Reklama

Polska

Zmarł ks. prof. Marek Zahajkiewicz – historyk Kościoła, wieloletni wykładowca KUL

Tv KUL

Zmarł ks. prof. Marek Zahajkiewicz – historyk Kościoła, wieloletni wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Zmarł 25 lipca w wieku 81 lat.

Ks. prof. Marek Zahajkiewicz urodził się 18 lutego 1934 r. w Borysławiu. 22 grudnia 1956 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracę naukową w Instytucie Historii Kościoła KUL rozpoczął w 1965 roku. Dwa lata później uzyskał doktorat, w roku 1977 habilitację, w 1992 tytuł profesora.

Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się wokół zagadnień z zakresu dziejów wewnętrznych kościoła w średniowieczu, działalności duszpasterskiej, życia liturgicznego, rozwoju średniowiecznej teologii, misyjnej działalności Kościoła i tendencji związanych z jego reformą.

Reklama

Był członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Sztuki Kościelnej, kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu oraz Instytutu Historii Kościoła KUL, a w latach 1985-2006 dyrektorem Ośrodka Archiwów, Bibliotek i Muzeów Kościelnych.

Jako pełnomocnik Uniwersytetu ds. odzyskania utraconych w czasach PRL-u nieruchomości, wykazał się olbrzymim zaangażowaniem m.in. w reaktywację Fundacji Potulickiej w Wojnowie. Dwuletnie starania o przywrócenie Uniwersytetowi własności upaństwowionych nieruchomości, zakończone zostały w czerwcu 1991 r. ugodą przed Komisją Majątkową w Warszawie. Fundacja rozpoczęła samodzielną działalność gospodarczą w sierpniu 1992 r., a ks. prof. Zahajkiewicz przez wiele lat kierował pracami jej Komisji Rewizyjnej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 29 lipca. Msza św. żałobna zostanie odprawiona w Archikatedrze Lubelskiej o godz. 13.00. Msza św. pogrzebowa w kościele pw. Rozesłania Apostołów w Chełmie o godz. 16.30. Pogrzeb na cmentarzu przy ul. Wojsławickiej.

Reklama

Ks. prof. Andrzej Szostek, były rektor KUL, w laudacji z okazji nadania Medalu za Zasługi dla KUL ks. prof. Markowi Zahajkiewiczowi, podkreślał, że praca naukowa była dla niego pasją.

"W swych naukowych badaniach koncentrował się szczególnie na średniowiecznych dziejach Kościoła, które – wbrew obiegowym i krzywdzącym opiniom, podtrzymywanym zwłaszcza przez komunistycznych ideologów – obfitowało w wielkie idee filozoficzne i teologiczne, głębokie reformy oraz dramatyczne wydarzenia. Bogactwo tej epoki znalazło wyraz w szerokiej gamie zainteresowań naukowych Księdza Profesora. Badał on zwłaszcza polską myśl reformistyczną XV wieku – na tle prądów i wydarzeń w całej Europie, z podkreśleniem jednak rodzimej tradycji. Pasją jego była liturgia, zajął się więc także jej dziejami. Podjął pionierskie badania nad misjami polskimi, szczególnie wiele uwagi poświęcił dziełu chrystianizacji Litwy. Nie zapomniał też, oczywiście, o diecezji lubelskiej, której bogatą historię przedstawił w dwóch monografiach. Zajęcia dydaktyczne obejmowały nie tylko historię Kościoła, ale także patrologię i paleografię. Zajęcia te przygotowywał zawsze bardzo starannie i prowadził tak atrakcyjnie, że studenci Wydziału Teologii obdarzali go w swoim czasie tytułem Pedagoga Roku. Wielkim powodzeniem cieszyły się wycieczki naukowe, które systematycznie organizował, widząc w nich istotne dopełnienie teoretycznych wywodów prowadzonych z uniwersyteckiej katedry” - powiedział ks. prof. Szostek.

2015-07-27 12:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zmarł o. bp Eugeniusz Juretzko OMI – Apostoł Pigmejów

kyasarin/pixabay.com

16 stycznia 2018 r. zmarł o. Eugeniusz Juretzko OMI, pierwszy biskup diecezji diecezji Yokadouma w Kamerunie. Wybudował około 60 szkół podstawowych i jedną średnią, 16 przychodni i szpital. Od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi.

Więcej ...

Sukces Centrum Życia i Rodziny. Portal LGBT usuwa skandaliczne anonse

2021-06-14 10:35

pixabay.com

Dzięki interwencji Centrum Życia i Rodziny, czołowy portal środowisk LGBT w Polsce zamknął te miejsca na swojej stronie, w których osobom poniżej 15. roku życia oraz nastolatkom składano propozycje wymiany nagich zdjęć.

Więcej ...

Warszawa: szczegóły nt. beatyfikacji matki Czackiej i prymasa Wyszyńskiego

2021-06-15 16:19

flickr.com/ Mazur/episkopat.pl

Kard. Kazimierz Nycz podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich poinformował, że w beatyfikacji 12 września matki Róży Czackiej i prymasa Stefana Wyszyńskiego na terenie Świątyni Opatrzności według aktualnych obostrzeń będzie mogło wziąć udział 7-8 tys. osób. Spodziewani są goście z Polski i zagranicy. W konferencji udział wzięli również bp Rafał Markowski, m. Judyta Olechowska i ks. Sławomir Nowakowski. Spotkanie poprowadził rzecznik archidiecezji warszawskiej, ks. Przemysław Śliwiński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

Wiara

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

Łódź: Zmarła Mama Arcybiskupa Grzegorza Rysia

Niedziela Łódzka

Łódź: Zmarła Mama Arcybiskupa Grzegorza Rysia

Znamy kształt 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na...

Niedziela Wrocławska

Znamy kształt 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na...

Koszalin: niemowlę w oknie życia

Polska

Koszalin: niemowlę w oknie życia

Znamy datę zniesienia dyspensy od uczestnictwa w...

Kościół

Znamy datę zniesienia dyspensy od uczestnictwa w...

Czy w najbliższy piątek obowiązuje wstrzemięźliwość...

Kościół

Czy w najbliższy piątek obowiązuje wstrzemięźliwość...

Basia – dziewczyna z „rybią łuską”, która zaraża...

Kościół

Basia – dziewczyna z „rybią łuską”, która zaraża...

Zakończenie oktawy Bożego Ciała - skąd zwyczaj...

Kościół

Zakończenie oktawy Bożego Ciała - skąd zwyczaj...

Archidiecezja Katowicka: zmiany księży w parafiach

Kościół

Archidiecezja Katowicka: zmiany księży w parafiach