Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: pierwsze śluby sióstr nazaretanek

Ks. Mariusz Frukacz

„Człowiek i jego życie to najpiękniejszy dar dla Boga i dla Kościoła, dla miłości Bożej”. - mówił w kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie abp senior Stanisław Nowak, który przewodniczył 9 sierpnia uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez dwie siostry nazaretanki: s. M. Annę i s. M. Natalię.

Na uroczystości przybyły siostry nazaretanki na czele z s. Janą Zawieją przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, s. Eleną Elżbieta Wróbel przełożoną Prowincji Krakowskiej, s. Marią Błaszczyk przełożoną Prowincji Zgromadzenia na Białorusi, s. M. Goretti Stefańczyk, przełożoną domu nowicjatu w Częstochowie oraz rodziny sióstr neoprofesek m. in. z Grodna na Białorusi, duszpasterze z rodzinnych parafii sióstr, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

- To bardzo ważna chwila w życiu naszej wspólnoty zakonnej. Modlimy się dzisiaj o nowe powołania do naszego zgromadzenia.- mówiła na początku uroczystości s. Jana Zawieja przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Reklama

Dwie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu złożyły podczas uroczystej Mszy św. swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

W homilii abp Nowak podkreślił, ze poprzez śluby siostry „mówią wielkie kocham Bogu i z tym kocham idą do świata”. - Siostry ofiarują się Bogu, Jemu składają życie. – podkreślił abp Nowak i dodał, że „śluby zakonne to wielki znak dla dzisiejszego świata, który jest chory, bo gardzi wartościami duchowymi”.

„W dzisiejszych czasach zrodziła się cywilizacja wbrew rodzinie i małżeństwu. Świat zdradził krzyż Jezusa odstępując od Boga i idąc w ateizm. W takim świecie nie liczy się Bóg i nie liczy się sumienie”. – kontynuował abp Nowak.

Reklama

Arcybiskup senior przypomniał, że „dzisiejszy świat gardzi przykazaniami Bożymi”. - Jeśli ludzie będą deptać przykazania Boże to dojedzie do katastrofy antropologicznej. Trzeba żyć przykazaniami Bożymi.- wołał arcybiskup senior.

„Siostry chcą żyć Bogiem i przeciwstawiają się bestii dobrobytu materialnego i bestii pieniądza”. – dodał arcybiskup.

Odnosząc się do tajemnicy powołania arcybiskup przypomniał, że „Bóg przyciąga do siebie powołując człowieka”. - Cała wielkość człowieka jest w tym, że jest osobą wolną i może powiedzieć Bogu kocham. Bóg jest miłością. Ta miłość przyciąga. Człowiek odpowiada na tę miłość i to jest piękne. – przypomniał abp Nowak.

Arcybiskup przypomniał siostrom, że „muszą stać się uczennicami Boga”. - W tym jest konkretny program życia. Trzeba nauczyć się Ojca. Tylko tak można być wiernym uczniem kiedy się ciągle słucha Boga. – mówił arcybiskup i dodał: „Boga się trzeba nauczyć”.

„Módlcie się za dzisiejszy świat. Módlcie się za dzisiejszą Polskę”. – zaapelował ma zakończenie arcybiskup senior.

Po homilii siostry złożyły śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Podczas obrzędu otrzymały także zewnętrzne znaki złożenia ślubów: czarny welon, jako znak całkowitego przynależenia do Chrystusa, krzyż, jako znak drogi do życia wiecznego, świecę, znak Chrystusa Światła i znak nowego życia i konstytucje zakonne, jako „prawo miłości”.

Historia Zgromadzenia sięga 1873 r. Wówczas 1 października papież Pius IX na rozpoczęcie tego nowego dzieła w Kościele udzielił błogosławieństwa apostolskiego. Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu zostało założone w I Niedzielę Adwentu 1875 r. w Rzymie przez bł. Franciszkę Siedliską. W 1884 r. nastąpił wybór matki założycielki na przełożoną generalną Zgromadzenia.

2015-08-09 20:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Nasze rekolekcje biskupie tutaj, na Jasnej Górze, umocniły również więź z papieżem

Marian Sztajner

Kiedy przed tygodniem, jako biskupi Metropolii Częstochowskiej, dziękowaliśmy Ojcu Świętemu Franciszkowi za pielgrzymkę do Polski - na Światowe Dni Młodzieży i na Jasną Górę, usłyszeliśmy słowa: „Wróciłem z Polski bardzo szczęśliwy”. To nas zobowiązuje…

Więcej ...

Świat musi się obudzić w obliczu horroru w Mozambiku

2021-04-15 16:31

Stefano Peppucci/Foter/CC B-ND 2.0

Islamscy dżihadyści, deklarujący wierność samozwańczemu Państwu Islamskiemu, od czterech lat dopuszczają się w Mozambiku okrutnych zbrodni. „Potrzeba było masakry obcokrajowców w Cabo Delgado, aby świat w końcu dostrzegł skalę kryzysu, jaki panuje w naszym kraju” – powiedział szef Instytutu Pokoju im. bp Denisa Hurleya (DHPI) w rozmowie z ACI Africa.

Więcej ...

Przewodniczący Zespołu ds. Bioetycznych KEP: zachęcam do szczepień

2021-04-16 18:43
Bp Józef Wróbel

episkopat.pl

Bp Józef Wróbel

- Stanowisko Przewodniczącego Zespołu KEP ds. Bioetycznych KEP to zachęta do szczepień – podkreśla autor dokumentu, bp Józef Wróbel. Jak zaznacza, opublikowany 14 kwietnia tekst jasno stwierdza, że ze wszystkich dostępnych obecnie w Polsce szczepionek można korzystać, choć produkcja niektórych z nich budzi zastrzeżenia etyczne.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Kościół

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Argentyna: Działaczka proaborcyjna zmarła podczas zabiegu...

Wiadomości

Argentyna: Działaczka proaborcyjna zmarła podczas zabiegu...

Dziś papież senior Benedykt XVI kończy 94 lata

Kościół

Dziś papież senior Benedykt XVI kończy 94 lata

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

Wiara

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

Kościół

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Kościół

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Życia mała garść...

Wiara

Życia mała garść...

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...

Kościół

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...