Reklama

Za nami I edycja Europejskiego Forum Przyszłości

Na Stadionie Śląskim w Chorzowie zakończyło się 3-dniowe I Europejskie Forum Przyszłości – 60 debat, ponad 8 tys. gości, 200 dziennikarzy i 30 tys. obserwujących w internecie.

Spotkanie poświęcone było najistotniejszym wyzwaniom cywilizacyjnym, społecznym i gospodarczym współczesnego świata. – Chcemy się rozwijać na uczciwych zasadach, w oparciu o potencjał, który drzemie w regionie, i stworzyć warunki dla dobrej przyszłości nas wszystkich – powiedział Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, pomysłodawca i gospodarz wydarzenia. Do uczestników forum specjalne listy wystosowali wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Andrzej Duda.

W pierwszym dniu obrad i dyskusji panelowych rozmawiano o przyszłości europejskiej gospodarki i sytuacji na rynku nowoczesnych technologii; przedstawiono tajniki regionalnej strategii innowacyjności, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z elektromobilnością i paliwami przyszłości. Dzień zakończyła gala rozdania nagród Europejskiego Forum Przyszłości, która odbyła się w Filharmonii Śląskiej. Nagrody w sześciu kategoriach przyznano osobom, firmom i instytucjom, które mają bezpośredni wpływ na przyszłość regionu.

Jubileusz i konkurs

Najważniejszymi wydarzeniami drugiego dnia forum były podpisanie porozumienia między Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Polską Agencją Inwestycji i Handlu, a także rozstrzygnięcie konkursu startupowego InSilesia – Investment SFR Award Competition. Wspomniane porozumienie dotyczy wzajemnej współpracy na rzecz promocji gospodarczej polskich przedsiębiorstw oraz pozyskiwania inwestorów. – Chcemy pomóc naszym przedsiębiorcom w ekspansji eksportowej na cały świat i myślę, że wkrótce będziemy mogli mówić o kolejnych projektach. Ważne jest tworzenie miejsc pracy, ich utrzymanie – mamy ich dzisiaj 90 tys. – ale też wiemy, jak ważne jest to, żeby wychodzić na świat – powiedział dr Janusz Michałek, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która podczas forum świętowała ćwierćwiecze istnienia.

Konkurs dla startupów to wspólna inicjatywa Śląskiego Funduszu Rozwoju i słynnego akceleratora z Doliny Krzemowej – Plug and Play. Zmagania wygrał i 100 tys. zł zdobył Piotr Niedziela ze StorkJet. Drugie miejsce i 30 tys. zł przyznano Adamowi Cellary i Damianowi Sromkowi z RealEye, a trzecie i 20 tys. zł – Adamowi Kukofce z Progresja New Materials. Łącznie na konkurs wpłynęło 100 zgłoszeń.

Reklama

Lot w przyszłość

Trzeci dzień zdominowały trzy tematy: lotnictwo, koleje i e-gaming. Panele w głównej mierze poświęcono przyszłości lotnictwa w perspektywie pandemii COVID-19, wykorzystaniu dronów w przestrzeni zurbanizowanej, współpracy międzynarodowej i budowie potencjału technologicznego polskich przedsiębiorstw w przemyśle kosmicznym. Nie zabrakło także pokazów dronów, a nawet wyścigu nad płytą Stadionu Śląskiego.

Filar Zielonego Ładu UE

Nie lotnictwo jednak, a kolej ma być filarem Zielonego Ładu w Unii Europejskiej. Stąd cały cykl debat odbywających się pod hasłem: „Europejski transport kolejowy 2050”. Gospodarzem były Koleje Śląskie, które świętują jubileusz 10-lecia. – O tym, jak długą drogę pokonaliśmy od 2011 do 2021 r., najlepiej świadczą liczby. W pierwszym roku działalności przewieźliśmy 1,8 mln pasażerów, a w przedpandemicznym 2019 r. – 20,4 mln – wyliczał Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

E-sport

Jednym z wielu wydarzeń podczas spotkania był turniej o Puchar Narodowej Drużyny Esportu. Transmitowany na platformie Twitch zgromadził największą publiczność on-line. Na zaproszenie Łukasza Trybusia, prezesa Esports Association, specjalnie przyleciał do Chorzowa Vlad Marinescu, prezes Międzynarodowej Federacji Esportu (IESF – International Esports Federation).

2021-10-12 12:22

Wybrane dla Ciebie

Franciszek Pieczka: "Aktor Pana Boga"

2022-09-26 08:43

PAP/Jakub Kamiński

Film dokumentalny „Aktor Pana Boga” Mariusza Malca o zmarłym w piątek jednym z najznakomitszych polskich aktorów Franciszku Pieczce został pokazany w sobotę o godz 0.30 i 10.50 w TVP Kultura2. „To jest święty człowiek wśród aktorów, warto o nim opowiedzieć filmowo” – powiedział reżyser filmu Mariusz Malec dziennikarzom przed premierą dokumentu w styczniu 2019 r.

Więcej ...

"Koronka na ulicach miast" coraz bliżej

2022-09-26 10:49

Bożena Sztajner/Niedziela

W środę o godz. 15 w 173 miastach w całej Polsce wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Więcej ...

Łódź: DOBRY PASTERZ – „lustro” tegorocznych rekolekcji dla kapłanów Archidiecezji Łódzkiej

2022-09-26 17:00

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy jest powrót po apostazji?

Kościół

Czy jest powrót po apostazji?

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Święci i błogosławieni

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Wiara

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Ks. Chmielewski na Marszu dla Życia i Rodziny: kochać...

Kościół

Ks. Chmielewski na Marszu dla Życia i Rodziny: kochać...

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Wiara

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Cud św. Januarego powtórzył się!

Kościół

Cud św. Januarego powtórzył się!

Na takim przejściu pieszy nie ma pierwszeństwa

Wiadomości

Na takim przejściu pieszy nie ma pierwszeństwa

Oświadczenie: Ks. Mirosław Król oczyszczony z zarzutów...

Kościół

Oświadczenie: Ks. Mirosław Król oczyszczony z zarzutów...