Reklama

Niedziela Świdnicka

Dożynkowy krajobraz diecezji

Biskup i proboszczowie otrzymali bochenki chlebów upieczone z tegorocznej mąki

Hubert Gościmski

Biskup i proboszczowie otrzymali bochenki chlebów upieczone z tegorocznej mąki

Po zakończonych żniwach rolnicy dziękują Bogu za plony, a mieszkańcy i samorządowcy odwdzięczają się gospodarzom za trud wkładany przez nich każdego dnia w uprawę roli.

Co roku podsumowaniem zbiorów rolnych są dożynki. W tym roku diecezjalne święto plonów zaplanowano na niedzielę 11 września w Wambierzycach, zaś wojewódzkie – tego samego dnia w Udaninie. Postanowiliśmy jednak cofnąć się trochę w czasie i przyjrzeć się wybranym gminnym uroczystościom dożynkowym zorganizowanym na terenie naszej diecezji.

Gmina Świdnica

Niewielka i na co dzień dość spokojna Opoczka w ostatnią niedzielę sierpnia tętniła życiem. Na terenie przy boisku sportowym zgromadzili się mieszkańcy okolicznych wiosek i miejscowości, by wspólnie podsumować mijający sezon rolniczy. Dożynki rozpoczął uroczysty korowód, w którym przedstawiciele każdego z sołectw wnieśli własnoręcznie przygotowane wieńce żniwne; zostały one poświęcone podczas Mszy św. pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka.

W okolicznościowym słowie skierowanym do zebranych ordynariusz świdnicki nawiązał na początku do odczytanej tego dnia Ewangelii i zwrócił uwagę, że dzięki pokorze człowiek może poznać prawdę o sobie. Dodał także, że pokora otwiera przed człowiekiem serce dla innych oraz wskazuje drogę ku Bogu. Dalej podkreślił, że to Bóg – jako główny gospodarz świata – sprawia, że ziemia wydaje plony.

– Wiedząc o tym, kierujemy ku niebu naszą wdzięczność. Dziękujemy z pokorą za chleb i wszystko, co w ostatnim czasie mogliśmy zebrać z pól. Przy tej okazji musimy też stale przypominać sobie, jak wielką wartość ma ziemia. To ona jest matką, która stale nas karmi, z ziemi bierze się chleb i inne płody rolne – powiedział.

Następnym punktem dożynek było Misterium Chleba w wykonaniu zespołów „Krąg”, „Mokrzeszów” i „Ale Babki”. Choreografię taneczno-muzycznego spektaklu przygotowali Maria i Wojciech Skiślewiczowie, a muzykę na żywo przygrywała kapela Zdzisława Christa. O dobrą atmosferę zadbali też członkowie zespołów ludowych z gminy Świdnica. Na scenie pojawił się również Sławomir, który wraz z żoną Kajrą i zespołem rozgrzał dożynkową atmosferę i porwał publiczność w rytm swoich największych przebojów.

Reklama

Gmina Międzylesie

Ostatnia niedziela sierpnia to także data dożynek w Goworowie położonym w gminie Międzylesie. Rozpoczęły się one w godzinach popołudniowych od Eucharystii, której przewodniczył bp Adam Bałabuch.

– Nie ma prawdziwej postawy wdzięczności wobec Boga bez wdzięczności wobec bliźniego, tak jak nie ma prawdziwej miłości Boga bez miłości bliźniego. Chodzi tu o wdzięczność naszym rolnikom, sadownikom, ogrodnikom czy pszczelarzom – wskazał w homilii biskup pomocniczy. – Postawa dziękczynienia powinna być nam szczególnie bliska teraz, w czasie Eucharystii, która jest szczytem wszelkiego dziękczynienia, jakie stworzenie może wyrazić swojemu Stwórcy. Podczas Eucharystii bierzemy bowiem udział w dziękczynieniu samego Jezusa Chrystusa i z Nim składamy dzięki Bogu Ojcu za wszystkie Jego dobrodziejstwa, a zwłaszcza za całe dzieło zbawienia – powiedział.

Kolejnymi elementami dożynkowego świętowania był ceremoniał chleba i zwyczajowe ośpiewanie wieńców. Radosną atmosferę podtrzymały zespoły ludowe, które zaprezentowały się w specjalnej choreografii. Elementem programu wieńczącym cały dzień była zabawa taneczna, w którą chętnie włączyli się starsi i młodsi.

Gmina Dobromierz

Dzień wcześniej, 27 sierpnia, rolnicy świętowali zakończenie żniw w Roztoce. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się od Mszy św., której przewodniczył bp Adam Bałabuch. W wygłoszonym kazaniu pochylił się nad symboliką chleba.

– W czasie Mszy św. kapłan przypomina nam, że chleb jest owocem pracy rąk ludzkich, który otrzymujemy z Bożej hojności. Także w modlitwie Ojcze nasz prosimy: „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Za chleb dziękujemy, ale też prosimy dobrego i miłosiernego Boga, by nie zabrakło go dla nikogo na świecie, żeby nie było głodnych z powodu wojny, czy obojętności lub egoizmu bogatych, którzy niszczą miliony ton żywności, której brakuje innym – zaapelował biskup.

Reklama

Po zakończonej Eucharystii w stronę placu nad stawem wyruszył korowód wieńców przygotowanych przez gospodynie z okolicy. Po dotarciu na miejsce rozpoczęły się kolejne punkty dożynkowej zabawy, podczas której były m. in. występy artystyczne lokalnych zespołów. Każde z sołectw przygotowało także swoje stoisko ze swojskimi przysmakami i licznymi atrakcjami.

Gmina Nowa Ruda

Również w Ludwikowicach Kłodzkich weekend rozpoczął się od dożynek. Okazją do podziękowania za zebrane w tym roku plony była plenerowa Msza św. odprawiona przez ks. Rafała Śliwińskiego, nowego proboszcza parafii św. Michała Archanioła. Następnie rozpoczęły się tradycyjne uroczystości dożynkowe. Podczas całego wydarzenia można było spróbować przekąsek, wśród których wyróżniała się dziczyzna serwowana przez myśliwych. Każdy mógł zdobyć także sadzonkę kosodrzewiny, którą rozdawali leśnicy z Jugowa, przy okazji wyjaśniając zasady pielęgnacji drzewka. Dożynki uświetniły występy lokalnych grup artystycznych, a gwiazdą wieczoru był zespół Trebunie-Tutki wykonujący tradycyjną muzykę góralską.

Gmina Stare Bogaczowice

W Starych Bogaczowicach ostatnia sobota wakacji upłynęła pod znakiem wdzięczności za dary ziemi zebrane w tym roku. Uroczystej Eucharystii, która rozpoczęła świętowanie dożynek, przewodniczył ks. kan. Jacek Biernacki, a o oprawę muzyczną liturgii zadbała Kapela Góralska Janicki. Członkowie zespołu przygrywali również podczas barwnego korowodu, który wyruszył z kościoła św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w stronę stadionu, gdzie nastąpiło uroczyste rozpoczęcie dożynek. Mieszkańcy i przybyli goście mogli poczęstować się chlebem wypieczonym przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Lubomina. Przez cały dzień nie brakowało atrakcji dla całych rodzin, gier i zabaw z nagrodami, dodatkową atrakcją była loteria fantowa. Dożynki zakończyły się wieczorną zabawą taneczną.

2022-09-06 12:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie - Muzyczna epopeja ku czci św. Józefa

Epopeja muzyczna opowieść o św. Józefie

archiwum prywatne

Epopeja muzyczna opowieść o św. Józefie

W liturgiczne wspomnienie Oblubieńca Maryi świdnicka parafia pw. św. Józefa zaprasza na koncert będący muzyczną opowieścią o życiu tego świętego.

Więcej ...

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Więcej ...

Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych - petycja Fundacji Grupa Proelio

2023-02-07 17:06

Robert Skupin/Fotolia.com

Wiele matek dzieci ze zdiagnozowaną wadą letalną nie wie, że może otrzymać pomoc w hospicjum perinatalnym. Lekarze powinni być zobligowani, by o tym informować - przekonują członkowie Fundacji Grupa Proelio, którzy przygotowali petycję w sprawie odblokowania projektu ustawy o hospicjach perinatalnych. Petycja powstała m.in. w związku ze zmniejszeniem się liczby hospicjów perinatalnych w ostatnim roku oraz ze znaczącym spadkiem liczby pacjentek, które z nich korzystają.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Kościół

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Wiara

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

„Czas na miłość” - dziś początek Międzynarodowego...

Kościół

„Czas na miłość” - dziś początek Międzynarodowego...

Patronka od... Decyzji serca

Święci i błogosławieni

Patronka od... Decyzji serca

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej