Reklama

Świat

Papież jedzie do Ameryki Łacińskiej, by głosić „sprawiedliwość społeczną”

Felifoto/fotolia

Rozpoczynająca się dziś ośmiodniowa podróż papieża Franciszka do trzech krajów Ameryki Łacińskiej: Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju będzie przebiegać pod znakiem „sprawiedliwości społecznej” - twierdzi francuska agencja prasowa AFP. Przypomina, że w Ameryce Łacińskiej mieszka obecnie większość spośród 1,2 mld katolików, pomimo aktywnej działalności wspólnot ewangelikalnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cytuje Franciszka, który „zanim spakował walizki”, nagrał przesłanie wideo. Wyjaśnił w nim, że przyjeżdża, by „przynieść czułość i serdeczną miłość Boga (...) najbardziej potrzebującym, osobom starszym, chorym, więźniom, ubogim, tym, którzy są ofiarami kultury odrzucenia”. Z kolei sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin dwa dni temu wyraził przekonanie, iż w czasie swej podróży papież stanie po stronie „sprawiedliwości społecznej”.

Agencja zauważa, że na swą dziewiątą podróż zagraniczną Franciszek wybrał trzy kraje w większości katolickie, a jednocześnie mające długą historię ubóstwa i społecznych nierówności, dotykających głównie Indian. Jest to zgodne z jego pragnieniem wyjścia Kościoła na peryferie i obroną środowiska naturalnego; poświęcona jej encyklika „Laudato si’” wywołała „entuzjazm ekwadorskich i boliwijskich władz” - informuje AFP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół w Ekwadorze oczekuje „mocnego przesłania” papieża, który wezwie, „byśmy rzeczywiście skierowali się na peryferie, ku najsłabszym i najuboższym” - powiedział ks. David de la Torre, rzecznik episkopatu tego kraju.

Jego mieszkańcy po raz drugi witają papieża. W 1985 r. był tam św. Jan Paweł II. Wówczas do katolicyzmu przyznawało się 94 proc. mieszkańców, dziś znacznie mniej, bo 80 proc. Spadek ten przypisywany jest rozwojowi wspólnot ewangelikalnych, którym udało się przyciągnąć Indian.

W liczącym niespełna 16 mln mieszkańców Ekwadorze Franciszek odprawi dwie Msze św. - jedną w poniedziałek w Guayaquil, drugą we wtorek w Quito. Spodziewane są na nich nawet trzy miliony wiernych, gdyż oprócz Ekwadorczyków wezmą w nich udział liczni wierni z sąsiednich krajów: Kolumbii i Peru.

Papieska wizyta w Ekwadorze odbywa się w kontekście napięć politycznych wokół osoby prezydenta Rafaela Correi, który przedstawia siebie „jako lewicowego humanistę katolickiego”. Od miesiąca stawia on czoło demonstracjom przeciwko swej polityce o zabarwieniu socjalistycznym. - Podoba nam się przesłanie papieża, inspiruje nas i pobudza do działania - mówił wczoraj Correa.

Reklama

W czasie swej latynoamerykańskiej podróży Franciszek spotka także innego „katolickiego progresistę” - prezydenta Boliwii Evo Moralesa, a także prezydenta Paragwaju Horacio Cartesa i innych przywódców, w tym prezydent Argentyny Cristinę Kirchner.

Wśród symbolicznie ważnych punktów programu francuska agencja wymienia jedno z najbardziej strzeżonych więzień kontynentu, osławione boliwijskie Palmasola w Santa Cruz.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2015-07-05 15:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Obecna sytuacja, choć bolesna – jest koniecznością

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Zmiany wywołane stanem zagrożenia epidemiologicznego nie ominęły również duchowej sfery życia wielu osób. Dostęp do sakramentów, możliwość fizycznej obecności w kościele – dla wielu są praktycznie niemożliwe. Choć obecna sytuacja jest bolesna, to jest ona koniecznością – mówi w ramach cyklu #OpinieKAI o. Stanisław Tasiemski OP, wiceprezes KAI i tłumacz papieskich tekstów.

Więcej ...

Przerażający projekt w Belgii: eutanazja dla „ludzi zmęczonych życiem”

2024-04-17 09:46

Adobe.Stock.pl

W Belgii mamy do czynienia z kolejną przerażającą odsłoną kultury śmierci. Luc Van Gorp, stojący na czele jednego z funduszy ubezpieczeń, których celem jest zapewnienie każdemu godnej opieki zdrowotnej, wyszedł z propozycją eutanazji dla „ludzi zmęczonych życiem”. W odpowiedzi belgijscy biskupi przypomnieli, że „ludzkie społeczeństwo zawsze opowiada się za życiem”.

Więcej ...

Patriotyzm może mieć różne oblicza

2024-04-18 23:18

Grzegor Finowski / UPJPII

– To nie tylko była okazja do tego, by te trzy wspaniałe kobiety lepiej poznać, ale popatrzeć na nie także jako na ważne filary Polski i Kościoła – powiedział rektor UPJPII, ks. prof. Robert Tyrała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous