Reklama

Niedziela Przemyska

Orszak Trzech Króli A.D. 2022

Orszak Trzech Króli w Birczy

Archiwum GOKSiT w Birczy

Orszak Trzech Króli w Birczy

Uroczystość Objawienia Pańskiego już kilku lat jaśnieje różnokolorowym korowodem Orszaku Trzech Króli. Tego dnia w wielu parafiach naszej archidiecezji, w rożnej formie, w różny sposób wierni poszli w ślad Mędrców ze Wschodu.

Różna jest forma i sposób na to, aby uczcić tę uroczystość. Jedni przechodzą krótką drogę, inni pokonują nawet kilka kilometrów. Czasami orszak rozpoczyna się z trzech różnych miejsc, innym razem wierni gromadzą się w kościele. Ile parafii i organizatorów, tyle pomysłów, by uczcić narodzonego Chrystusa. Wszystkich jednak łączy jeden cel: za przykładem Mędrców dotrzeć do betlejemskiego żłóbka.

Przeworsk-Gorliczyna

Jak wskazuje Justyna Solarz – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku, w tym roku odbył się już piąty, jubileuszowy Orszak Trzech Króli. Rozpoczęła go Msza św. w kościele św. Józefa Sebastiana Pelczara w Przeworsku-Gorliczynie, której przewodniczył ks. Andrzej Kołodziej – proboszcz parafii. Tradycją gminy jest to, że każdego roku orszak przechodzi przez inną miejscowość gminy. Po Mszy św. uczestnicy prowadzeni przez Gwiazdę Betlejemską podążali za jadącymi konno Mędrcami ze Wschodu do stajenki. W tym wyjątkowym dniu każdy uczestnik orszaku mógł poczuć się jak król, dzięki zdobiącym głowy koronom nawiązującym swymi kolorami do kontynentów z których przybyli Monarchowie. Wielu najmłodszych przywdziało królewskie peleryny, pojawiły się aniołki, nie zabrakło również pasterzy – wylicza dyrektor przeworskiego GOK.

Śpiewając kolędy przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Gminy Przeworsk z siedzibą w Świętoniowej korowód dotarł do stajenki z żywymi postaciami i zagrodą ze zwierzętami. W tym roku w postacie Maryi i Józefa wcielili się państwo Katarzyna i Piotr Sławińscy z Gorliczyny. Mędrcy pokłonili się Bożej Dziecinie składając w darze złoto, mirrę i kadzidło. Mogliśmy się przenieść do Betlejem, oglądając sceny biblijnych jasełek zaprezentowanych przez społeczność wsi Gorliczyna. Piękny śpiew małych aktorów, stroje, przygotowana dekoracja, oprawa muzyczna jasełek, o którą zadbały panie Magdalena Drabik i Dominika Stecko pozwoliły przenieść się wszystkim uczestnikom w odległe czasy przyjścia Jezusa na świat.

Reklama

Nie zabrakło również pięknej tradycji wspólnego kolędowania. Wybrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu scholi parafialnej oraz Zespołu Śpiewaczego Cantus z Gorliczyny. Na zakończenie tego radosnego wydarzenia Orszak Trzech Króli podsumował ks. Andrzej Kołodziej oraz wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec, który wyraził wielką radość z faktu, że tak piękna tradycja łączy różne pokolenia i pozwala na przeżycie niezwykłego duchowego doświadczenia.

Bircza

Pierwsza edycja orszaku odbyła się w parafii Bircza. Wierni zebrali się przy kościele filialnym w Rudawce, aby następnie przejść do kościoła parafialnego. Zwieńczeniem wydarzenia była adoracja przy żłóbku oraz wspólne kolędowanie. Należy dodać, że Trzej Mędrcy przybyli do szopki konno w powozie, a uczestników prowadziła barwna gwiazda bożonarodzeniowa, która odwzorowywała długoletnią tradycję tej okolicy. Jak mówił ks. Witold Płocica – organizator pierwszego Orszaku Trzech Króli w Birczy – orszak ma być motywacją, aby z biernych obserwatorów akcji w mediach, parafianie stali się czynnymi uczestnikami Orszaku Trzech Króli, który ma być okazją do wyrażenia swojej wiary i przynależności do wspólnoty Kościoła, a także przedłużenia czasu radości wypływającego z tajemnicy Bożego Narodzenia.

