Reklama

ADAM RAK

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie w sprawie parafii w Stawie

2015-05-15 13:03

bgk / Gniezno / KAI

W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami o konflikcie między byłym administratorem parafii w Stawie a archidiecezją gnieźnieńską Kuria Metropolitalna w Gnieźnie wydała dziś komunikat prasowy, w którym wyjaśnia zaistniałą sytuację.

Publikujemy pełną treść komunikatu rzecznika i kanclerza gnieźnieńskiej Kurii ks. dr. Zbigniewa Przybylskiego:

Decyzja podjęta w roku 2014 przez ks. abpa Józefa Kowalczyka, ówczesnego Prymasa Polski, o przejęciu przez archidiecezję gnieźnieńską udziału parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Stawie w gospodarstwie zbiorowym archidiecezji gnieźnieńskiej, miała na celu zabezpieczenie dobra parafii i archidiecezji przed działaniami komornika, które zostały podjęte na skutek niewłaściwego i nieroztropnego administrowania finansami parafii przez ks. Andrzeja Sobaszkiewicza. Decyzję swojego poprzednika podtrzymał obecny Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Zgodnie z prawem kanonicznym, respektowanym przez państwo polskie, do ordynariusza (w tym wypadku arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego i Prymasa Polski) należy zarząd wszystkich dóbr należących do podległych mu publicznych osób prawnych – a taką jest również parafia w Stawie.

Reklama

Ks. abp Wojciech Polak odłożył przeprowadzenie wizytacji kanonicznej parafii w Stawie, ponieważ uznał, że postępowanie sądowe toczone przeciwko archidiecezji gnieźnieńskiej z powództwa tejże parafii, a także zła atmosfera panująca w tej wspólnocie w dużej mierze wywoływana i podtrzymywana przez ks. Andrzeja Sobaszkiewicza, uniemożliwiają właściwe przeżycie tego spotkania.

O przełożeniu terminu wizytacji Ksiądz Prymas rozmawiał osobiście z ks. Sobaszkiewiczem, który nie wnosił zastrzeżeń w odniesieniu do propozycji udzielenia sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii Staw w parafii dziekańskiej w Strzałkowie. Ze zdziwieniem zatem i ze smutkiem Ksiądz Prymas przyjął list parafian, którzy najwidoczniej nie zostali poinformowani przez ks. Sobaszkiewicza o ich wspólnych ustaleniach.

Dotychczasowe nieroztropne działania ks. Sobaszkiewicza, które doprowadziły do zadłużenia parafii i groźby egzekucji komorniczej nie dają gwarancji przyszłego dobrego administrowania majątkiem parafii, stąd też ks. Sobaszkiewicz został z dniem 13 maja br. zwolniony z obowiązków administratora parafii w Stawie z zachowaniem pełnionych przez niego obowiązków duszpasterskich. Należy mieć również na uwadze, że proboszcz lub administrator parafii wykonuje swój urząd pod władzą biskupa diecezjalnego i w jego imieniu. Kapłan, który występuje przeciwko swojej diecezji i biskupowi, traci zaufanie swojego zwierzchnika i nie może pełnić powierzonego mu urzędu.

Jednocześnie pragniemy poinformować, że zgodnie z dotychczasową praktyką, parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej w Stawie nadal otrzymuje należną jej część dochodów z tytułu dawnego udziału w gospodarstwie rolnym archidiecezji, który to udział został przejęty przez diecezję dla zachowania integralności naszego gospodarstwa rolnego.

Informujemy również, że Ksiądz Prymas nie rozwiązał Parafialnej Rady Ekonomicznej w Stawie. Utrata przez ks. Sobaszkiewicza urzędu administratora parafii i powołanie nowego zarządcy, pociąga bowiem za sobą zakończenie kadencji aktualnej Parafialnej Rady Ekonomicznej (por. pkt II.4 Statutu PRE). Stąd kadencja Rady została skrócona mocą obowiązującego w całej archidiecezji prawa. ks. Zbigniew Przybylski kanclerz i rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie

Tagi:
Gniezno diecezja

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Obchody 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły Państwowej Szkoły Pożarnej

Obchody 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły Państwowej Szkoły Pożarnej

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem