Reklama

PB

Bp Pindel w Rychwałdzie: uczestnicząc w Eucharystii, nie zatrzymujmy się na powierzchni

2015-07-27 08:27

rk / Rychwałd

„Każda Eucharystia, w której uczestniczymy, to okazja, by uświadomić sobie jak wielki dar otrzymujemy za darmo od Boga, to okazja do wzbudzenia w sobie wdzięczności” - podkreślił 26 lipca w Rychwałdzie bp Roman Pindel. Na zakończenie tegorocznego Tygodnia św. Krzysztofa do maryjnego sanktuarium na Żywiecczyźnie pielgrzymowali egzaminatorzy, instruktorzy, kierowcy i związkowcy „Solidarności” Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Bielsku-Białej.

W homilii biskup diecezji bielsko-żywieckiej analizując czytanie z Ewangelii o cudownym rozmnożeniu chleba opisanym przez św. Jana, zwrócił uwagę, że apostołowie i ich następcy powtarzać będą nie sam cud - zapowiedź daru Eucharystii - jaki się dokonał w okolicach Kafarnaum, lecz słowa i gesty swego Mistrza z ostatniej wieczerzy. Biskup zachęcił, by starać się dostrzec głębsze znaczenie daru eucharystycznego i odkryć prawdziwą, nieinstrumentalną, wartość Eucharystii.

„Jeżeli człowiek nie będzie tego zgłębiał, może zatrzymać się powierzchni. Tak jak te tłumy, które mówią: dobrze było, bez pracy, bez wysiłku, zjedliśmy, to dobry człowiek na króla. Możemy zatrzymać się w podobny sposób na powierzchni i mówić: ładne kazanie, duszno, można się pomodlić w tym kościele, dużo ciekawych ludzi, ważna okoliczność. Ale przecież jesteśmy zaproszeni do tego, by pomyśleć głębiej, zapytać, Kto za tym stoi” - zaznaczył duchowny.

Przestrzegł przed traktowaniem Eucharystii jako ceremonii, i poszukiwaniem w niej jedynie różnych przypadkowych i wymiernych korzyści. „Gdy przyjmuję Komunię św., to uświadamiam sobie, że jest ze mną, we mnie, Ten, który umarł za mnie na krzyżu z miłości, żeby mnie ocalić. Oto jestem najbliżej jak tylko jest możliwe. A jeśli Jego przyjmuję, to łączę się także z tymi, którzy odeszli i zostali zbawieni. Łączę się z nimi bardziej, gdy jestem na Mszy św. i przystępuję do komunii, niż wtedy, gdy pójdę na ich groby na cmentarzu” - dodał. Ordynariusz zaapelował, by przychodzić do kościoła z wiarą, że człowiek otrzymuje w Eucharystii największy dar od Boga, po to, by łączyć się z Panem i Zbawicielem.

Reklama

Po liturgii bp Pindel, przyzywając wstawiennictwa św. Krzysztofa, patrona kierowców i wszystkich podróżujących, poświęcił liczne pojazdy ustawione wokół świątyni. Kierowcy wraz z rodzinami zostali zawierzeni Bożej Opatrzności przez wstawiennictwo Matki Bożej Rychwałdzkiej. Muzyczną oprawę liturgii zapewnił dziecięcy zespół „Góralskie nutki” z Pewli Wielkiej.

Zorganizowana po raz 17. pielgrzymka pracowników WORD w Bielsku-Białej miała być swoistym podsumowaniem tegorocznych działań ośrodka, mających na celu promocję bezpieczeństwa na drogach. Ośrodek kultu maryjnego w Rychwałdzie powstał w 1644 r. Jego źródłem był cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, namalowany na lipowej desce w XV wieku. Wizerunek cieszył się czcią wiernych od samego początku. Powszechnie uważano Matkę Bożą Rychwałdzką za Patronkę i Opiekunkę Żywiecczyzny. 18 lipca 1965 r. odbyła się uroczysta koronacja Cudownego Obrazu. Dokonali jej Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła.

Tagi:
bp Roman Pindel

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Cierpliwe adwentowe czekanie

Cierpliwe adwentowe czekanie

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Budować na skale

Budować na skale

Nauka i wiara

Nauka i wiara

Czas łaski

Czas łaski

Jasna Góra - Skarbiec Kultury

Jasna Góra - Skarbiec Kultury

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu "Wieczorów Maryjnych"

Konferencja

Konferencja "Unia dla gospodarki-jak zostać przedsiębiorcą"

Częstochowa. Trwa II Konferencja Maryjna

Częstochowa. Trwa II Konferencja Maryjna

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem