Reklama

Niedziela Kielecka

Katecheci w sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny

Nowi katecheci odebrali misję kanoniczną

K.D.

Nowi katecheci odebrali misję kanoniczną

Pielgrzymka związana była z inauguracją nowego roku katechetycznego. W Roku św. Józefa katecheci zostali powierzeni Opiekunowi Rodziny.

Pielgrzymkę podzielono na dwie tury. W pierwszym dniu Mszy św. przewodniczył bp Jan Piotrowski, w drugim Eucharystię sprawował bp Andrzej Kaleta.

Potrzebna jest wiara i odwaga

Biskup Piotrowski mówił w homilii o wartości prawdy, jaką niesie Ewangelia. Katecheci są jej strażnikami i głosicielami oraz przewodnikami wiary dla całej wspólnoty parafialnej. – Prawda nadaje pokój sercu, a tego szukają ludzie, kiedy przychodzą do głoszących Ewangelię w różnych okolicznościach. Ewangelia niesie prawdę o Bogu, a tym samym o człowieku i jego ostatecznym przeznaczeniu, prawdę o świecie – trudną, którą znajdujemy w słowie Bożym. Od katechety żąda się, aby pielęgnował tę prawdę – podkreślił biskup. W dzisiejszych czasach – jak zauważył – nauczanie religii jest szczególnym wyzwaniem, bo „świat histerycznie nie lubi głosicieli prawdy o Bogu i o człowieku”. Bardzo często nauczanie religii wiąże się z hejtem, wyśmianiem, lekceważeniem. Tym bardziej katechetom potrzebna jest wiara i odwaga, która może pomóc im przezwyciężyć kolejne trudności.

Z kolei bp Kaleta w homilii zauważył, że pandemia obnażyła nasze słabości społeczne i religijne, spowodowała, że niejako na nowo trzeba odbudowywać życie sakramentalne i liturgiczne. Dlatego tak ważna jest praca katechety powołanego do tego, aby głosić słowo Boże i formować duchowo młode pokolenie.

Na nowo odkrywany

W czasie pielgrzymki katecheci wysłuchali również konferencji pt. Józef – święty na nasze czasy. Biblijny obraz Józefa z Nazaretu biblisty ks. dr. hab. Tomasza Siemieńca. Sięgając do źródeł biblijnych, żydowskiej tradycji oraz religii z czasów Jezusa w swoim wystąpieniu przybliżył zebranym, jak należy rozumieć biblijne tytuły Józefa ujęte w Piśmie Świętym, np. „mąż Maryi”, „człowiek sprawiedliwy”, „człowiek pracy”, „ojciec Jezusa”, rzucając nowe światło na znaczenie jego życiowej misji. Podkreślał, że określenie Józefa mianem „opiekuna Jezusa”, nie oddaje w pełni roli, jaką odegrał w życiu Syna Bożego. Należy powiedzieć, że jest on Jego ojcem, „choć nie przez zrodzenie, ale poprzez przyjęcie daru życia, bo najważniejsze w procesie stawania się ojcem jest właśnie przyjęcie daru życia, a nie spłodzenie”. – To przyjęcie potem przechodzi w codzienne strzeżenie tego życia – tłumaczył ks. Siemieniec. Zauważył również, że zawód cieśli, który wykonywał św. Józef, był bardzo szanowany i wykonywali go ludzie mądrzy. Zajęcie to dawało możliwość utrzymania rodziny. – Ten aspekt życia Józefa, który pracuje fizycznie, jest też bardzo ważny. Prawdopodobnie Józef nauczył tego fachu samego Jezusa. W ten sposób wprowadza też Go w historię człowieka, która jest naznaczona pracą – kontynuował duchowny. Wyjaśnił też teologiczną wymowę tytułu „człowiek sprawiedliwy” w odniesieniu do Józefa. – Jego sprawiedliwość wyrażała się w zaufaniu woli Boga, a to oznacza wyruszenie w drogę, która prowadzi w nieznane – mówił biblista. – Józef widoczny jest na kartach Biblii jako cień Jezusa. Tuż obok Niego, a zarazem w tle. Można powiedzieć, że właśnie to jest świętość – być cieniem Jezusa. Być obok Niego, być w tle. Cień bowiem nigdy nie wyprzedza światła – zakończył ks. Siemieniec.

Reklama

Liczby

W czasie Mszy św. obecny był również prezes Fundacji Małych Stópek ks. Tomasz Kancelarczyk, który przybliżył misję fundacji i jej cele oraz zachęcał katechetów do włączenia się w projekty promujące działania pro-life.

W roku szkolnym 2021/22 w diecezji kieleckiej pracę rozpoczęło blisko 700 katechetów. Wśród nich 370 stanowią katecheci świeccy. Religii naucza ponad 50 sióstr zakonnych oraz prawie 270 kapłanów. Ośmiu nowych katechetów złożyło wyznanie wiary i odebrało misję katechetyczną z rąk biskupa kieleckiego.

2021-09-07 11:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prawie 50 tys. osób wysłuchało „Czwartkowych Katechez Wrocławskich”

Paweł Bugira

Do prawie 50 tys. osób dotarły „Czwartkowe Katechezy Wrocławskie”, które w okresie Wielkiego Postu zorganizowało Radio Rodzina - Rozgłośnia Archidiecezji Wrocławskiej i Diecezji Świdnickiej. Konferencjom, głoszonym m.in. przez o. Karola Meissnera, ks. Stanisława Orzechowskiego czy Jana Budziaszka, towarzyszyły koncerty pasyjne.

Więcej ...

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o pokój na Ukrainie

2022-12-09 07:18

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek popłakał się, modląc się w czwartek na Placu Hiszpańskim w Rzymie za Ukrainę i przerwał na chwilę odczytywanie tekstu modlitwy. Nawiązując do swojego wzruszenia, powiedział potem: "Wielki ból, wielki, porażka dla ludzkości".

Więcej ...

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Święci i błogosławieni

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych...

Kościół

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych...

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kościół

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...