Reklama

Niedziela Wrocławska

Historia Elżbietańskich Męczenniczek – przerażająco aktualna!

Archiwum Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety

Już tylko trzy miesiące dzielą nas od beatyfikacji Elżbietańskich Męczenniczek – pierwszej w powojennej historii Wrocławia.

Siostra Maria Paschalis Jahn i IX Towarzyszek to ofiary żołnierzy radzieckich. Ich beatyfikacja odbędzie się we wrocławskiej katedrze 11 czerwca o godz. 11. Już prawie od roku trwają przygotowania do tego wyjątkowego wydarzenia.

Beatyfikacja na dziś

Od września w katedrze odbywa się dziewięciomiesięczna nowenna – w każdy trzeci wtorek miesiąca elżbietanki zapraszają na nabożeństwo eucharystyczne i Mszę św. w intencji dobrego przygotowania do beatyfikacji i jej trwałych owoców. Siostry odwiedzają też parafie archidiecezji, przybliżając życie męczenniczek. – Kiedy jeździmy po parafiach wygłaszamy prelekcje, rozdajemy ulotki, pokazujemy wystawę o męczenniczkach czy zachęcamy do lektury książki o. Zdzisława Kijasa Dziesięć panien mądrych. Siostry nie są dobrze znane, więc staramy się ludziom przybliżyć nasze męczenniczki – tłumaczy s. Ignacja Lamcha ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. I dodaje: – Jeżeli nasza archidiecezja nie pozna męczenniczek, to utrudnione będzie przyjęcia daru beatyfikacji. Kiedy je odkrywamy, wtedy stają się bardziej żywe, bliższe. A to, jak aktualne ich przesłanie stało się w ostatnim czasie, aż szokuje. Nasze siostry wszystkie zginęły w 1945 r., czyli prawie 80 lat temu. Zginęły z rąk Armii Czerwonej dokonującej mordów, gwałtów, grabieży. Dziś patrzymy na Ukrainę, gdzie już pojawiły się informacje, że Rosjanie nie tylko strzelają, bombardują, ale też zaczęły się gwałty, ofiary przemocy wśród kobiet – historia się powtarza. W tym czasie przez beatyfikację elżbietańskich męczenniczek Bóg mówi nam: są kobiety konsekrowane, które w czasie wojny walczyły o godność, o dochowanie czystości, które nie zostawiły ludzi sobie powierzonych. One nam pokazują, że można być wiernym Jezusowi i ludziom. Bóg, przez Kościół, daje świętych odpowiednich na dany czas. Elżbietańskie męczenniczki są osobami, które naprawdę mogą nam dziś towarzyszyć i wspierać w modlitwie o pokój, o zachowanie kobiecej godności – w tym momencie szczególnie w Ukrainie.

Reklama

Święto nas wszystkich

Oprócz duchowych trwają także bezpośrednie przygotowania do beatyfikacji. W czerwcu czekają nas trzy dni świąt. 10 czerwca w piątek wieczorem w kościele Świętego Krzyża odbędzie się oratorium ks. Bartłomieja Kota Mysteria Lucis. Elżbietanki zapraszają chętne osoby do chóru, który będzie śpiewał nie tylko podczas oratorium, ale także podczas Mszy św. beatyfikacyjnej. – Przyjmujemy osoby do 40 r.ż. Próby będą się odbywały w naszym klasztorze na Ostrowie Tumskim. Zapisy i szczegóły na www.facebook.com/events/427166502499034/?ref=newsfeed. Do pomocy zachęcamy również wolontariuszy – mówi s. Ignacja.

Aby wszyscy mogli wziąć udział w beatyfikacji, której 11 czerwca dokona w imieniu Ojca Świętego kard. Marcello Semeraro, Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, przed katedrą zostaną ustawione telebimy z dobrym nagłośnieniem. Już w sobotę wieczorem w Hali Stulecia odbędzie się wielkie dziękczynienie Bogu za dar nowych błogosławionych „Wierne Miłości”. Darmowe wejściówki na koncert będą rozdawane w parafiach. Oprócz części muzycznej będzie także okazja do modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu. – Nie tylko koncert, ale całość świętowania beatyfikacji, razem z Archidiecezją Wrocławską i Zgromadzeniem Sióstr św. Elżbiety, współorganizuje Miasto Wrocław. To jest święto nas wszystkich, całej archidiecezji i Wrocławia – podkreśla s. Ignacja.

Klamra spinająca ten wyjątkowy czas to Msza dziękczynna w niedzielę 12 czerwca o godz. 11.30 pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego.

W przygotowaniu jest też obraz beatyfikacyjny męczenniczek: – Maluje go s. Felicyta Szewczyk, elżbietanka, która namalowała obraz na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego. Wizerunek będzie wisiał w katedrze po prawej stronie głównego ołtarza. Dużych rozmiarów, aby był widoczny dla uczestników liturgii.

2022-03-15 11:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odkryj powołanie! Challenge z elżbietankami

 Siostry zapraszają na challenge.

Siostry Elżbietanki Cieszyńskie

Siostry zapraszają na challenge.

Takiego wyzwania jeszcze nie było! Siostry elżbietanki cieszyńskie zapraszają na challenge z elżbietankami. Proponują cykl wtorkowych spotkań „Podejmij WYZWANIE, odkryj POWOŁANIE!”, podczas których osoby rozeznające swoją drogę życiową będą mogły zadzwonić do sióstr i porozmawiać o powołaniu.

Więcej ...

Da Vinci z Niepokalanowa

O. Maksymilian Kolbe był tytanem pracy

Archiwum MI Niepokalanów

O. Maksymilian Kolbe był tytanem pracy

Gdyby nie wybuch II wojny światowej, o. Kolbe mógłby trafić na listę czołowych polskich wynalazców. Jego myśl techniczna wyprzedzała o wiele lat epokę, w której żył.

Więcej ...

Egipt: Co najmniej 41 osób zginęło w wyniku pożaru kościoła koptyjskiego w Kairze

2022-08-14 13:53
Zdjęcie ilustracyjne

Adobe Stock

Zdjęcie ilustracyjne

Co najmniej 41 osób zginęło w niedzielę w wyniku pożaru kościoła koptyjskiego w Kairze, a ponad 14 zostało rannych. Według wstępnych ustaleń w świątyni zapaliła się prawdopodobnie instalacja elektryczna - podaje Associated Press, cytując źródła policyjne.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Czy sakramenty tracą ważność?

Wiara

Czy sakramenty tracą ważność?

Ewangelia na niedzielę: Jaki rozłam przynosi Jezus?

Wiara

Ewangelia na niedzielę: Jaki rozłam przynosi Jezus?

Bp Muskus: Kościół nie jest wiarygodny, gdy przykłada...

Kościół

Bp Muskus: Kościół nie jest wiarygodny, gdy przykłada...

Potwierdzono śmierć s. Janiny Mateusiak w wypadku...

Kościół

Potwierdzono śmierć s. Janiny Mateusiak w wypadku...

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie,...

Wiara

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie,...

Bp Mendyk: Niedowierzanie i ogromny ból spowodowany...

Kościół

Bp Mendyk: Niedowierzanie i ogromny ból spowodowany...

Zmarła 8-letnia Waleczna Agatka. Dziewczynka 11 miesięcy...

Wiadomości

Zmarła 8-letnia Waleczna Agatka. Dziewczynka 11 miesięcy...

Bp Zadarko: Trzeba zrezygnować z organizacji pielgrzymek...

Kościół

Bp Zadarko: Trzeba zrezygnować z organizacji pielgrzymek...