Reklama

www.wimii.pcz.czest.pl
Łazik skonstruowany przez studentów Politechniki Częstochowiej

Międzynarodowy sukces studentów Politechniki Częstochowskiej

2015-06-09 10:54

Anna Wyszyńska

Szóste miejsce łazika marsjańskiego „Infinity” skonstruowanego przez studentów Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej na zawodach University Rover Challenge w USA to kolejny sukces tego zespołu. „Infinity” jest bardziej zaawansowaną wersją łazika, który rok temu zajął w tych samych zawodach 10 miejsce

Łazik marsjański to zdalnie sterowany robot, przystosowany do pracy w terenie. Konstruktorami „Infinity” są: Maciej Pierzgalski, Piotr Ptak, Piotr Szczyrba i Tomasz Zając (lider zespołu) - członkowie Koła Naukowego Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn PCz, którym kieruje dr hab. inż. Dawid Cekus prof. PCz. Środki na budowę łazika i wyjazd na zawody URC 2015 studenci uzyskali w ramach projektu „Generacja Przyszłości 2013” finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Unię Europejską.

- Swoimi sukcesami nasi studenci wpisali się do światowej czołówki - podkreśliła prof. dr hab. Maria Nowicka-Skowron, rektor PCz. - Już samo wejście do finału zawodów URC, do którego zakwalifikowano tylko połowę zgłoszonych drużyn, było dużym osiągnięciem, co dowodzi, że nasi studenci potrafią tworzyć innowacyjne rozwiązania i wygrywać w konkurencyjności. Wiele innowacyjnych rozwiązań, może nie aż tak spektakularnych, ale równie cennych jest realizowane na innych wydziałach naszej uczelni.

Reklama

Z sukcesu cieszył się dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol, który zauważył, że działalność tego koła naukowego jest wzorem i przykładem dla pozostałych. - Cenne jest konstruowanie nowoczesnych obiektów, które łączą wiedzę z wielu dyscyplin, tak jak w tym przypadku z dziedziny informatyki i elektroniki - podkreśla.

Chociaż łaziki nazywane są marsjańskim i konstruowane są z myślą o wyprawach kosmicznych, mają szerokie zastosowanie już na naszej planecie m.in. w badaniach skażonego terenu czy automatyzacji procesów produkcyjnych. „Infinity” jest wyposażony w sześć kół (8-mio calowe opony terenowe na felgach wykonanych z poliamidu), z których każde ma niezależny napęd. Łazik z pełnym wyposażeniem wazy 43 kilogramy i rozwija prędkość 8 km/h. W celu zmniejszenia jego masy w konstrukcji wykorzystano aluminium cięte laserowo. Łazik jest wyposażony w uniwersalny manipulator napędzany siłownikami elektrycznymi. Jest sterowany zdalnie, ma kilka kamer, z których obraz przesyłany jest do komputera drogą radiową. Poruszanie się w nieznanym terenie umożliwia GPS, który współpracuje z magnetometrem.

W konkursie, który był rozgrywany od 28 do 30 maja w bazie Mars Desert Research Station w Hanksville, łaziki startowały w czterech konkurencjach: przejazd terenowy, wyszukiwanie próbki i jej analiza, pomoc astronaucie oraz serwisowanie sprzętu.

Tagi:
nauka

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Ceremoniarze ze specjalnym poruczeniem

Ceremoniarze ze specjalnym poruczeniem

II Święto Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha

II Święto Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha

Plany wobec Częstochowy

Plany wobec Częstochowy

"Rodzina sanktuarium życia"

Karta Praw Rodziny

Karta Praw Rodziny

Niedziela nr 38/ 2019

Niedziela nr 38/ 2019

Procesja z relikwiami św. Doroty i św. Stanisława

Procesja z relikwiami św. Doroty i św. Stanisława

100-lecie parafii w Pankach

100-lecie parafii w Pankach

Jubileuszowe dziękczynienie

Jubileuszowe dziękczynienie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem