Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bp Pindel w Rychwałdzie: uczestnicząc w Eucharystii, nie zatrzymujmy się na powierzchni

2015-07-27 08:27

PB

„Każda Eucharystia, w której uczestniczymy, to okazja, by uświadomić sobie jak wielki dar otrzymujemy za darmo od Boga, to okazja do wzbudzenia w sobie wdzięczności” - podkreślił 26 lipca w Rychwałdzie bp Roman Pindel. Na zakończenie tegorocznego Tygodnia św. Krzysztofa do maryjnego sanktuarium na Żywiecczyźnie pielgrzymowali egzaminatorzy, instruktorzy, kierowcy i związkowcy „Solidarności” Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Bielsku-Białej.

W homilii biskup diecezji bielsko-żywieckiej analizując czytanie z Ewangelii o cudownym rozmnożeniu chleba opisanym przez św. Jana, zwrócił uwagę, że apostołowie i ich następcy powtarzać będą nie sam cud - zapowiedź daru Eucharystii - jaki się dokonał w okolicach Kafarnaum, lecz słowa i gesty swego Mistrza z ostatniej wieczerzy. Biskup zachęcił, by starać się dostrzec głębsze znaczenie daru eucharystycznego i odkryć prawdziwą, nieinstrumentalną, wartość Eucharystii.

„Jeżeli człowiek nie będzie tego zgłębiał, może zatrzymać się powierzchni. Tak jak te tłumy, które mówią: dobrze było, bez pracy, bez wysiłku, zjedliśmy, to dobry człowiek na króla. Możemy zatrzymać się w podobny sposób na powierzchni i mówić: ładne kazanie, duszno, można się pomodlić w tym kościele, dużo ciekawych ludzi, ważna okoliczność. Ale przecież jesteśmy zaproszeni do tego, by pomyśleć głębiej, zapytać, Kto za tym stoi” - zaznaczył duchowny.

Przestrzegł przed traktowaniem Eucharystii jako ceremonii, i poszukiwaniem w niej jedynie różnych przypadkowych i wymiernych korzyści. „Gdy przyjmuję Komunię św., to uświadamiam sobie, że jest ze mną, we mnie, Ten, który umarł za mnie na krzyżu z miłości, żeby mnie ocalić. Oto jestem najbliżej jak tylko jest możliwe. A jeśli Jego przyjmuję, to łączę się także z tymi, którzy odeszli i zostali zbawieni. Łączę się z nimi bardziej, gdy jestem na Mszy św. i przystępuję do komunii, niż wtedy, gdy pójdę na ich groby na cmentarzu” - dodał. Ordynariusz zaapelował, by przychodzić do kościoła z wiarą, że człowiek otrzymuje w Eucharystii największy dar od Boga, po to, by łączyć się z Panem i Zbawicielem.

Reklama

Po liturgii bp Pindel, przyzywając wstawiennictwa św. Krzysztofa, patrona kierowców i wszystkich podróżujących, poświęcił liczne pojazdy ustawione wokół świątyni. Kierowcy wraz z rodzinami zostali zawierzeni Bożej Opatrzności przez wstawiennictwo Matki Bożej Rychwałdzkiej. Muzyczną oprawę liturgii zapewnił dziecięcy zespół „Góralskie nutki” z Pewli Wielkiej.

Zorganizowana po raz 17. pielgrzymka pracowników WORD w Bielsku-Białej miała być swoistym podsumowaniem tegorocznych działań ośrodka, mających na celu promocję bezpieczeństwa na drogach. Ośrodek kultu maryjnego w Rychwałdzie powstał w 1644 r. Jego źródłem był cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, namalowany na lipowej desce w XV wieku. Wizerunek cieszył się czcią wiernych od samego początku. Powszechnie uważano Matkę Bożą Rychwałdzką za Patronkę i Opiekunkę Żywiecczyzny. 18 lipca 1965 r. odbyła się uroczysta koronacja Cudownego Obrazu. Dokonali jej Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Noworoczna modlitwa i refleksja

2020-01-08 08:09

Niedziela bielsko-żywiecka 2/2020, str. I

Ks. Piotr Góra

Radiowa rozmowa na Nowy Rok

Noworoczną Eucharystię sprawował bp Roman Pindel w kościele św. Jana Chrzciciela w Komorowicach. Modlitwa transmitowana była na antenie diecezjalnej rozgłośni Anioł Beskidów. Po liturgii, w radiowym studio, biskup podsumował miniony rok 2019.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

2016-12-26 23:12

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Paulini rozpoczęli Rok Jubileuszowy bł. Euzebiusza

2020-01-20 18:21

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Rok Jubileuszowy bł. Euzebiusza rozpoczął się we wszystkich paulińskich klasztorach na świecie. Dziś przypada 750. rocznica śmierci węgierskiego błogosławionego, który jest organizatorem i założycielem Zakonu Paulinów. Zjednoczeni przez niego pustelnicy przyjęli regułę i otrzymali nazwę Zakon Braci św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Niedziela Rzeszowska

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...