Reklama

Bożena Sztajner/Niedziela

Gniezno: abp Polak poświęcił tablicę upamiętniającą kard. Józefa Glempa

2015-04-26 11:26

bgk / Gniezno / KAI

Epitafium poświęcone arcybiskupowi gnieźnieńskiemu i warszawskiemu Prymasowi Polski kard. Józefowi Glempowi poświęcił w czasie trwających w Gnieźnie uroczystości odpustowych jego następca abp Wojciech Polak. Epitafium umieszczono w bliskości konfesji i tumby św. Wojciecha.

W Gnieźnie trwają doroczne uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha obchodzone w tym roku w łączności z 990. rocznicą koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. W niedzielny ranek ulicami Gniezna przeszła uroczysta procesja z udziałem biskupów, duchowieństwa i wiernych świeckich, w której relikwie patrona Polski i innych polskich świętych i błogosławionych przeniesiono na plac u stóp katedry gnieźnieńskiej, gdzie sprawowana jest suma odpustowa.

Przed Eucharystią Prymas Polski abp Wojciech Polak poświęcił epitafium dedykowane swojemu poprzednikowi kard. Józefowi Glempowi. Znajduje się ono w ambicie po stronie południowej, w bliskości konfesji i tumby św. Wojciecha. Po przeciwnej stronie katedry stoi pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego. Kard. Glemp trzyma w ręku pastorał Prymasa Tysiąclecia, a jego mitra wzorowana jest na mitrze św. Wojciecha z relikwiarza. Epitafium zaprojektował gdański rzeźbiarz Wawrzyniec Samp, autor pomnika kard. Wyszyńskiego.

Obecnie na placu św. Wojciecha trwa suma odpustowa pod przewodnictwem Prymasa Węgier kard. kard. Pétera Erdö. Obecnych jest ponad 40 kardynałów, arcybiskupów i biskupów z Polski i zagranicy m.in.: Prymas Czech kard. Dominik Duka, abp Sigitas Tamkevičius metropolita koweński (Litwa), metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, pochodzący z archidiecezji gnieźnieńskiej abp Tomasz Peta z Astany w Kazachstanie, bp Gerhard Feige z diecezji magdeburskiej (Niemcy), kard. Henryk Gulbinowicz, emerytowany metropolita wrocławski, kard. Kazimierz Nycz z Warszawy, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądeckiego oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp. Celestino Migliore. Do Gniezna przybyli także generałowie i przełożeni zgromadzeń zakonnych.

Reklama

Witając wszystkich Prymas Polski abp Wojciech Polak przypomniał słowa pozdrowień papieża Franciszka, skierowane do Polaków z okazji liturgicznej uroczystości św. Wojciecha: „Niech wstawiennictwo patrona Polski umocni was w wierze, wyprosi pokój i rozwój waszej Ojczyzny”. Dziękując za te słowa metropolita gnieźnieński prosił nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Celestino Migliore o przekazanie Ojcu Świętemu zapewnienia o pamięci w modlitwie i synowskim oddaniu.

Prymas Polski wspomniał także o przyszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie oraz 1050. rocznicy Chrztu Polski. Jak mówił, gnieźnieńskiej Wojciechowe obchody wpisują się w przygotowania do tych wydarzeń. Podkreślił również, ze upamiętniają one przypadającą w tym roku 990. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego. „Dzięki otwarciu i przyjaźni tego władcy nasz patron św. Wojciech uzyskał potrzebną pomoc i wsparcie w swojej misyjnej wyprawie i to dzięki Bolesławowi Chrobremu relikwie św. Wojciecha doznają czci tutaj, w piastowskim Gnieźnie” – mówił abp Wojciech Polak.

W czasie sumy odpustowej Prymas Polski wręczy przedstawicielom młodzieży Księgi Pisma Świętego, a pod koniec Eucharystii abp Celestino Migliore nałoży krzyże misyjne misjonarzom udającym się na misje.

Tagi:
Gniezno

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Moc słowa

Moc słowa

Prezentacja nr 42/2019

Prezentacja nr 42/2019

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Dzień Papieski na Jasnej Górze

Dzień Papieski na Jasnej Górze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem