Reklama

ADAM RAK

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie w sprawie parafii w Stawie

2015-05-15 13:03

bgk / Gniezno / KAI

W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami o konflikcie między byłym administratorem parafii w Stawie a archidiecezją gnieźnieńską Kuria Metropolitalna w Gnieźnie wydała dziś komunikat prasowy, w którym wyjaśnia zaistniałą sytuację.

Publikujemy pełną treść komunikatu rzecznika i kanclerza gnieźnieńskiej Kurii ks. dr. Zbigniewa Przybylskiego:

Decyzja podjęta w roku 2014 przez ks. abpa Józefa Kowalczyka, ówczesnego Prymasa Polski, o przejęciu przez archidiecezję gnieźnieńską udziału parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Stawie w gospodarstwie zbiorowym archidiecezji gnieźnieńskiej, miała na celu zabezpieczenie dobra parafii i archidiecezji przed działaniami komornika, które zostały podjęte na skutek niewłaściwego i nieroztropnego administrowania finansami parafii przez ks. Andrzeja Sobaszkiewicza. Decyzję swojego poprzednika podtrzymał obecny Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Zgodnie z prawem kanonicznym, respektowanym przez państwo polskie, do ordynariusza (w tym wypadku arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego i Prymasa Polski) należy zarząd wszystkich dóbr należących do podległych mu publicznych osób prawnych – a taką jest również parafia w Stawie.

Reklama

Ks. abp Wojciech Polak odłożył przeprowadzenie wizytacji kanonicznej parafii w Stawie, ponieważ uznał, że postępowanie sądowe toczone przeciwko archidiecezji gnieźnieńskiej z powództwa tejże parafii, a także zła atmosfera panująca w tej wspólnocie w dużej mierze wywoływana i podtrzymywana przez ks. Andrzeja Sobaszkiewicza, uniemożliwiają właściwe przeżycie tego spotkania.

O przełożeniu terminu wizytacji Ksiądz Prymas rozmawiał osobiście z ks. Sobaszkiewiczem, który nie wnosił zastrzeżeń w odniesieniu do propozycji udzielenia sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii Staw w parafii dziekańskiej w Strzałkowie. Ze zdziwieniem zatem i ze smutkiem Ksiądz Prymas przyjął list parafian, którzy najwidoczniej nie zostali poinformowani przez ks. Sobaszkiewicza o ich wspólnych ustaleniach.

Dotychczasowe nieroztropne działania ks. Sobaszkiewicza, które doprowadziły do zadłużenia parafii i groźby egzekucji komorniczej nie dają gwarancji przyszłego dobrego administrowania majątkiem parafii, stąd też ks. Sobaszkiewicz został z dniem 13 maja br. zwolniony z obowiązków administratora parafii w Stawie z zachowaniem pełnionych przez niego obowiązków duszpasterskich. Należy mieć również na uwadze, że proboszcz lub administrator parafii wykonuje swój urząd pod władzą biskupa diecezjalnego i w jego imieniu. Kapłan, który występuje przeciwko swojej diecezji i biskupowi, traci zaufanie swojego zwierzchnika i nie może pełnić powierzonego mu urzędu.

Jednocześnie pragniemy poinformować, że zgodnie z dotychczasową praktyką, parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej w Stawie nadal otrzymuje należną jej część dochodów z tytułu dawnego udziału w gospodarstwie rolnym archidiecezji, który to udział został przejęty przez diecezję dla zachowania integralności naszego gospodarstwa rolnego.

Informujemy również, że Ksiądz Prymas nie rozwiązał Parafialnej Rady Ekonomicznej w Stawie. Utrata przez ks. Sobaszkiewicza urzędu administratora parafii i powołanie nowego zarządcy, pociąga bowiem za sobą zakończenie kadencji aktualnej Parafialnej Rady Ekonomicznej (por. pkt II.4 Statutu PRE). Stąd kadencja Rady została skrócona mocą obowiązującego w całej archidiecezji prawa. ks. Zbigniew Przybylski kanclerz i rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie

Tagi:
Gniezno diecezja

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Bezdomni pod opieką

Bezdomni pod opieką

Wieczernik Ducha

Wieczernik Ducha

Przegląd prasy 13 czerwca

Przegląd prasy 13 czerwca

Przegląd nr 24/2019

Przegląd nr 24/2019

Idziemy z Jezusem?

Idziemy z Jezusem?

Nowy rektor toruńskiego seminarium

Nowy rektor toruńskiego seminarium

Marsz równości nie zakłócił pielgrzymki

Marsz równości nie zakłócił pielgrzymki

Przeciwnicy II Marszu Równości „Częstochowa tęczy nie chowa!”

Przeciwnicy II Marszu Równości „Częstochowa tęczy nie chowa!”

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem