Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Gdy całe Niebo ma cię w opiece…

W świątyni przetrwały zabytkowe obrazy
niosące przesłanie o przemijaniu

Anna Bandura

W świątyni przetrwały zabytkowe obrazy niosące przesłanie o przemijaniu

To jest symboliczne wezwanie, a zarazem głębokie i wymowne. Zwracamy się nie do jednego świętego, czy dwóch,
ale wzywamy… wszystkich świętych. Wierzę w ich orędownictwo i mam na nie dowody – mówi z uśmiechem proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Sobolowie ks. Stanisław Jachym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na terenie Pogórza Karpackiego, z malowniczym widokiem na Beskid Wyspowy i Tatry, stoi zabytkowy kościół. Pochodząca z XVI wieku perła architektury drewnianej jest domem wspólnoty parafialnej, która na tych terenach formowała się już od początku XIII wieku.

Naturalne piękno

Wchodzę do środka. Zapach starego drewna przenosi myślami do czasów, kiedy w ławach zasiadali… rycerze. Sobolów i 7 okolicznych, należących do parafii wsi nazywano wioskami rycerskimi. To na tych terenach swoje domostwa budowali dzielni żołnierze, którzy po powrocie z bitew otrzymywali od króla ziemie. Naturalnie, sporo myślano wówczas o śmierci. Być może dlatego na ścianach świątyni wiszą obrazy ukazujące wyobrażenia dusz cierpiących ogniste męki, czy Matkę Bożą Wybawicielkę z Czyśćca – patronkę parafii. Poprzez Różaniec wyciąga ona z otchłani błagających o ratunek. Uwagę zwraca również malowidło prezentujące ludzkie czaszki z nakryciami głowy: króla, biskupa, parobka… – Wszyscy skończymy tak samo. To wyobrażenie dawało do myślenia i parafianom sprzed wieków, i daje tym współczesnym – podkreśla ks. Jachym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Matka pomoże

Tym, co upatrywane jest jako ratunek przed śmiercią wieczną w sobolowskiej wspólnocie, jest m.in. Różaniec. Ten odmawiają tu każdego wieczoru – o godz. 19.30 zimą i o 20.30 latem. – To wspaniała modlitwa. Modlimy się w intencji wszystkich parafian, którzy odeszli danego dnia – mówi proboszcz. Idąc za przykładem austriackiej parafii, którą niegdyś odwiedził ks. Stanisław, w Sobolowie założono kronikę osób zmarłych. Książka ma 366 dni, a na każdej stronie zapisane są nazwiska mieszkańców (od 1945 r.), którzy odeszli do wieczności. – Dzięki temu w codziennym Różańcu również powierzamy te dusze. Do tej pory został nam tylko jeden wolny dzień, w którym nikt nie umarł – dodaje ks. Jachym.

Każdego 1. dnia miesiąca w parafii jest sprawowane szczególne nabożeństwo ku czci Wszystkich Świętych – z prośbą o ich wstawiennictwo. Odmawiana jest wspólnie Litania do Wszystkich Świętych oraz Różaniec. Wybrzmiewa też pieśń napisana przez pana organistę Stanisława Chmielka O Pani Sobolowska. – Biskup Stanisław Salaterski prosił nas, abyśmy tę pieśń profesjonalnie opracowali, by mogła być śpiewana przez wszystkich wiernych – informuje duchowny.

Reklama

Parafia dziś

– Sercem tej wspólnoty są ludzie – mówi proboszcz, który w parafii pracuje od 25 lat. Jak podkreśla, na przestrzeni dwóch i pół dekady wielokrotnie otrzymywał od wiernych pomoc i życzliwość. – Na terenie parafii znajduje się kilka domów kultury, działają koła gospodyń wiejskich. Gdy tylko proponuję organizację jakiegoś wydarzenia, każdy od razu wie, co ma robić, nic nie trzeba mówić. Wierni chętnie włączają się w prace – dodaje z dumą gospodarz wspólnoty.

Cieszy liczba młodych formujących się przy kościele. To za sprawą założonej przez pana dyrygenta i księdza proboszcza Orkiestry Dętej Sobolów, a także otwartej obok świątyni państwowej szkoły muzycznej I stopnia, które umożliwiają jej członkom stały rozwój. – Dzieciom i młodzieży trzeba dać dobre zajęcia. Wtedy są razem, integrują się, przychodzą na spotkania i do kościoła. Jesteśmy z nich dumni, grupa ma wiele osiągnięć na arenie polskiej i międzynarodowej – mówi kapłan i dodaje, że orkiestrę prowadzi obecnie Justyna Chmielek-Korbut, utalentowana i wykształcona dyrygentka.

Najmłodsi parafianie rozwijają swoje zdolności w przykościelnym przedszkolu integracyjnym. – Chcieliśmy otworzyć przedszkole na poziomie i to się udało! – wyznaje ks. Stanisław. Dodaje, że wiele inicjatyw nie mogłoby zostać podjętych (np. całkowite odnowienie świątyni w 2010 r.), gdyby nie bezinteresowna pomoc ludzi dobrej woli, w tym obecnego wójta Andrzeja Śliwy. – W przedszkolu jest obecnie 25 dzieci, a mamy kolejnych rodziców, którzy chcieliby tu posłać swoje pociechy! – zaznacza.

Reklama

Od 17 lat przy parafii istnieje też, oprócz męskich klubów piłkarskich, sekcja piłki nożnej dziewcząt. – Grają z nami dziewczęta i dorosłe kobiety. Mamy na koncie nawet mistrzostwa Polski! Najlepsza drużyna w Polsce pojechała wtedy w nagrodę na Wembley. To były piękne chwile – mówi proboszcz.

Gospodarz parafii zachęca do odwiedzin tego malowniczego zakątka diecezji tarnowskiej. Warto wybrać się tu na całodzienną wycieczkę, gdyż u stóp świątyni rozpoczyna się interesujący szlak wzgórzami wokół Sobolowa. Mapę i opis trasy można otrzymać w parafii. – Latem po świątyni oprowadzi państwa przewodnik, jesienią i zimą zachęcamy do korzystania z naszych materiałów. Zapraszamy! – kończy proboszcz parafii Wszystkich Świętych.

Podziel się:

Oceń:

2021-10-26 12:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienie

W listopadowy czas, kiedy przyroda przypomina nam, że wszystko co doczesne przemija, wspominamy tych, którzy nas ubiegli w drodze do wieczności.

Więcej ...

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06
Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous