Reklama

Niedziela Sosnowiecka

30 lat diecezji sosnowieckiej

Uroczystości jubileuszowe w bazylice katedralnej

Piotr Lorenc/Niedziela

Uroczystości jubileuszowe w bazylice katedralnej

Z okazji 30-lecia istnienia naszej diecezji, 25 marca w bazylice katedralnej w Sosnowcu sprawowano uroczystą Mszę św. pontyfikalną.

Koncelebrowanej liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Uroczystości ubogaciła peregrynacja Krzyża Papieskiego, który przybył do katedry. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele wszystkich wspólnot działających na terenie diecezji, przedstawiciele Sejmu RP, rządu, m.in. Andrzej Adamczyk – minister infrastruktury, Michał Wójcik – minister członek Rady Ministrów oraz Łukasz Kmita – wojewoda małopolski, Robert Magdziarz – wicewojewoda śląski i in. W uroczystościach miał uczestniczyć abp Mieczysław Mokrzycki, ale zatrzymały go obowiązki duszpasterskie we Lwowie. Przekazał za to w darze naszej diecezji kielich mszalny i patenę. Napisał także homilię, którą odczytał ks. Mariusz Karaś, kanclerz Kurii w Sosnowcu.

Diecezja sosnowiecka została powołana do istnienia 25 marca 1992 r. przez Jana Pawła II bullą „Totus Tuus Poloniae Populus”. Patronami diecezji zostali św. Brat Albert Chmielowski i św. Rafał Kalinowski. Stolicą diecezji został Sosnowiec, katedrą natomiast sosnowiecki kościół Wniebowzięcia NMP. Diecezja sosnowiecka została włączona do metropolii częstochowskiej. Pierwszym biskupem diecezji był Adam Śmigielski. Obecny biskup diecezjalny Grzegorz Kaszak 4 lutego 2009 r. został ustanowiony biskupem sosnowieckim. 28 marca 2009 r. odbył ingres do bazyliki katedralnej i przyjął święcenia biskupie z rąk prymasa Polski kard. Józefa Glempa oraz współkonsekratorów: kard. Stanisława Dziwisza i abp. Stanisława Nowaka. W skład diecezji weszły następujące miejscowości i znajdujące się na ich terenie dekanaty: z diecezji częstochowskiej – Będzin, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Łazy, Sączów, Sosnowiec, Siewierz; z diecezji kieleckiej – Wolbrom, Olkusz, Pilica, Sułoszowa; z archidiecezji krakowskiej – Jaworzno. W granicach diecezji znalazło się w całości lub częściowo 18 dekanatów. Przy wyznaczeniu granic diecezji okazało się, że część z dekanatów nie znalazła się w całości w granicach nowo utworzonej diecezji, dlatego potrzebna była reforma administracji dekanalnej. Obecnie jest ich 23.

2022-04-05 13:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

30 tys. euro od sosnowieckich księży dla Ukrainy

Diecezja Sosnowiecka

- Postanowiliśmy, że z okazji 30-lecia diecezji księża diecezji sosnowieckiej przekażą 30 tys. euro na rzecz diecezji charkowsko-zaporoskiej. Jest to dar duchowieństwa diecezji sosnowieckiej dla diecezji, która jest bardzo w tych dniach doświadczana - mówił bp Grzegorz Kaszak w czasie konferencji prasowej w domu Szilo w Czeladzi.

Więcej ...

"Polityczna fujara". Ostre słowa na konferencji Zbigniewa Ziobry

2022-11-28 17:36
Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Więcej ...

Lizbona: dotychczas 200 tys. rejestracji na Światowe Dni Młodzieży 2023

2022-11-28 15:16

facebook.com/sandomierzSDM

Po około miesiącu od rozpoczęcia rejestracji, do udziału w Światowych Dniach Młodzieży 2023 w Lizbonie zgłosiło się już około 200 tys. młodych ludzi. Dotychczas swój udział zapowiedziały duże grupy, zwłaszcza z Włoch, Brazylii, Hiszpanii i Francji - ogłosił na konferencji prasowej biskup pomocniczy archidiecezji Lizbony Americo Aguiar, który jest także prezesem Fundacji Światowych Dni Młodzieży – poinformowała agencja informacyjna Ecclesia. Okazją do tego była prezentacja programu duszpasterskiego w sanktuarium maryjnym w Fatimie, 120 kilometrów na północ od stolicy Portugalii, które - zdaniem biskupa - odegra ważną rolę podczas ŚDM.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Sto czterdzieści jeden

Niedziela Częstochowska

Sto czterdzieści jeden

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Św. Jakub z Marchii

Święci i błogosławieni

Św. Jakub z Marchii

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...