Łańcut

Klasyczną formę orszak przybrał w Łańcucie. Tam cztery grupy wiernych wyszły z różnych miejsc. Orszak żółty wyszedł z kościoła Chrystusa króla, orszak czerwony z parafia św. Michała Archanioła, orszak zielony wyszedł z kościoła św. Józefa na Podzwierzyńcu. Natomiast parafianie z łańcuckiej Fary zostali poproszeni o przebranie się w kolor niebieski, aby razem ze Świętą Rodziną przejść orszakiem do punktu, w którym spotykają się wszystkie grupy. Cały orszak spotkał się na tzw. plantach i tam odbyła się pierwsza stacja: „Edykt Cezara Augusta”, i wtedy cały orszak ruszył za gwiazdą do następnej scenki, gdzie aniołowie sprzątali stajenkę. Kolejna stacja to „dwór Heroda”, po czym orszak wrócił w stronę plant, po drodze uczestnicy oglądali scenkę walki dobra ze złem, finalna scena odbyła się na plantach i była to scena pokłonu Trzech Króli. Orszak zakończyło wspólne kolędowanie. Scenki zostały przygotowane przez grupę teatralną z parafii farnej. W postacie owieczek wcieliły się dzieci z przedszkoli służebniczek w Łańcucie. Orszak poprzedziła Eucharystia sprawowana o godz. 13 we wspomnianych kościołach parafialnych.

Reklama

– W tym świecie pełnym zagonienia, a z drugiej strony posługiwania, przemieszanego jeszcze z wielką obojętnością na sprawy wiary, przejście między domami pełne przekonania i świadectwa jest bardzo ważne, bo jest to okazja do tego, by pokazać swoją wiarę. Chodzi też o zamanifestowanie swojej wiary – mówi ks. Grzegorz Garbacz – proboszcz parafii św. Stanisława w Łańcucie.

Orszaki odbyły się w wielu innych parafiach archidiecezji. Nowa tradycja, która dosłownie od kilku lat weszła na stałe do kanonu bożonarodzeniowych rytuałów pokazuje wielkie pragnienia mówienia i dzielenia się swoją wiarą. „Dzień dziś wesoły” to hasło, pod którym orszaki przeszły przez całą Polskę. Rzeczywiście, był to wesoły dzień, który jaśniał nie tylko blaskiem Mędrców podążających za Gwiazdą, ale i wiarą oraz radością uczestników orszaków.

2022-01-11 08:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Orszak 2021 w sytuacji związanej z COVID19

Trzej Magowie z osiołkami na postoju w Świdnicy

Ks. Mirosław Benedyk

Trzej Magowie z osiołkami na postoju w Świdnicy

Zamiast tradycyjnego Orszaku Trzech Króli na ulicach miast, 6 stycznia można zorganizować mini Orszak w formie kolędowania w kościele, najlepiej z udziałem przebranych Mędrców i przejściem do szopki - zachęcają koordynatorzy tej inicjatywy. Do wszystkich zainteresowanych parafii wyślą darmowo pakiet koron, śpiewników, nalepek i gazetek.

Więcej ...

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

Irak: ONZ uznał zbrodnie Państwa Islamskiego przeciw chrześcijanom

2022-12-07 20:01

Karol Porwich/Niedziela

Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała, że chrześcijanie w Iraku padli ofiarą zbrodni wojennych ze strony Państwa Islamskiego. Takie uznanie na szczeblu międzynarodowym przywraca nam godność i stanowi przestrogę na przyszłość – komentuje chaldejski arcybiskup Irbilu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...