Reklama

www.wimii.pcz.czest.pl
Łazik skonstruowany przez studentów Politechniki Częstochowiej

Międzynarodowy sukces studentów Politechniki Częstochowskiej

2015-06-09 10:54

Anna Wyszyńska

Szóste miejsce łazika marsjańskiego „Infinity” skonstruowanego przez studentów Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej na zawodach University Rover Challenge w USA to kolejny sukces tego zespołu. „Infinity” jest bardziej zaawansowaną wersją łazika, który rok temu zajął w tych samych zawodach 10 miejsce

Łazik marsjański to zdalnie sterowany robot, przystosowany do pracy w terenie. Konstruktorami „Infinity” są: Maciej Pierzgalski, Piotr Ptak, Piotr Szczyrba i Tomasz Zając (lider zespołu) - członkowie Koła Naukowego Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn PCz, którym kieruje dr hab. inż. Dawid Cekus prof. PCz. Środki na budowę łazika i wyjazd na zawody URC 2015 studenci uzyskali w ramach projektu „Generacja Przyszłości 2013” finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Unię Europejską.

- Swoimi sukcesami nasi studenci wpisali się do światowej czołówki - podkreśliła prof. dr hab. Maria Nowicka-Skowron, rektor PCz. - Już samo wejście do finału zawodów URC, do którego zakwalifikowano tylko połowę zgłoszonych drużyn, było dużym osiągnięciem, co dowodzi, że nasi studenci potrafią tworzyć innowacyjne rozwiązania i wygrywać w konkurencyjności. Wiele innowacyjnych rozwiązań, może nie aż tak spektakularnych, ale równie cennych jest realizowane na innych wydziałach naszej uczelni.

Reklama

Z sukcesu cieszył się dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol, który zauważył, że działalność tego koła naukowego jest wzorem i przykładem dla pozostałych. - Cenne jest konstruowanie nowoczesnych obiektów, które łączą wiedzę z wielu dyscyplin, tak jak w tym przypadku z dziedziny informatyki i elektroniki - podkreśla.

Chociaż łaziki nazywane są marsjańskim i konstruowane są z myślą o wyprawach kosmicznych, mają szerokie zastosowanie już na naszej planecie m.in. w badaniach skażonego terenu czy automatyzacji procesów produkcyjnych. „Infinity” jest wyposażony w sześć kół (8-mio calowe opony terenowe na felgach wykonanych z poliamidu), z których każde ma niezależny napęd. Łazik z pełnym wyposażeniem wazy 43 kilogramy i rozwija prędkość 8 km/h. W celu zmniejszenia jego masy w konstrukcji wykorzystano aluminium cięte laserowo. Łazik jest wyposażony w uniwersalny manipulator napędzany siłownikami elektrycznymi. Jest sterowany zdalnie, ma kilka kamer, z których obraz przesyłany jest do komputera drogą radiową. Poruszanie się w nieznanym terenie umożliwia GPS, który współpracuje z magnetometrem.

W konkursie, który był rozgrywany od 28 do 30 maja w bazie Mars Desert Research Station w Hanksville, łaziki startowały w czterech konkurencjach: przejazd terenowy, wyszukiwanie próbki i jej analiza, pomoc astronaucie oraz serwisowanie sprzętu.

Tagi:
nauka

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Dzielić się radością

Dzielić się radością

„Hołd z kwiatów” na Jasnej Górze

„Hołd z kwiatów” na Jasnej Górze

Sudan Południowy cierpi

Sudan Południowy cierpi

Czas łaski

Czas łaski

Jasna Góra - Skarbiec Kultury

Jasna Góra - Skarbiec Kultury

Okazja do przemiany

Okazja do przemiany

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu "Wieczorów Maryjnych"

Konferencja

Konferencja "Unia dla gospodarki-jak zostać przedsiębiorcą"

Częstochowa. Trwa II Konferencja Maryjna

Częstochowa. Trwa II Konferencja Maryjna

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem