Reklama

Inga Wróblewska

Bolesławiec na Lednicy

2015-06-11 09:08

Weronika Kobyłecka

6 czerwca 2015r., na Polach Lednickich, odbyło się XIX Spotkanie Młodych LEDNICA 2000. Jak co roku ok. 100 tys. młodych ludzi swoim ogromnym świadectwem wiary stworzyło niepowtarzalną atmosferę. Była tam również młodzież z diecezji legnickiej.

Wyjątkowość tego spotkania, którego pomysłodawcą jest dominikanin o. Jan Góra, to tysiące młodych, którzy zawsze się tu pojawiają. Jest to największe na świecie regularne spotkanie młodzieży, bez osobistego udziału papieża.

Zobacz zdjęcia: Bolesławiec na Lednicy

W tym roku mottem Lednicy było hasło: „W imię Ducha Świętego”. Spotkanie oficjalnie rozpoczęło się o godz. 17.00, ale wcześniej można było skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania oraz wziąć udział w specjalnym nabożeństwie pokutnym, wspólnie pomodlić się Koronką do Bożego Miłosierdzia, czy wysłuchać konferencji o Duchu Świętym.

Główny punkt to Eucharystia, po której młodzi wysłuchali przesłania Ojca Świętego Franciszka. Na sam koniec odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu, po której można było przejść przez Bramę Rybę. Na Polach Lednickich znajduje się bowiem charakterystyczna Brama Ryba, zwana też Bramą Trzeciego Tysiąclecia.

Reklama

W międzyczasie nastąpił akt Wyboru Chrystusa:
,,Panie Jezu Chryste!
Ciebie wybieram jako mojego Pana
I za Apostołem Piotrem powtarzam:
Ty jesteś Chrystus!
Boga Syn, Zbawiciel!
Tobie oddaję moją przeszłość
Dzień dzisiejszy i przyszłość
Oraz całą moją wieczność.
Ty jesteś moją Prawdą!
Ty jesteś moją Drogą!
Moim Życiem i moją Miłością!
Teraz i na wieki. Amen.’’

„Lednica bez śpiewu jest niewyobrażalna. Śpiew i taniec są wyrazem entuzjazmu wiary i młodości. Lednicę tworzy śpiew i tworzy taniec” - mówił o. Jan Góra.

To prawda, śpiew i taniec na chwałę Boga są nieodłącznymi elementami tego wydarzenia, są specjalnie skomponowane na tę uroczystość m.in. przez Jacka Sykulskiego, Piotra „Żarówę” Ziemowskiego i Marcina Pokusę. Od 2001 r. występuje góralski zespół Siewcy Lednicy, który wykonuje teki pieśni jak np. „Tak ,tak, Panie”, „Nasze oczekiwanie” czy „Prośba o Ducha”.

W tym roku byłam tam po raz drugi i już nie mogę doczekać się spotkania za rok. To niesamowite przeżycie, gdy kilkadziesiąt tysięcy młodych z całej Polski wspólnie się modli, śpiewa i tańczy. Pomimo doskwierającego upału, nikt nie tracił energii i wszyscy świetnie się bawili. Pola Lednickie to miejsce, gdzie szczególnie odczuwam bliskość Boga i poznaje wiele pozytywnych osób. Wyjątkowym momentem była wieczorna Adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której był czas na wyciszenie, podjęcie refleksji i całkowite oddanie się Chrystusowi oraz powierzenie Mu wszystkich swoich niedoskonałości, słabości i problemów.

Nikt wówczas nie wstydził się łez wzruszenia płynących po policzkach. To, co najbardziej podoba mi się w Lednicy i co wciąż przyciąga mnie do tego miejsca, to poczucie jedności z innymi ludźmi. Pola Lednickie to nie czas i miejsce na podziały. Tam nacisk kładziony jest na słowo „wspólnie” - wspólny śpiew, modlitwa, taniec, wiara. Następne spotkanie już 4 czerwca 2016r. Zachęcam wszystkich do uczestnictwa, bo naprawdę warto i z pewnością nie będziecie żałować! :)

Tagi:
Lednica

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Nowi nadzwyczajni szafarze Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej

Nowi nadzwyczajni szafarze Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej

Dzień Modlitw o uświęcenie kapłanów w Paradyżu

Dzień Modlitw o uświęcenie kapłanów w Paradyżu

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem