Reklama

Polityka

Prezydent Andrzej Duda przyjął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP

2015-08-06 19:32

Andrzej Duda/facebook.com

Prezydent RP Andrzej Duda przyjął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP. Uroczystość odbyła się po południu na Placu Marszałka Józefa Piłsduskiego w Warszawie. - Dziś rozpoczyna się nowa prezydentura; dziś wita Was i Wy witacie nowego zwierzchnika sił zbrojnych. Zwierzchnika wojska składającego się ze wspaniałych żołnierzy, którzy w każdej chwili są gotowi służyć Polsce. Chcę Wam i Waszym poprzednikom oddać szczególny szacunek – powiedział nowy zwierzchnik Sił Zbrojnych.

W uroczystości uczestniczyli marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, premier Ewa Kopacz, kadra dowódcza Sił Zbrojnych RP oraz przedstawiciele kierownictwa MON. Obecny był także Biskup Polowy WP Józef Guzdek. Ceremonia przyjęcia zwierzchnictwa odbyła się zgodnie z wojskowym ceremoniałem. Prezydent dokonał przeglądu pododdziałów reprezentacyjnych i przywitał się z żołnierzami. Odegrany został Mazurek Dąbrowskiego, a na maszt wciągnięta została Flaga Rzeczpospolitej Polskiej.

Głos zabrał wicepremier i minister ON Tomasz Siemoniak, który podkreślił, że przyjęcie zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi to zawsze wyjątkowa chwila w historii państwa. - To szczególny moment dla Wojska Polskiego podkreślający jego bliskie więzi z głową państwa. W imieniu rządu i swoim własnym chciałbym zadeklarować otwartość i gotowość do współpracy z Panem Prezydentem w sprawach bezpieczeństwa i obrony narodowej – powiedział Tomasz Siemoniak.

Prezydent na znak przyjęcia zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi przyklęknął przed sztandarem Batalionu Reprezentacyjnego i ucałował jego płat. Następnie na maszt wciągnięty został proporzec Prezydenta RP, symbolizujący jego zwierzchność nad armią. Na cześć prezydenta oddanych zostało pięć salw armatnich. - Dziś rozpoczyna się nowa prezydentura. Dziś witam was i wy witacie nowego zwierzchnika Sił Zbrojnych. Sił Zbrojnych, które składają się ze wspaniałych żołnierzy, oddanych polskiemu państwu, oddanych polskiemu narodowi. Żołnierzy, którzy są gotowi w każdej chwili bronić Ojczyzny i w każdej chwili Jej służyć. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości - powiedział prezydent Duda.

Reklama

Prezydent przypomniał o 101. rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej Legionów Marszałka Józefa Piłsduskiego z krakowskich Oleandrów, dodał, że uroczystość przyjęcia zwierzchnictwa nad wojskiem w tym dniu ma dla niego wyjątkowe znaczenie. Przypomniał, że współczesna armia kultywuje najpiękniejsze tradycje polskiego wojska: żołnierzy I Kompanii Kadrowej, tych którzy walczyli pod Monte Cassino i w Powstaniu Warszawskim. Jak dodał, „wszyscy walczyli o Polskę i za Polskę”.

Prezydent podkreślił, że polscy żołnierze na całym świecie potrafili pokazać, „że są mężni, że są patriotami i potrafią walczyć również za wolność naszą i waszą”. - Żołnierze! Dziś rozpoczyna się nowa prezydentura; dziś wita Was i Wy witacie nowego zwierzchnika Sił Zbrojnych. Zwierzchnika wojska składającego się ze wspaniałych żołnierzy, którzy w każdej chwili są gotowi służyć Polsce. Chcę Wam i Waszym poprzednikom oddać szczególny szacunek. Dziękuję, że służycie Polsce. Chcę, żebyście dalej bohatersko i oddanie jej służyli – powiedział.

Prezydent złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Poprawiając szarfę wieńca przyklęknął na jedno kolano, dotknął płyty grobu i przeżegnał się. Po raz pierwszy wpisał się też do księgi pamiątkowej Grobu Nieznanego Żołnierza i przyjął defiladę pododdziałów reprezentacyjnych.

Podczas uroczystości tłumy widzów wyrażały aprobatę dla osoby nowego zwierzchnika Sił Zbrojnych. Głośno skandowano nazwisko prezydenta.

Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsduskiego.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Andrzej Duda spotkał się ze środowiskami żydowskimi

2020-01-09 07:22

KPRP

W Pałacu Prezydenckim odbyło się 8 stycznia coroczne świąteczne spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami środowisk żydowskich.

Więcej ...

Pomieszani w miłości

2020-01-14 10:24

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 14-15

Ks. Adrian Put

Życie z osobą innej wiary czasem różni się od tego, które prowadziłem wcześniej, przyznaje Scott, na zdjęciu z żoną Hanną

W większości nie przypuszczali, że poślubią nie katolika. To, że są w tym miejscu i w takiej konfiguracji, to kwestia miłości, wiary, że ona jest silniejsza od wszystkiego, i zaufania, że to Boży plan.

Więcej ...

Paulini rozpoczęli Rok Jubileuszowy bł. Euzebiusza

2020-01-20 18:21

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Rok Jubileuszowy bł. Euzebiusza rozpoczął się we wszystkich paulińskich klasztorach na świecie. Dziś przypada 750. rocznica śmierci węgierskiego błogosławionego, który jest organizatorem i założycielem Zakonu Paulinów. Zjednoczeni przez niego pustelnicy przyjęli regułę i otrzymali nazwę Zakon Braci św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Niedziela Rzeszowska

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...