Reklama

Polska

Jędrzejów: prezydent Andrzej Duda zwiedził archiopactwo cysterskie

ANDRZEJ NIEDŹWIECKI

Swoją pierwszą wizytę w Jędrzejowie prezydent Andrzej Duda rozpoczął od zwiedzania najstarszego opactwa cysterskiego w Polsce, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka. Prezydent spotkał się z mieszkańcami, podkreślił, że wypełni obietnice wyborcze i zadeklarował kolejną wizytę w mieście cystersów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Andrzej Duda pod kierunkiem cystersów, w tym ojca opata Edwarda Stradomskiego, zwiedzał archiopcatwo. Wysłuchał krótkiego koncertu organowego na unikatowych organach klasztornych, modlił się przy ołtarzu bł. Wincentego Kadłubka i ucałował relikwie umieszczone w relikwiarzu w formie przedramienia. Zrobił sobie także pamiątkowe zdjęcie z cystersami.

W parku miejskim spotkał się z mieszkańcami miasta i podziękował im za duże poparcie w wyborach. Podkreślił, że będzie zgłaszał inicjatywy ustawodawcze oraz inspirował do działania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Złożę ustawy, które solennie obiecałem i będę prowadził działania, o których mówiłem. Mam poczucie, że prezydent Rzeczypospolitej jest wybrany przez naród i ma w związku z tym szczególną legitymację - mówił.

Podkreślał, że zdaje sobie sprawę ze swoich konstytucyjnych kompetencji, jednak jego obowiązkiem jest mówić "w sprawach narodu, społeczeństwa". – Możecie być państwo pewni, że moje zobowiązania wyborcze będę realizował na różne sposoby. Tam, gdzie mogę i gdzie się da, działając bezpośrednio, to znaczy samemu składając projekty ustaw, przygotowując strategię działania - zapewniał.

Zapowiedział także powołanie Narodowej Rady Rozwoju, która będzie go wspierać w tych działaniach. Prezydent zasadził dąb, który nosi jego imię, dostał również odznakę honorowego uczestnika Marszu I kompanii Kadrowej. Została ona ustanowiona w 1981 r., w czasie pierwszego powojennego Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów do Kielc. Otrzymali ją wcześniej m.in. prezydenci Lech Kaczyński i Ryszard Kaczorowski. "Kadrówka" w niedzielę 9 sierpnia przeszła przez Jędrzejów.

historia archiopactwa cystersów w Jędrzejowie sięga XII wieku. W latach 1140–1149 Janik z rodu Gryfitów, arcybiskup gnieźnieński, wraz ze swoim bratem Klemensem ufundowali w Brzeźnicy (Jędrzejowie) kościół i klasztor. Ojcowie przybyli tu z burgundzkiego opactwa Morimond. Po okresie chwilowej stagnacji w XVI w., po 1580 r. opactwo jędrzejowskie na nowo odzyskało swoje znaczenie i funkcjonowało nieprzerwanie do czasów rozbiorów. Cystersi podtrzymywali tradycje muzyczne, a obok własnego studium filozoficzno-teologicznego prowadzili szkołę podstawową i podwydziałową. W okresie Księstwa Warszawskiego jędrzejowski klasztor objęty był wzmożonym nadzorem.

Reklama

W 1819 r. car Aleksander I dokonał kasaty opactwa cystersów, ale zakonnicy dotrwali tutaj do 1855 r., gdy zmarł ostatni cysters. W latach 1856–70 obiekt pocysterski znalazł się w rękach ojców reformatów. Bp Augustyn Łosiński w 1913 r. erygował diecezjalną parafię pw. bł. W. Kadłubka przy kościele pocysterskim, wydzieloną z parafii Świętej Trójcy. Cystersi wrócili do Jędrzejowa w 1945 r.

Kościół jest późnoromański w zrębie, z przekształceniami gotyckimi i barokowymi. W zachodnim murze fragment pozostałości świątyni romańskiej sprzed 1140 r. Do kościoła przylega klasztor (najstarsze jego skrzydło wybudowano w I połowie XIII w.), przebudowywany wraz z kościołem. Cennym zabytkiem są m.in. unikatowe w skali europejskiej, doskonale zachowane organy z połowy XVIII wieku.

Podziel się:

Oceń:

2015-08-10 19:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wizyta króla Filipa VI w USA odwołana z powodu pandemii

pl.wikipedia.org

Król Filip VI nie spotka się w kwietniu w Waszyngtonie z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. Powodem odwołania wizyty hiszpańskiego monarchy w Białym Domu jest pandemia koronawirusa - poinformowano w środę w obu stolicach.

Więcej ...

„Przysięga Ireny”. Zmieniaj świat swoją odwagą!

2024-04-19 08:14

Mat.prasowy

To prawdziwa historia oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Więcej ...

Turniej WTA w Stuttgarcie - awans Świątek do półfinału

2024-04-19 20:00
Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

PAP/RONALD WITTEK

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 7:6 (7-2), 6:3 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Jej kolejną rywalką będzie Jelena Rybakina z Kazachstanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous