Reklama

Niedziela Świdnicka

Podsumowali pierwszy etap papieskiego Synodu

Nawa główna świdnickiej katedry wypełniona koordynatorami procesu synodalnego

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Nawa główna świdnickiej katedry wypełniona koordynatorami procesu synodalnego

Biskup świdnicki i koordynatorzy grup synodalnych, na specjalnym spotkaniu, podsumowali pierwszy etap XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Powoli kończy się diecezjalny etap Synodu ogłoszonego przez papieża Franciszka. Przez kilka miesięcy zaangażowani w to dzieło, zarówno duchowni, jak i świeccy, mieli okazję poznawać problematykę dotyczącą życia i misji Kościoła. Podczas rozmów prowadzonych w poszczególnych zespołach uczestnicy Synodu mogli się poznać, posłuchać o problemach, z jakimi się spotykają, a także dzielić się pewnymi wizjami i pomysłami na przyszłość.

Siła w świeckich

Podsumowaniem tych działań było diecezjalne spotkanie w katedrze świdnickiej, na które 21 maja przybyło ponad pięciuset wiernych. W homilii wygłoszonej podczas nabożeństwa słowa Bożego bp Marek Mendyk przypominał, że w dzisiejszych czasach należy budzić posługi, charyzmaty, chęć do działania w ludziach świeckich, pomagać im rozeznawać to wszystko, co Duch Święty wkłada w ich serca i umysły. Osoby świeckie powinny współbudować Kościół, dlatego powinno się im towarzyszyć, pomagać i formować do posługi w Kościele. – Niech kapłani zajmą się tym, w czym nikt inny ich nie zastąpi, a to, co jest możliwe, do czego nas zaprasza Kościół, co nam podpowiada Duch Święty, w innych posługi spełnianych przez nas, niech świeccy będą pomocą – powiedział biskup, podkreślając, że w taki sposób będzie rozwijał się Kościół.

Praca w grupach

Po wysłuchaniu słowa Bożego głos zabrała Anna Kośna, która wraz z mężem Markiem koordynowała drogę synodalną w diecezji świdnickiej. – Dla wielu z nas Synod był wyjątkowym doświadczeniem spotkania i dialogu. Dzieląc się tym doświadczeniem, ubogacimy innych, ale przede wszystkim staniemy się świadkami wielkich rzeczy, jakich Bóg dokonuje w naszym życiu – mówiła, zapraszając do składania świadectw przedstawicieli różnych grup synodalnych.

Jako pierwsza o swoim doświadczeniu pracy synodalnej z grupami młodzieży szkolnej opowiedziała Beata Wasiek, katechetka szkół średnich. – Słuchając młodych, podkreślali oni, że doświadczenie Boga jest bardzo ważne, zwłaszcza, gdy chodzi o przekaz od rodziców, powinno być ono w pierwszej kolejności. I choć nie zawsze tak jest, to my katecheci, próbujemy im towarzyszyć, szukać odpowiedzi na nurtujące ich pytania i pomóc im wybierać to, co jest związane z Panem Bogiem – relacjonowała wałbrzyska katechetka, dodając, że młodzież dostrzega misyjną rolę Kościoła i chętnie się angażuje w projekty o tej tematyce.

Reklama

Kolejną osobą, która podzieliła się świadectwem była Weronika Jadach, która koordynowała grupę synodalną dla młodzieży. – Była to dla mnie świetna okazja wymiany poglądów i wypowiedzi na temat Kościoła w duchu otwartości i szczerości. Jako młodzi ludzie chcemy budować wspólnotę Kościoła, formować go i zmieniać na lepsze, bo liczymy, że to będzie nasza przyszłość. Spotkania te pokazały mi, że można szczerze mówić o Kościele, o tym, co w nim uwielbiam, ale także o tym, co mnie w nim boli.

Aneta Białek z Dzierżoniowa reprezentowała synodalną grupę parafialną. Tego typu grup było najwięcej. – Od pierwszego spotkania koordynatorów w Świdnicy zaczęły się mnożyć różne dziwne sytuacje i przeszkody, którym trzeba było stawić czoła. Na szczęście Duch Święty czuwał nade mną i podpowiadał, co i jak mam robić, co i jak mówić. Zdarzenia te stanowiły wyraźny atak na synodalne dzieło. Ludzie, którzy zapisywali się do grupy, dzwonili do mnie lub rozmawiali ze mną osobiście, cały czas podważając dzieło. Na szczęście w takich sytuacjach Duch Święty podpowiadał, z kim i jak rozmawiać. Wszystkie te rozmowy i wątpliwości zakończyły się wraz z pierwszym zapaleniem świecy synodalnej na wspólnym spotkaniu, po którym widziałam wiele uśmiechniętych twarzy i słyszałam podziękowania za to, że tu jesteśmy i tworzymy tę grupę. Z każdym kolejnym spotkaniem radość była coraz większa. Na ostatnim, kiedy dziękowaliśmy sobie za udział w tym dziele i składaliśmy świadectwa, stało się dla mnie jednoznaczne, że warto było wysłuchać tych zastrzeżeń i obrywać, aby zobaczyć radość szczęśliwych ludzi – relacjonowała przedstawicielka parafii św. Jerzego.

