Reklama

Jowita Kostrzewska

Zmarł ks. Stanisław Paździor - profesor prawa kanonicznego KUL

2015-08-10 17:04

kb KUL / Lublin / KAI

10 sierpnia zmarł ks. Stanisław Paździor – profesor prawa kanonicznego KUL, kanonik honorowy Kapituły Lubelskiej. Miał 69 lat.

Urodził się 24 kwietnia 1946 r. w Bełżycach-Wzgórze, święcenia kapłańskie przyjął w roku 1970. W 1979 r. uzyskał doktorat z prawa kanonicznego, w 1999 r. – habilitację. Tytuł profesora zwyczajnego w zakresie nauk prawnych otrzymał w 2007 r.

Pracę w Katedrze Kościelnego Prawa Procesowego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczął w roku 1994, kierował Katedrą Kościelnego Prawa Małżeńskiego i Rodzinnego na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji, a także Katedrą Prawa Kanonicznego na Wydziale Zamiejscowym Nauk Prawnych i Ekonomicznych w Tomaszowie Lubelskim. Prowadził zajęcia dydaktyczne na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji na temat norm dotyczących procesów o orzeczenie nieważności małżeństwa oraz innych procesów małżeńskich. Wykładał również prawo kanoniczne na Wydziale Teologii.

Pracę naukową łączył z praktyką sądową – w latach 1975-1979 był notariuszem Sądu Biskupiego, 1983-1988 obrońcą węzła małżeńskiego, 1985-1997 sędzią Sądu Biskupiego, a w latach 1992-2004 wiceoficjałem Sądu Metropolitalnego.

Reklama

Autor licznych artykułów naukowych i haseł encyklopedycznych, których tematyka koncentruje się przede wszystkim wokół praktycznych aspektów sądowych, związanych z orzekaniem w sprawach z tytułu kanonu 1095 Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku (mówiący o niezdolności do zawarcia małżeństwa), a także uchylania klauzul nakładanych na osoby uznane za niezdolne do zawarcia małżeństwa kanonicznego. Do ważniejszych jego publikacji należą dwie monografie: „Przyczyny psychiczne niezdolności osoby do zawarcia małżeństwa w świetle kan. 1095” oraz „Przyczyny poważnego braku rozeznania oceniającego w świetle kan. 1095 n. 2”.

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. prof. Stanisława Paździora odbędą się w czwartek 13 sierpnia, o godz. 14.00 w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła w Bełżycach.

Tagi:
odszedł do Pana

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Patriotyzm z Polakami

Patriotyzm z Polakami

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Plakaty

Plakaty

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem