Reklama

Kościół

I Kongres bł. ks. Popiełuszki

14 września przypada 75. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Data ta stała się inspiracją dla współczesnych czcicieli słynnego kapelana Solidarności do zorganizowania w dniach 16-17 września w duchowej stolicy naszej ojczyzny – w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze I Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Celem kongresu jest popularyzacja nauczania bł. ks. Jerzego Popiełuszki, głównie wśród młodzieży i osób do 40. roku życia. Podczas 2 dni kongresowych spotkań odbędą się dwie główne debaty i dwanaście paneli tematycznych. Na miejsce obrad wybrano bastion św. Barbary i kaplicę Różańcową na Jasnej Górze. Tytułem każdej debaty stanie się myśl bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W kongresie będzie uczestniczyć ponad 70 osób, w tej liczbie są też moderatorzy debat. Wśród nich będą kapłani zasłużeni dla Solidarności, świadkowie życia i działalności duszpasterskiej ks. Jerzego, historycy, dziennikarze, ale przede wszystkim ludzie o różnych wrażliwościach reprezentujący wiele środowisk. Osoby te, mając inspirujące doświadczenia osobiste i zawodowe, będą się dzieliły refleksjami nad zaproponowanymi myślami bł. ks. Jerzego. Kongres zakończy podpisanie Karty Kongresu bł. ks. Jerzego.

Planowane wydarzenie należy traktować przede wszystkim jako miejsce działania łaski Bożej. Dlatego dzieło to jest obecnie stale omadlane przez kilka wspólnot sióstr klauzurowych.

Materiał promocyjny

Reklama

Arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, objął nad kongresem patronat honorowy i udzielił jego uczestnikom i organizatorom pasterskiego błogosławieństwa. Patronatem honorowym kongresu jest także o. Janusz Sok, redemptorysta – przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, natomiast patronem medialnym kongresu jest m.in. Tygodnik Katolicki Niedziela i portal Niedziela.pl .

Organizatorem wydarzenia jest Pomorskie Stowarzyszenie „Wspólna Europa” z Gdańska przy współudziale Fundacji Instytut Mediów (działającej na rzecz środowiska Tygodnika Katolickiego Niedziela). Przygotowania do kongresu odbywają się w ścisłej współpracy z jego partnerami strategicznymi, czyli Komisją Krajową NSZZ „Solidarność” oraz Fundacją im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”. Kongres będzie wydarzeniem rozpoczynającym tegoroczną jubileuszową – 40. Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę.

Ze względu na wymogi bezpieczeństwa oraz ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy planują prowadzić z poszczególnych debat transmisję on-line, która będzie dostępna na stronach i profilach internetowych tygodnika Niedziela oraz na stronie internetowej: www.xjerzy.pl .

Materiał prasowy

2022-08-30 12:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

USA: ponad 90 proc. członków Kongresu to chrześcijanie

Jolanta Marszałek

Mimo wyraźnego spadku liczby Amerykanów uważających się za chrześcijan, ich odsetek wśród kongresmenów nadal pozostaje wysoki, bliski liczbom z początku lat sześćdziesiątych XX wieku.

Więcej ...

Jestem Niepokalane Poczęcie

Wikipedia

Słowa: „Jestem Niepokalane Poczęcie” usłyszała Bernadeta Soubirous z ust Matki Bożej, która ukazała się jej we francuskim Lourdes. 8 grudnia przeżywamy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Więcej ...

W sobotę w diecezji opolskiej święcenia biskupia nominata Waldemara Musioła

2022-12-08 07:17

www.diecezja.opole.pl

W sobotę 10 grudnia biskup nominat Waldemar Musioł przyjmie święcenia biskupie w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu - poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...