Reklama

Edukacja

Urodziny św. Jana Bosko

Gra miejska i festyn w Zespole Szkół Salezjańskich w Poznaniu

2015-06-23 18:36

Marzena Fink-Stelmasiak

Nieść ratunek chorym podczas epidemii cholery w Turynie, uruchomić drukarnię, podzelować buty, stworzyć chór oraz napisać i zaśpiewać piosenkę z akompaniamentem instrumentów zrobionych z odpadów - to tylko przykłady zadań, które wykonywali uczestnicy gry miejskiej „200 lat ze św. Janem Bosko”.

Wszystkie zadania, choć brzmią zaskakująco, wiążą się bezpośrednio z biografią ks. Bosko, patrona szkół salezjańskich i całego systemu edukacji salezjańskiej. Planszą gry była okolica szkół salezjańskich w Poznaniu, a pionkami gracze podążający śladami świętego, by wypełnić powierzoną im misję, rozwiązać pogmatwane łamigłówki i wykonać zadania, których normalnie nigdy by się nie podjęli. Organizatorem gry i festynu rodzinnego w sobotę 13 czerwca 2015 r. był Zespół Szkół Salezjańskich na os. Bohaterów II Wojny Światowej w Poznaniu.

– Pierwszym i najważniejszym przepisem św. Jana Bosko na świętość była radość” - mówi ks. Arkadiusz Szymczak, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich. – Dlatego na 200-lecie urodzin świętego przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji i zabaw. Udział w grze i festynie wzięło ponad 500 osób, zorganizowanych w zespoły od 4 do 8 uczestników. Najmłodszy uczestnik zabawy miał niewiele ponad 2 miesiące a najstarszy blisko 80 lat. Za każde wykonane zadanie grający odbierali puzzle, które po zakończeniu gry układali w wielki portret księdza Bosko. Były też: pyszny tort z 200 świeczkami, występy kuglarzy, plenerowa scena, niesamowici goście, cała masa niespodzianek, pokazów, prezentacji, konkursów i nagród…

Reklama

Działały kawiarenka z domowymi wypiekami dostarczonymi przez rodziców uczniów oraz grill z pysznymi kiełbaskami. Dla młodszych dzieci (2-6 lat) czynne było plenerowe przedszkole.

Podczas Mszy św. rozpoczynającej festyn został poświęcony sztandar szkół salezjańskich.Szkoły Salezjańskie w Poznaniu rozpoczęły działalność w 2006 r. Stopniowo, dzięki pasji i pracy wielu osób oraz zaangażowaniu samych uczniów i ich rodziców, szkoła powiększała się zachowując wyjątkowe bezpieczeństwo i kameralny charakter. Dziś w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum uczy się ponad 500 dzieci. Rosną w atmosferze poszanowania wartości chrześcijańskich. Dobrze czują się u salezjanów: katolicy, wyznawcy innych religii i niewierzący. Od wielu lat szkoła jest jedną z najlepszych w Poznaniu ze względu na bardzo dobre wyniki osiągane na maturze, egzaminie gimnazjalnym i sprawdzianie w klasie szóstej szkoły podstawowej. Od trzech lat niezmiennie zajmuje jedno z trzech pierwszych miejsc w rankingach opracowanych na podstawie tych egzaminów.

W 2014 r. była jednym z dwóch poznańskich liceów (obok LO nr 2), w którym wszyscy uczniowie zdali maturę. Szkoły zajmują też wysokie pozycje w rankingu, który bada EWD - Edukacyjną Wartość Dodaną. Jest to metoda pomiaru jakości nauczania i postępów w nauce, polega na zestawieniu wyników zewnętrznych egzaminów - po szóstej klasie, po gimnazjum i matury.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katowice: nowy dokument Rady Społecznej przy metropolicie katowickim

2020-01-17 07:20

Episkopat.pl

abp Wiktor Skworc

W dokumencie będącym podsumowaniem zebrania z 10 stycznia 2020 roku członkowie Rady wsparli apel metropolity katowickiego odnośnie do obowiązkowych zajęć szkolnych z religii lub etyki. Wyrazili też solidarność z prof. Ewą Budzyńską.

Więcej ...

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko życiu

2020-01-23 16:54

Ivan Kmit/Fotolia

Życie jest największym darem Boga. Szacuje się, że w Polsce po II wojnie światowej dokonano około 40 mln aborcji.

Więcej ...

"Poznańskie Słowiki" z koncertem w Wambierzycach

2020-01-25 22:09

źródło: Sanktuarium w Wambierzycach

Koncert chóru "Poznańskie Słowiki"

Najsłynniejszy chór w Polsce po raz kolejny zaśpiewał w Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin i Patronki Ziemi Kłodzkiej. Tym razem był to koncert świąteczny zatytułowany "Słowicze kolędowanie".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Watykan

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Polska

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...