Reklama

W drugiej części świadectw o swoich doświadczeniach mówili pozostali koordynatorzy. Andrzej Juszczyk z wałbrzyskiej kolegiaty zakomunikował, że owocem prac synodalnych będzie powstanie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, wskrzeszenie kultu Matki Bożej Bolesnej w Wałbrzychu czy powołanie religijnego klubu filmowego. W imieniu proboszczów głos zabrał ks. prał. Rafał Kozłowski, podkreślając, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Kościół Jezusa Chrystusa, bowiem każdy z nas może wnieść w ten Kościół to, co otrzymał od Ducha Świętego. Ostatnim ze świadczących był Piotr Bałanda z Nowej Rudy, który podkreślił wielką potrzebę dalszego kontynuowania spotkań, cytując słowa jednego z uczestników: – Ja nie po to zapisałem się na Synod, żeby po tych czterech spotkaniach zakończyć, ja bym chciał się spotykać dalej.

Okiem duchownego

Wrażeniami podzielił się także z obecnymi ks. Krzysztof Ora, diecezjalny koordynator Synodu. – To był piękny czas, od października ubiegłego roku, kiedy został uruchomiony cały proces synodalny w naszej diecezji, gdzie powstało łącznie 221 grup. Z czego grup parafialnych powstało 137, na 190 parafii. Komplet wszystkich notatek, czyli czterech, otrzymaliśmy od 90 grup parafialnych. Czyli połowa pracowała bardzo sumiennie i konsekwentnie, od początku do końca, spotykając się w oparciu o przekazane konspekty – podkreślił duchowny. – To wszystko, co zostało przez was, drodzy, przekazane, wnikliwie analizowaliśmy i analizujemy i próbujemy to uśrednić, bo wypowiedzi są bardzo spolaryzowane. Będziemy próbowali wszystkie te głosy uwzględnić, by one faktycznie wybrzmiały – zapewnił ks. Ora.

Reklama

Swoimi planami i marzeniami uczestnicy wydarzenia mogli podzielić się podczas drugiej części spotkania presynodalnego, które przeniosło się do ogrodów seminaryjnych. Tam Caritas diecezjalna przygotowała ciepły posiłek. Na zakończenie wszyscy wspólnie pod figurą Matki Bożej odśpiewali Litanię Loretańską.

Co dalej?

Przypomnijmy, że wyniki prac na poziomie diecezjalnym zostaną przekazane do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, a następnie w formie syntetycznego opracowania dotyczącego Kościoła katolickiego w Polsce zostaną wysłane do sekretariatu Generalnego Synodu w Rzymie. Przekazany do wszystkich episkopatów świata materiał będzie stanowił podstawę do stworzenia dokumentów roboczych, które będą służyły pracom synodalnym na poziomie kontynentalnym, a po ich przedyskutowaniu w swej konkretnej formie na Zgromadzeniu Synodu Biskupów w październiku 2023 r.

2022-05-31 14:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gomez: trzeba być przygotowanym, by przystępować do Komunii św.

„Biskupi USA mogą mieć różne zdania, ale nie są podzieleni” – powiedział w wywiadzie dla Crux przewodniczący amerykańskiego episkopatu po audiencji u Papieża Franciszka. Delegacja biskupów ze Stanów Zjednoczonych przybyła do Watykanu ze zwyczajową październikową wizytą, przygotowującą do listopadowego spotkania episkopatu.

Więcej ...

„Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie” hasłem pielgrzymki Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga

2022-12-01 16:05

PAP/ETTORE FERRARI

Wizyta, którą Franciszek zamierza złożyć w Demokratycznej Republice Konga w dniach 31 stycznia – 3 lutego 2023 roku, będzie przebiegała pod hasłem: „Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie”. Słowa te nawiązują do Drugiego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian: „Wszystko zaś to pochodzi od Boga, który pojednał nas z sobą przez Chrystusa i zlecił nam posługę jednania” (5,18).

Więcej ...

Matka Boża Łaskawa pod Wawelem!

2022-12-02 12:08

plakat organizatorów

Czciciele Matki Bożej są zaproszeni na rozpoczęcie peregrynacji w Krakowie kopii wizerunku Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...