Reklama

Edukacja

Jest mistrzem budowania nastroju

2015-05-20 06:58

Maria Fortuna- Sudor

Prof. Wincenty Kućma dziękuje Senatowi ASP im. Jana Matejki w Krakowie za wyróżnienie

We wtorek 19 maja br. Senat ASP im. Jana Matejki w Krakowie nadał tytuł Honorowego Profesora tej uczelni dla znanego i uznanego twórcy, prof. Wincentego Kućmy, który został wyróżniony za wybitne osiągnięcia twórcze w zakresie rzeźby, rysunku, projektowania, i wielu realizacji monumentalnych, w tym także sakralnych, oraz za zasługi w kształceniu kilku pokoleń artystów - projektantów. Uroczystość, w której wzięli udział m.in. profesorowie ASP, studenci, przedstawiciele UMK, rodzina i przyjaciele uhonorowanego profesora, odbyła się w auli budynku głównego ASP w Krakowie.

Wygłaszający laudację, prof. Jan Pamuła przedstawił prof. Wincentego Kućmę, jego drogę artystyczną i pedagogiczną. Przypomniał sylwetkę pedagoga i artysty. Podkreślił: - Lista dzieł Wincentego Kućmy, realizacji w przestrzeni publicznej w kraju i za granicą, realizacji we wnętrzach sakralnych, samodzielnych obiektów rzeźbiarskich, małych form rzeźbiarskich płaskorzeźb, plakiet, medali, cykli rysunków, cykli fotograficznych, a w ostatnich latach także witraży, jest ogromna. Są jednak dzieła, którymi zaznaczył się szczególnie. Są to monumentalne realizacje pomnikowe. Wśród nich najważniejszą jest pomnik powstania warszawskiego 1944 zrealizowany w latach 1988- 89 w Warszawie. Jest to realizacja kluczowa zawierająca w sobie główne cechy twórczości profesora; metaforyczność, narracyjność, ekspresję przedstawiającej formy oraz symbolikę zawartą w połączeniu figuratywności i abstrakcji - mówił prof. Jan Pamuła.

Reklama

Podkreślił także mnogość i różnorodność realizacji sakralnych, spośród których wymienił trzy, jego zdaniem najważniejsze. Zaliczył do nich: projekt i realizację wnętrza katedry w Irkucku na Syberii, rzeźbę - nastawę ołtarzową w kościele pw. Najświętszej Rodziny w Krakowie - Nowym Bieżanowie i monumentalną Drogę Krzyżową w Pasierbcu. Charakteryzując styl artysty, laudator podkreślał: - Wincenty Kućma w sztuce sakralnej jest mistrzem budowania nastroju. Styl artysty jest strzelisty, bliski pionowym, wydłużonym rytmom będącym znakiem duchowości gotyckiej. Materiał zawsze szlachetny, dotknięcie ciepłe, nadające życie posłusznej materii.

Wzruszony prof. Wincenty Kućma podziękował za wyróżnienie. W swym krótkim wystąpieniu przypomniał zebranym m.in. o roli, jaką w życiu człowieka pełni słowo dziękuję: - Jego sens jest dla mnie bardzo ważny. Niejednokrotnie za mało go używamy, aby okazać szacunek swoim najbliższym, ale też przechodniom - za małe czy wielkie dary, uczynki. Aby tym słowem nagradzać i wyrażać swoją postawę wobec drugiego człowieka. Dziękujemy Bogu za kolejny dzień; że człowiek jeszcze żyje i ma możliwość podjęcia na nowo swoich zobowiązań. Dziękujemy za dobroć, za radość, za zjawiska, które pobudzają w nas wrażliwość i dają nam nową energię… Po zakończeniu oficjalnej uroczystości zebrani mogli obejrzeć rzeźby prof. Wincentego Kućmy prezentowane na wystawie z holu budynku głównego ASP. Wystawa potrwa do 28 maja br.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spisują się na medal

2020-01-14 10:46

Niedziela warszawska 3/2020, str. IV

Łukasz Krzysztofka

Osoby wyróżnione medalem razem kard. Nyczem, biskupami i swoimi kapłanami

Dwie sanitariuszki Powstania Warszawskiego, organista i liderka parafialnego zespołu Caritas znaleźli się w gronie 26 osób uhonorowanych Medalem „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”.

Więcej ...

Biskupi Europy o Auschwitz: Nie dla antysemityzmu i manipulowania prawdą dla polityki

2020-01-25 09:28

Wikipedia/Bibi595

Brama wjazdowa do obozu Auschwitz-Birkenau

Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych – czytamy w oświadczeniu, które – w imieniu biskupów Europy – wydało Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) oraz Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE).

Więcej ...

Sandomierz: uroczystość ku czci św. Tomasza z Akwinu

2020-01-25 19:52

pl.wikipedia.pl

Konferencja naukowa z udziałem bp. Krzysztofa Nitkiewicza oraz uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Frankowskiego złożyły się na uroczystość ku czci św. Tomasza z Akwinu, która odbyła się 25 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Watykan

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Polska

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...