Reklama

Świat

Ks. Lombardi: nie ma ostrzeżeń przed wizytą papieża w Sarajewie

Mostar

Eelffica/pixabay.com

Mostar

Podczas jednodniowej wizyty w Sarajewie 6 czerwca papież Franciszek będzie korzystał głównie z papamobilu. Jedynie w drodze z lotniska do miasta oraz do siedziby arcybiskupa po zakończeniu Mszy św. na sarajewskim stadionie Kosevar Papież skorzysta z zakrytej limuzyny. Poinformował o tym dziennikarzy w Watykanie ks. Federico Lombardi SJ. Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej zaznaczył jednocześnie, że nic mu nie wiadomo o ostrzeżeniach przed papieską podróżą.

Papieżowi będą towarzyszyli kardynałowie: Kurt Koch i Jean-Louis Tauran. Ks. Lombardi wyjaśnił, że obaj purpuraci, odpowiedzialni w Watykanie za problemy ekumenizmu oraz dialogu międzyreligijnego zostali zaproszeni do orszaku papieskiego dlatego, że ta tematyka będzie przeważała w czasie papieskiej wizyty w Sarajewie.

Reklama

Jednym z punktów programu tej wizyty jest spotkanie międzyreligijne. Wezmą w nim udział – obok przedstawicieli Kościoła katolickiego – goście z Kościoła prawosławnego, islamu oraz judaizmu. Będzie to ósma podróż zagraniczna papieża Franciszka, której motto brzmi: „Niech pokój będzie z wami”. Ks. Lombardi powiedział, że podobnie jak podczas pierwszej wizyty papieża Jana Pawła II w Sarajewie w dniach 12 i 13 kwietnia 1997 roku, również i tym razem w centrum rozmów znajdą się tematy pojednania, przebaczenia, pokoju i pojednania. Po oficjalnym powitaniu przez trzyosobowe prezydium władz państwowych papież odprawi Mszę św. na dawnym stadionie olimpijskim. Przewidziane jest też spotkanie Franciszka z młodzieżą.

Podobnie jak we wszystkich podróżach zagranicznych, również i tym razem w orszaku papieskim znajdą się sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin, substytut w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Angelo Becciu, pracownicy i tłumacze z Sekretariatu Stanu oraz grupa dziennikarzy z mediów akredytowanych przy Watykanie. Będą też technicy, zespół organizatorów oraz ochrona papieska, którą stanowią funkcjonariusze watykańskiej żandarmerii oraz Gwardii Szwajcarskiej. Podobnie jak w przypadku ostatnich podróży papież i tym razem zaprosił do swego najbliższego otoczenia kilku świeckich pracowników watykańskich niższych szczebli.

Będzie to trzecia podróż papieża do Bośni-Hercegowiny. Kraj ten odwiedzał dwukrotnie Jan Paweł II: w 1997 roku, w dwa lata po podpisaniu porozumień w Dayton papież Polak złożył wizytę w Sarajewie, a w 2003 roku odwiedził Banja Lukę w Republice Serbskiej, gdzie beatyfikował chorwackiego intelektualistę Ivana Merza.

2015-05-29 09:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Sarajewie Papież nie odniesie się do objawień w Medjugorie

 Matka Boża z Medjugorie

www.voxdomini.com.pl

Matka Boża z Medjugorie

Nie oczekuję, aby 6 czerwca, podczas swojej wizyty w stolicy Bośni i Hercegowiny papież odniósł się do kwestii domniemanych objawień w Medjugorje – powiedział podczas dzisiejszego briefingu dla dziennikarzy rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi SJ.

Więcej ...

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22
Kardynał Albert Vanhoye SJ

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Więcej ...

Semper in altum

2021-07-29 21:16
Codziennie dziękuję Panu, że pozwolił mi być pielgrzymem – wyznaje prof.  Stanisław Kuciel

Archiwum autora

Codziennie dziękuję Panu, że pozwolił mi być pielgrzymem – wyznaje prof. Stanisław Kuciel

Ta pierwsza, pięciodniowa wtedy pielgrzymka, była niezwykła! Pięć grup, w tym od razu roztańczona i rozmodlona grupa włoska z ruchu Comunione e Liberazione, słońce i żar pierwszego dnia, który skończył się sierpniową burzą w Skale - profesor Politechniki Krakowskiej Stanisław Kuciel pisze nie tylko o pierwszej krakowskiej pielgrzymce na Jasną Górę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Polska

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Na wigilii jest u nas nie tylko rodzina

Na wigilii jest u nas nie tylko rodzina

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Niedziela w Warszawie

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Wiara

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Polska

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...