszak.org można znaleźć informacje na temat różnych konkursów m.in. na ułożenie kolejnej zwrotki kolędy W żłobie leży czy stworzenie rodzinnej szopki. Organizowane są także Mistrzostwa Edukacyjne, w tym czytania na głos, recytacji, interpretacji obrazu.

Orszak Trzech Króli stał się publicznym, radosnym przeżywaniem największego wydarzenia w dziejach ludzkości, jakim było przyjście Chrystusa na świat. W tym roku też tak będzie, choć inaczej niż w poprzednich latach.

Podziel się cytatem

W mediach społecznościowych trwa także Orszakowy Challenge Kolędowy. To inicjatywa Fundacji Orszak Trzech Króli, której celem jest przypominanie pięknej tradycji śpiewania bożonarodzeniowych pieśni i pastorałek. Polega na nagraniu i zaśpiewaniu kolędy przez minimum dwie osoby (także przez rodziny, parafian czy uczniów szkół). Utwór z hashtagiem #KoledujmyRazem należy opublikować w mediach społecznościowych.

Scenariusz z wieszczami

Hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli, organizowanego na różne, wspomniane sposoby, są słowa jednej z Pieśni Jana Kochanowskiego: Panu dzięki oddawajmy.

– Papież Franciszek zachęca nas w swoim nauczaniu do czerpania z dorobku kulturowego przeszłych pokoleń, do sięgania po mądrość i bogactwo myśli naszych przodków. Orszak 2021 nazywamy więc orszakiem literackim i cieszymy się, że w strofach polskich poetów mogliśmy odnaleźć fragmenty, z których możemy korzystać w jasełkowych scenach – podkreślają organizatorzy Orszaku Trzech Króli.

Wśród autorów tekstów tegorocznego scenariusza znajdziemy Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego czy Teofila Lenartowicza. – Chcieliśmy przypomnieć, jak wielcy ludzie kultury potrafili w swych dziełach nawiązywać do Bożych spraw, nie wstydzili się wiary i napominali czytelników swoimi strofami do powracania do Boga – tłumaczy Anna Murawska. Wspomniane hasło jest nawiązaniem do ustanowienia dekadę temu 6 stycznia ponownie dniem wolnym od pracy.

Reklama

– Hasłem tym wyrażamy Bogu wdzięczność za możliwość pełnego świętowania, a także wdzięczność za tak wiele łask, które otrzymujemy – dodaje reżyserka i scenarzystka Orszaku Trzech Króli.

Każdego roku w wydarzeniu tym biorą udział głównie osoby wierzące, ale nie brakuje także uczestników, którzy są daleko od Kościoła. Kolorowa, radosna manifestacja przyciąga uwagę wielu przechodniów. I choć w tym roku zabraknie jednego, wielkiego kolorowego korowodu z udziałem Trzech Mędrców, Mini Orszaki i rodzinne gry miejskie w dobie pandemii mogą okazać się ważnym, kulturalnym publicznym wydarzeniem, przypominającym o przyjściu na świat Chrystusa.

Podziel się:

Oceń:

2020-12-28 16:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trzej Królowie w Goleniowie

Orszak na ul. Norwid

Maria Palica

Orszak na ul. Norwid

W uroczystość Objawienia Pańskiego parafia św. Jerzego w Goleniowie zaprosiła mieszkańców tego miasta do udziału w Orszaku Trzech Króli.

Więcej ...

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20
Papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

Więcej ...

Maryja, ekspert od szczęścia. Diecezjalny dzień skupienia dla kobiet, cz. 1

2024-04-20 13:09
Adriana Kwiatkowska i s. Maria Czepiel poprowadziły spotkanie ze słowem Bożym

Marzena Cyfert

Adriana Kwiatkowska i s. Maria Czepiel poprowadziły spotkanie ze słowem Bożym

W kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku trwa diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. Wpisuje się on w przygotowania do Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Na spotkanie przybyły kobiety z całej archidiecezji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....