Reklama

Niedziela Lubelska

Abp Budzik: Kościół broni godności i świętości ludzkiego życia

Katarzyna Artymiak

- Kościół mocno wierzy, że życie ludzkie, nawet słabe i cierpiące jest zawsze wspaniałym darem Bożym, dlatego z taką nieustępliwością broni godności i świętości ludzkiego życia od początku aż do naturalnej śmierci – mówił abp Stanisław Budzik, który wieczorem 6 sierpnia przewodniczył w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Temat sierpniowego spotkania brzmiał: "Dla rodziny, dla życia - co dziś możemy uczynić? Józefie, święty patronie - do Ciebie wznosimy dłonie, opieką swoją nas chroń". Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Szymon Rybak.

Konferencję nt. wspierania inicjatyw dla życia i rodziny wygłosił Jarosław Kniołek, przedstawiciel Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, kierownik Działu Kampanii i Kontaktów Publicznych, który od 2009 r. jest koordynatorem Marszów dla Życia i Rodziny na terenie kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, Wielki Kanclerz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bisup senior Stanisław Napierała, biskup senior Teofil Wilski, o. Tadeusz Rydzyk, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów ostrzeszowskiego, twardogórskiego, złoczewskiego i pielgrzymi z całej Polski.

W homilii celebrans podkreślał, że wzorem słuchania Słowa Bożego jest obok Matki Najświętszej św. Józef, który nie jest uboczną milczącą postacią w historii naszego zbawienia. - Św. Józef nie tylko odegrał ogromnie ważną rolę w przeszłości, ale również dzisiaj ma nam wiele do powiedzenia. Przemawia do nas przez swoje milczenie, które mówi nam, że u Boga liczą się nie ci, co głośno krzyczą, demonstrują, dopominają się o swoje kosztem drugich, nie ci, którzy nie dopuszczają innych do głosu, tylko ciągle mówią o sobie, nawet jeśli nie mają wiele do powiedzenia, nie ci, którzy chełpią się swymi osiągnięciami, sukcesami nie dostrzegając drugiego człowieka i jego pracy oraz trudu. Św. Józef jest patronem cichych i milczących, tych, z którymi nie liczą się wielcy tego świata - mówił abp Budzik.

Reklama

Wskazywał, że Pismo Święte przedstawia św. Józefa jako tego, który słucha i dodał, że słuchać potrafi tylko ten, który umie prawdziwie milczeć. - U nas tyle hałasu, natrętna propaganda, pogoń za sensacją. Nikt nie słucha drugiego człowieka. Jakże trudno w tym zgiełku usłyszeć Boży głos, odróżnić go od głosu tego świata. Jak trudno usłyszeć głos naszego sumienia - zaznaczył metropolita lubelski, który stwierdził, że św. Józef jest patronem tych, którzy w obliczu stanowionych praw niezgodnych z Ewangelią idą za głosem sumienia wyraźnie wskazując co dobre, a co złe.

Stwierdził, że powołanie do życia jest podstawowym darem Bożym. - Z prawa do życia wypływają wszystkie inne niezbywalne prawa człowieka. Kościół mocno wierzy, że życie ludzkie, nawet słabe i cierpiące jest zawsze wspaniałym darem Bożym, dlatego z taką nieustępliwością broni godności i świętości ludzkiego życia od początku aż do naturalnej śmierci - zaakcentował kaznodzieja.

Przekonywał, że w obliczu panoszenia się kultury śmierci Kościół głosi kulturę życia przypominając, że Bóg jest dawcą życia, że On do życia powołuje i odwołuje z tego świata. - Z niepokojem patrzymy na sytuację, w której coraz więcej rodzin zamyka się na dar życia. Europa wybiera najbardziej wyrafinowaną formę eutanazji, powolne samobójstwo przez bezdzietność. Nasza ojczyzna kroczy w kierunku tej przepaści szybciej niż inne narody. Polska znajduje się na jednym z ostatnich miejsc, jeśli chodzi o wskaźnik urodzin. Statystki wskazują, że ze wzrostem dobrobytu zmniejsza się otwartość na dar życia - zauważył hierarcha.

Zachęcał do czerpania wzoru ze Świętej Rodziny z Nazaretu. - Niech nasze spotkanie w tym Sanktuarium pomoże każdej polskiej rodzinie uwierzyć w siebie, uwierzyć w swoje piękne i niezastąpione powołanie, niech przywróci zaufanie do własnego bogactwa natury i łaski, niech umocni na chwile kryzysu i próby, niech je otwiera na bezcenny dar życia - powiedział abp Budzik.

Reklama

Wskazał, że święto Przemienia Pańskiego ma prowadzić człowieka do przemiany życia. - Modlimy się o dobrą przemianę w naszej ojczyźnie, naszych rodzinach, a przede wszystkim naszych sercach, bo od tej przemiany w naszym sercu rozpoczyna się przemiana świata - mówił metropolita lubelski.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone. Odmówiona została też modlitwa w intencji Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat rodziny.

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak pozdrowił wszystkich chorych, którzy zmagają się z chorobą nowotworową. Powiedział też, że święto Przemienienia Pańskiego to czas wdzięczności za wolność.

Przypomniał, że w 1978 r. bł. papież Paweł VI odszedł do wieczności w święto Przemienienia Pańskiego. Dodał, że papież 25 lipca 1968 r. przekazał encyklikę "Humanae vitae". Biskup zacytował fragmenty ze wstępu i zakończenia tej encykliki dotyczące małżeństw i biskupów. Z kolei o. Tadeusz Rydzyk zachęcał wszystkich do modlitwy za ojczyznę.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2015-08-07 11:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czas nadziei

Niedziela lubelska 1/2021, str. IV

Po ustaniu zagrożenia będziemy ponownie przeżywać piękno liturgii i radość 
wspólnoty – mówi abp Stanisław Budzik

Ks. Marek Kuś

Po ustaniu zagrożenia będziemy ponownie przeżywać piękno liturgii i radość wspólnoty – mówi abp Stanisław Budzik

Jaki był miniony rok? Co czeka nas w nowym roku? O podsumowanie i plany duszpasterskie poprosiliśmy metropolitę lubelskiego abp. Stanisława Budzika.

Więcej ...

Abp Gądecki do kapłanów: bądźmy otwarci na wszystkich

2024-03-28 20:06
Abp Stanisław Gądecki

Episkopat News

Abp Stanisław Gądecki

Mamy za zadanie uosabiać otwartość na wszystkich, coś, czego współczesne społeczeństwo nie jest w stanie pojąć. Otwartość ta wzywa nas wszystkich do zapomnienia o dzieleniu ludzi na tych, których aprobujemy, i na tych, których stawiamy poza nawiasem. Świętość Kościoła przejawia się poprzez przygarnięcie grzeszników, a nie poprzez ich odrzucenie. Daje to także nam, wyświęconym sługom Kościoła, wizję kapłaństwa pozbawioną elitarności klerykalizmu, wizję, która pozwala utożsamić się z innymi w ich bardziej i mniej udanych przedsięwzięciach - mówił podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek abp Stanisław Gądecki.

Więcej ...

Fenomen kalwarii – przegląd polskich Golgot

2024-03-29 13:00
Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

Wojciech Dudkiewicz

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

- Jeśli widzimy jakiś spadek wiernych w kościołach, to przy kalwariach go nie ma - o fenomenie polskich kalwarii, mówi KAI gwardian, o. Jonasz Pyka. Dzięki takim miejscom, ludzie, którzy nie mogą nawiedzić Ziemi Świętej, korzystają z łaski duchowego uczestnictwa w Męce Jezusa Chrystusa i przeżywania w ten sposób tajemnicy odkupienia rodzaju ludzkiego. - To złota nić, która łączy wszystkie kalwarie w Polsce - podkreśla profesor Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, o. Mieczysław Celestyn Paczkowski. Wielki Piątek, to drugi dzień Triduum Paschalnego, podczas którego w Kościele katolickim odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, upamiętniająca cierpienia i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Wiara

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia