Reklama

Watykan

Nowa encyklika papieska przeciekła do mediów

MARGITA KOTAS

Na trzy dni przed oficjalną prezentacją poświęconej problematyce ekologicznej encykliki papieża Franciszka „Laudato sii” jej wstępną wersję opublikował w Internecie rzymski tygodnik „L’Espresso”. Liczący 192 strony tekst dokumentu papieskiego w języku włoskim można było dziś po południu skopiować jako faksymile ze strony internetowej pisma.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Redakcja „L’Espresso” poinformowała, że jest to przygotowana przez drukarnię watykańską pierwsza wersja, która kilka dni temu została przerobiona po niezbędnych korektach. Ostatnio watykanista z „L’Espresso”, Sandro Magister, kilkakrotnie publikował krytyczne materiały dotyczące pontyfikatu Franciszka.

Oficjalna prezentacja encykliki „Laudato sii” odbędzie się w najbliższy czwartek. Przedstawią ją niemiecki klimatolog Hans Joachim Schellnhuber oraz kard. Peter Turkson, przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” i prawosławny metropolita Pergamonu Jan (Zizioulas) . Jest to druga encyklika papieża Franciszka. Nosi ona tytuł „Laudato sii” o „trosce o nasz wspólny dom”. Głównym jej tematem są sprawy ekologiczne, m.in. ochrona klimatu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowami „Laudato sii” (Pochwalony bądź) nowa encyklika papieska nawiązuje do przypisywanej św. Franciszkowi z Asyżu (1181/82-1226) „Pieśni słonecznej”, której większość strof rozpoczyna to zawołanie. Ten XIII-wieczny kantyk, najstarszy zabytek poezji w języku włoskim, jest pieśnią pochwalną cudu stworzenia.

Reklama

Encyklika, nad przygotowaniem której pracował również bp Erwin Kräutler z brazylijskiej Amazonii, będzie wkładem papieża do zaplanowanego w okresie 30 listopada-11 grudnia br. szczytu klimatycznego w Paryżu. Jest to pierwszy oficjalny dokument papieski, którego głównym tematem jest problematyka ekologiczna. Już dziś pragną do niej nawiązać różne inicjatywy, m.in. „ekumeniczna pielgrzymka na rzecz sprawiedliwości klimatycznej”, które mają na celu wywarcie nacisku na szczyt klimatyczny.

Joachim Schellnhuber, który zaprezentuje encyklikę w Watykanie, jest jednym z najbardziej znanych na świecie klimatologów. Z wykształcenia fizyk, pochodzi z Bawarii. Jest m.in. współprzewodniczącym działającej przy rządzie federalnym Niemiec rady naukowej ds. globalnych zmian środowiska oraz członkiem Światowej Rady ds. Klimatu. W 1992 r założył w Poczdamie Instytut Badania Skutków Zmian Klimatycznych, którego jest też dyrektorem. W kwietniu br. Schellnhuber był jednym z referentów konferencji poświęconej ochronie klimatu, którą w Watykanie zorganizowała Papieska Akademia Nauk.

Jak poinformowano w Watykanie, na życzenie papieża wysłano do wszystkich biskupów w-maile z materiałami roboczymi przygotowującymi do encykliki ekologicznej. Materiały te mają pomóc biskupom w wyjaśnianiu wiernym intencji papieskiego dokumentu. Jest też do nich dołączony list kard. Turksona. E-maile zawierają wcześniejsze wypowiedzi papieża Franciszka na temat ochrony środowiska, nie ma tam jednak tekstu samej encykliki.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2015-06-15 21:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: niech Bóg natchnie każdego ideałem braterstwa

„Bardzo pragnę, abyśmy w tym czasie, w którym przyszło nam żyć, uznając godność każdej osoby ludzkiej, byli w stanie na nowo ożywić wśród wszystkich światowe pragnienie braterstwa” – napisał Franciszek, wyjaśniając powody, dla których postanowił napisać swoją trzecią encyklikę, zatytułowaną „Fratelli tutti” – o braterstwie i przyjaźni społecznej. W dokumencie tym pragnie nas przede wszystkim zachęcić do refleksji, która mogłaby przynieść owoce w konkretnych realiach życiowych.

Więcej ...

„Napełnił naczynie wodą i zaczął umywać uczniom nogi” (J 13, 5)

Niedziela warszawska 15/2004

Mistrz Księgi Domowej,

pl.wikipedia.org

Mistrz Księgi Domowej, "Chrystus myjący nogi apostołom", 1475

Więcej ...

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15
O. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...