Reklama

Świat

Komplikuje się sprawa beatyfikacji męczenników z Pariacoto z 1991 r.

O. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski

franciszkanie.pl

O. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski

Nie wiadomo, czy wyznaczona na 5 grudnia br. beatyfikacja dwóch polskich misjonarzy Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego oraz włoskiego kapłana Sandro Dordiego dojdzie do skutku. Wszyscy oni zginęli śmiercią męczeńską w Peru w sierpniu 1991 z rąk lewackich terrorystów z ruchu Świetlisty Szlak (Sendero Luminoso). Ostatnio pojawił się jednak problem z uzyskaniem zgody na ekshumację ks. Dordiego, bez czego obrzęd wyniesienia go na ołtarze może okazać się niewykonalny.

O powstałych niespodziewanie trudnościach oznajmił w ubiegłym tygodniu biskup diecezji Chimbote, na której terenie leży Pariacoto – miejsce śmierci obu Polaków - Francisco Simón Piorno. Według niego doczesne szczątki włoskiego kapłana diecezjalnego przewieziono do Bergamo i tam złożono je w grobie rodzinnym. Obecnie, gdy trzeba dokonać ich ekshumacji, dwóch spośród siedmiu jego braci sprzeciwia się temu. Według biskupa rodzina zamordowanego kilkakrotnie pisała do władz państwowych Peru, prosząc o ukaranie zabójców ich brata, ale nie otrzymali odpowiedzi. I to jest powodem sprzeciwu wobec ekshumacji – wyjaśnił biskup.

Jednocześnie zaznaczył, że z ekshumacją zwłok dwóch polskich zakonników nie ma problemu, gdyż pochowano ich na miejscu w Pariacoto i wkrótce ich ciała zostaną przeniesione do budowanej obecnie kaplicy pod ich wezwaniem.

W sprawie szczątków ks. Dordiego we wrześniu lub w październiku do Bergamo ma się udać biskup-senior Chimbote – Luis Bambarén, aby porozmawiać z rodziną zamordowanego misjonarza i próbować przekonać ją do wydania ciała ich brata.

Reklama

Postulator sprawy trzech męczenników, włoski franciszkanin konwentualny o. Angelo Paleri powiedział watykańskiej agencji ZENIT, że jest dobrej myśli i modli się, aby udało się wszystko załatwić przed grudniem.

Niezależnie od wydarzeń we Włoszech w samym Chimbote trwają przygotowania do ogłoszenia 5 grudnia błogosławionymi trójki męczenników.

Polscy franciszkanie konwentualni ojcowie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski, pracujący od 30 sierpnia 1989 w Pariacoto w prowincji Huaraz w środkowym Peru, zostali brutalnie zamordowani przez lewackie ugrupowanie terrorystyczne Świetlisty Szlak 9 sierpnia 1991. W dwa tygodnie później – 25 tegoż miesiąca członkowie tej samej organizacji zabili także pracującego w pobliskiej Rinconadzie włoskiego kapłana diecezjalnego Alessandro (Sandro) Dordiego. Polscy zakonnicy mieli w chwili śmierci odpowiednio: 33 lata – o. Strzałkowski i 31 lat – o. Tomaszek, podczas gdy Włoch był 60-latkiem.

Proces beatyfikacyjny obu Polaków diecezja Chimbote rozpoczęła równo w 5. rocznicę ich męczeństwa 9 sierpnia 1996, a w 2 lata później dołączono do tego ks. Dordiego i odtąd była to sprawa trzech męczenników. 16 lutego br. Stolica Apostolska zatwierdziła dzień 5 grudnia na uroczyste ogłoszenie wspomnianych męczenników za wiarę błogosławionymi.

2015-07-22 14:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

28 kwietnia – beatyfikacja sł. Bożej Hanny Chrzanowskiej (sylwetka)

Powszechne było przekonanie o świętości życia krakowskiej pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej

Archiwum Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich

Powszechne było przekonanie o świętości życia krakowskiej pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej

Tradycje domu rodzinnego, trudne doświadczenia osobiste, duchowość benedyktyńska oraz Eucharystia i wsparcie dwóch kapłanów: kard. Karola Wojtyły i ks. Ferdynanda Machaya – to najważniejsze cechy duchowej sylwetki sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej i źródła jej posługi potrzebującym. Krakowska pielęgniarka i autorka pionierskiego systemu pomocy domowej dla chorych zostanie beatyfikowana 28 kwietnia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Więcej ...

69. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2022-12-07 21:43

Karol Porwich/Niedziela

8 grudnia mija 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...