Reklama

Andrzej Duda/facebook.com

Prezydent Andrzej Duda przyjął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP

2015-08-06 19:32

kos / Warszawa

Prezydent RP Andrzej Duda przyjął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP. Uroczystość odbyła się po południu na Placu Marszałka Józefa Piłsduskiego w Warszawie. - Dziś rozpoczyna się nowa prezydentura; dziś wita Was i Wy witacie nowego zwierzchnika sił zbrojnych. Zwierzchnika wojska składającego się ze wspaniałych żołnierzy, którzy w każdej chwili są gotowi służyć Polsce. Chcę Wam i Waszym poprzednikom oddać szczególny szacunek – powiedział nowy zwierzchnik Sił Zbrojnych.

W uroczystości uczestniczyli marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, premier Ewa Kopacz, kadra dowódcza Sił Zbrojnych RP oraz przedstawiciele kierownictwa MON. Obecny był także Biskup Polowy WP Józef Guzdek. Ceremonia przyjęcia zwierzchnictwa odbyła się zgodnie z wojskowym ceremoniałem. Prezydent dokonał przeglądu pododdziałów reprezentacyjnych i przywitał się z żołnierzami. Odegrany został Mazurek Dąbrowskiego, a na maszt wciągnięta została Flaga Rzeczpospolitej Polskiej.

Głos zabrał wicepremier i minister ON Tomasz Siemoniak, który podkreślił, że przyjęcie zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi to zawsze wyjątkowa chwila w historii państwa. - To szczególny moment dla Wojska Polskiego podkreślający jego bliskie więzi z głową państwa. W imieniu rządu i swoim własnym chciałbym zadeklarować otwartość i gotowość do współpracy z Panem Prezydentem w sprawach bezpieczeństwa i obrony narodowej – powiedział Tomasz Siemoniak.

Prezydent na znak przyjęcia zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi przyklęknął przed sztandarem Batalionu Reprezentacyjnego i ucałował jego płat. Następnie na maszt wciągnięty został proporzec Prezydenta RP, symbolizujący jego zwierzchność nad armią. Na cześć prezydenta oddanych zostało pięć salw armatnich. - Dziś rozpoczyna się nowa prezydentura. Dziś witam was i wy witacie nowego zwierzchnika Sił Zbrojnych. Sił Zbrojnych, które składają się ze wspaniałych żołnierzy, oddanych polskiemu państwu, oddanych polskiemu narodowi. Żołnierzy, którzy są gotowi w każdej chwili bronić Ojczyzny i w każdej chwili Jej służyć. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości - powiedział prezydent Duda.

Reklama

Prezydent przypomniał o 101. rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej Legionów Marszałka Józefa Piłsduskiego z krakowskich Oleandrów, dodał, że uroczystość przyjęcia zwierzchnictwa nad wojskiem w tym dniu ma dla niego wyjątkowe znaczenie. Przypomniał, że współczesna armia kultywuje najpiękniejsze tradycje polskiego wojska: żołnierzy I Kompanii Kadrowej, tych którzy walczyli pod Monte Cassino i w Powstaniu Warszawskim. Jak dodał, „wszyscy walczyli o Polskę i za Polskę”.

Prezydent podkreślił, że polscy żołnierze na całym świecie potrafili pokazać, „że są mężni, że są patriotami i potrafią walczyć również za wolność naszą i waszą”. - Żołnierze! Dziś rozpoczyna się nowa prezydentura; dziś wita Was i Wy witacie nowego zwierzchnika Sił Zbrojnych. Zwierzchnika wojska składającego się ze wspaniałych żołnierzy, którzy w każdej chwili są gotowi służyć Polsce. Chcę Wam i Waszym poprzednikom oddać szczególny szacunek. Dziękuję, że służycie Polsce. Chcę, żebyście dalej bohatersko i oddanie jej służyli – powiedział.

Prezydent złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Poprawiając szarfę wieńca przyklęknął na jedno kolano, dotknął płyty grobu i przeżegnał się. Po raz pierwszy wpisał się też do księgi pamiątkowej Grobu Nieznanego Żołnierza i przyjął defiladę pododdziałów reprezentacyjnych.

Podczas uroczystości tłumy widzów wyrażały aprobatę dla osoby nowego zwierzchnika Sił Zbrojnych. Głośno skandowano nazwisko prezydenta.

Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsduskiego.

Tagi:
prezydent Duda Andrzej

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Cierpliwe adwentowe czekanie

Cierpliwe adwentowe czekanie

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Budować na skale

Budować na skale

Nauka i wiara

Nauka i wiara

Czas łaski

Czas łaski

Jasna Góra - Skarbiec Kultury

Jasna Góra - Skarbiec Kultury

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu "Wieczorów Maryjnych"

Konferencja

Konferencja "Unia dla gospodarki-jak zostać przedsiębiorcą"

Częstochowa. Trwa II Konferencja Maryjna

Częstochowa. Trwa II Konferencja Maryjna

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem