Reklama

Wiara

Francja: nowy błogosławiony - kapłan miłosierdzia

Magdalena Niebudek

Dzisiaj podczas Mszy św. w Bajonnie w południowo-zachodniej Francji prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato ogłosił błogosławionym pochodzącego z tego miasta ks. Ludwika Edwarda Cestaca. Ten żyjący w XIX wieku kapłan francuski założył kilka dzieł miłosierdzia oraz Zgromadzenia: Służebnic Maryi i Milczących Sióstr Maryi, a ze względu na swą gorliwość duszpasterską bywał porównywany ze św. Janem Marią Vianneyem i nazywany „nowym proboszczem z Ars”.

Louis-Edouard Cestac urodził się w Bajonnie w 1801 r., a zmarł 67 lat później w pobliskim Anglet. Jako kapłan zajmował się ubogimi i opuszczonymi dziewczętami, nieraz także wyrywanymi przez niego z procederu prostytucji. Tworzył dla nich specjalne domy, a dla opieki nad nimi założył zgromadzenie Służebnic Maryi.

„Cechowało go ogromne zaufanie Bożej Opatrzności i wielka nadzieja na życie wieczne. A jego nadzieja była hymnem ku czci Bożego miłosierdzia, skłaniającym, by kochać, pocieszać, przebaczać, i wzywającym wszystkich, by uciekali się do Bożego łona, ostoi łaski i przebaczenia. Sądzę, że możemy się od niego nauczyć trzech rzeczy. Po pierwsze, zachęca on nas, by wierzyć w Boga i Jego Opatrzność, obecną w dziejach ludzkości i Kościoła, ale przede wszystkim w kolejach naszego życia osobistego i rodzinnego. Jesteśmy dziećmi Bożymi i Bóg nas kocha, prowadzi nas, przebacza. Dziękujmy Mu zatem codziennie modlitwą Ojcze nasz. Drugie pouczenie dotyczy naszej miłości bliźniego. Nasz błogosławiony skłania nas, byśmy wychodzili ku potrzebującym, zepchniętym na margines, przyjmowali ich, byli hojni i miłosierni. Wreszcie trzecim pouczeniem dla nas, a także dla jego duchowych córek, sióstr Służebnic Maryi, jest dążenie do świętości, bo świętość to w końcu cel życia chrześcijańskiego. Świętość na co dzień, na którą składają się wierność, pracowitość, unikanie grzechu, odpowiadanie na łaskę, częste przystępowanie do sakramentów, a przede wszystkim komunia z Jezusem” - tak scharakteryzował nowego błogosławionego kard. Amato.

2015-05-31 17:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Fulton Scheen wkrótce beatyfikowany

Youtube.com

Papież Franciszek uznał cud za wstawiennictwem arcybiskupa Fultona Johna Sheena. Dzięki temu hierarcha zaangażowany w telewizyjną ewangelizację Amerykanów będzie mógł zostać oficjalnie wyniesiony do chwały ołtarzy.

Więcej ...

Od niedzieli zapalamy świece w adwentowym wieńcu

2022-11-27 11:33

Adobe.Stock

W pierwszą niedzielę Adwentu w naszych domach i kościołach pojawiają się wieńce adwentowe, w których umieszcza się cztery świece. Są one symbolem światła, podarowanego światu przez narodziny Jezusa w noc Bożego Narodzenia.

Więcej ...

Abp Depo: trzeba uwierzyć w osobiste spotkanie z Chrystusem

2022-11-27 16:28

Maciej Orman/Niedziela

– Trzeba uwierzyć w osobiste spotkanie z Chrystusem – powiedział abp Wacław Depo. W I niedzielę Adwentu metropolita częstochowski przewodniczył w kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie Mszy św., podczas której udzielił sakramentu bierzmowania 18 osobom.

Więcej ...

Reklama