Reklama

Polityka

Kuba: Fidel Castro zamierza zaktualizować swoje poglądy o Bogu

wikipedia.org

Sędziwy przywódca rewolucji kubańskiej, 88-letni obecnie Fidel Castro zamierza zrewidować swoje dotychczasowe poglądy na Boga i religię. Poinformowały o tym media brazylijskie, powołując się na wypowiedź dominikanina, teologa wyzwolenia Frei Betto. Spotkał się on kilka dni temu na Kubie z Castro, który zaproponował mu aktualizację głośnej przed laty książki-wywiadu „Fidel i religia”.

Brazylijski brat zakonny jest wieloletnim przyjacielem Fidela Castro, który wzajemnie darzy go wielkim zaufaniem. W 1985 roku ogłosił on wspomnianą książkę, opartą na wielogodzinnych rozmowach z Castro. Teraz Betto odwiedził swego dawnego rozmówcę w jego prywatnym domu i – jak przyznał – zdumiała go żywotność kubańskiego polityka. Podkreślił też, że wieloletnia przyjaźń spowodowała, iż Fidel Castro tym razem bardzo szczerze mówił o Bogu i religii, co wcześniej stanowiło u niego temat-tabu.

W czasach oziębienia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Kubą Frei Betto był jednym z łączników między obu stronami. Współpracował m.in. przy przygotowaniu wizyty Jana Pawła II na wyspie w 1998 roku, która przyczyniła się do zakończenia wieloletniej przerwy w kontaktach między Hawaną i Watykanem.

Obecnie Frei Betto uczestniczył w Hawanie w spotkaniu poświęconym 30. rocznicy ukazania się książki „Fidel i religia”. Według zakonnika na świecie sprzedano ok. 300 tysięcy egzemplarzy tej pozycji, którą przetłumaczono na 24 języki, m.in. na polski (z tej okazji jej autor odwiedził wówczas nasz kraj).

Reklama

Frei Betto, a właściwie Carlos Alberto Libânio Christo OP, urodził się 25 sierpnia 1944 w Belo Horizonte. W wieku 20 lat, jako student dziennikarstwa wstąpił do zakonu dominikanów (ale nie przyjął święceń kapłańskich). W latach dyktatury wojskowej, która wówczas rządziła krajem, spędził 4 lata w więzieniu za „przemyt” przeciwników reżymu za granicę. Wtedy też związał się z teologią wyzwolenia, które pozostał wierny do dzisiaj. Opowiadał się także za dialogiem chrześcijaństwa z marksizmem.

W latach osiemdziesiątych XX w. wielokrotnie odwiedzał Kubę, gdzie spotykał się m.in. z Fidelem Castro, z którym odbył wiele rozmów. Ich owocem była wspomniana książka „Fidel i religia”, która przyniosła mu szeroki rozgłos na całym świecie.

W 2013 Frei Betto otrzymał w Hawanie z rąk dyrektor generalnej UNESCO Iriny Bokowej Międzynarodową Nagrodę im. José Martiego, przyznaną mu „za wyjątkowy wkład do budowania powszechnej kultury pokoju, sprawiedliwości społecznej i praw człowieka w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach”.

2015-04-11 21:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kuba: transmisja w mediach państwowych nabożeństw święta patronalnego Matki Bożej z Cobre

Archiwum Niedzieli

Kościół katolicki na rządzonej przez komunistów Kubie uzyskał dalszy dostęp do państwowego radia i telewizji. Konferencja Biskupów Kubańskich poinformowała 1 września, że w najbliższych dniach nabożeństwa i uroczystości związane z patronalnym świętem ku czci „Miłosiernej Matki z Cobre” będą też częściowo transmitowane przez media państwowe.

Więcej ...

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż, mówiący o zwycięstwie chrześcijaństwa nad pogaństwem

2022-12-01 09:22

PAP/EPA/Noushad Thekkayil

Reprezentant Korei Południowej Kim Min Jae po jednym ze spotkań swej drużyny w ramach trwających obecnie w Katarze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej ściągnął z siebie koszulkę, pokazując wytatuowany na plecach obraz „Triumf chrześcijaństwa nad pogaństwem”. Jest to reprodukcja ryciny pod tym samym tytułem, wykonanej przez słynnego malarza i rytownika francuskiego Gustave'a Dorégo (1832-83).

Więcej ...

Zmarł Jan Zmarzły

2022-12-02 09:13

Karol Porwich /Niedziela

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...