Reklama

Polska

Zmarł ks. prof. Marek Zahajkiewicz – historyk Kościoła, wieloletni wykładowca KUL

Tv KUL

Zmarł ks. prof. Marek Zahajkiewicz – historyk Kościoła, wieloletni wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Zmarł 25 lipca w wieku 81 lat.

Ks. prof. Marek Zahajkiewicz urodził się 18 lutego 1934 r. w Borysławiu. 22 grudnia 1956 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracę naukową w Instytucie Historii Kościoła KUL rozpoczął w 1965 roku. Dwa lata później uzyskał doktorat, w roku 1977 habilitację, w 1992 tytuł profesora.

Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się wokół zagadnień z zakresu dziejów wewnętrznych kościoła w średniowieczu, działalności duszpasterskiej, życia liturgicznego, rozwoju średniowiecznej teologii, misyjnej działalności Kościoła i tendencji związanych z jego reformą.

Był członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Sztuki Kościelnej, kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu oraz Instytutu Historii Kościoła KUL, a w latach 1985-2006 dyrektorem Ośrodka Archiwów, Bibliotek i Muzeów Kościelnych.

Reklama

Jako pełnomocnik Uniwersytetu ds. odzyskania utraconych w czasach PRL-u nieruchomości, wykazał się olbrzymim zaangażowaniem m.in. w reaktywację Fundacji Potulickiej w Wojnowie. Dwuletnie starania o przywrócenie Uniwersytetowi własności upaństwowionych nieruchomości, zakończone zostały w czerwcu 1991 r. ugodą przed Komisją Majątkową w Warszawie. Fundacja rozpoczęła samodzielną działalność gospodarczą w sierpniu 1992 r., a ks. prof. Zahajkiewicz przez wiele lat kierował pracami jej Komisji Rewizyjnej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 29 lipca. Msza św. żałobna zostanie odprawiona w Archikatedrze Lubelskiej o godz. 13.00. Msza św. pogrzebowa w kościele pw. Rozesłania Apostołów w Chełmie o godz. 16.30. Pogrzeb na cmentarzu przy ul. Wojsławickiej.

Ks. prof. Andrzej Szostek, były rektor KUL, w laudacji z okazji nadania Medalu za Zasługi dla KUL ks. prof. Markowi Zahajkiewiczowi, podkreślał, że praca naukowa była dla niego pasją.

Reklama

"W swych naukowych badaniach koncentrował się szczególnie na średniowiecznych dziejach Kościoła, które – wbrew obiegowym i krzywdzącym opiniom, podtrzymywanym zwłaszcza przez komunistycznych ideologów – obfitowało w wielkie idee filozoficzne i teologiczne, głębokie reformy oraz dramatyczne wydarzenia. Bogactwo tej epoki znalazło wyraz w szerokiej gamie zainteresowań naukowych Księdza Profesora. Badał on zwłaszcza polską myśl reformistyczną XV wieku – na tle prądów i wydarzeń w całej Europie, z podkreśleniem jednak rodzimej tradycji. Pasją jego była liturgia, zajął się więc także jej dziejami. Podjął pionierskie badania nad misjami polskimi, szczególnie wiele uwagi poświęcił dziełu chrystianizacji Litwy. Nie zapomniał też, oczywiście, o diecezji lubelskiej, której bogatą historię przedstawił w dwóch monografiach. Zajęcia dydaktyczne obejmowały nie tylko historię Kościoła, ale także patrologię i paleografię. Zajęcia te przygotowywał zawsze bardzo starannie i prowadził tak atrakcyjnie, że studenci Wydziału Teologii obdarzali go w swoim czasie tytułem Pedagoga Roku. Wielkim powodzeniem cieszyły się wycieczki naukowe, które systematycznie organizował, widząc w nich istotne dopełnienie teoretycznych wywodów prowadzonych z uniwersyteckiej katedry” - powiedział ks. prof. Szostek.

2015-07-27 12:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Brazylia: zmarł kard. Serafim Fernandes de Araújo

L.C.Nottaasen / Foter.com / CC BY

W wieku 95 lat zmarł 8 października brazylijski kardynał Serafim Fernandes de Araújo, emerytowany metropolita Belo Horizonte.

Więcej ...

Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę - z udziałem prezydenta

2020-05-24 12:20

Jasna Góra/Twitter

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy na Jasnej Górze rozpoczęły się w niedzielę główne uroczystości 96. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia. Mszy św. przewodniczy bp Tadeusz Lityński, a homilię wygłosi przewodniczący zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński.

Więcej ...

Rzym - pierwsza niedziela z otwartymi kościołami

2020-05-25 13:12

Włodzimierz Rędzioch

Dla katolików we Włoszech dzień 24 maja był dniem szczególnym – to pierwsza niedziela z otwartymi kościołami po kilkumiesięcznej kwarantannie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Wiadomości

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Watykan: Wierni powrócili na plac Świętego Piotra, by...

Kościół

Watykan: Wierni powrócili na plac Świętego Piotra, by...

Uleczony z głuchoty – cud Jana Pawła II w dniu urodzin

Niedziela Wrocławska

Uleczony z głuchoty – cud Jana Pawła II w dniu urodzin

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Życzenia dla Papieża

Życzenia dla Papieża

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw