Reklama

Edukacja

Socjolog z ISKK: Religia w szkole - zjawiskiem społecznie stabilnym

TOMASZ LEWANDOWSKI

Nauczanie religii w szkole w ciągu ostatnich 25 lat w Polsce jest zjawiskiem społecznie stabilnym - podkreślił Sławomir Nowotny z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego podczas konferencji prasowej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Socjolog poinformował, że utrzymuje się stały poziom uczestnictwa uczniów w lekcjach religii, który oscyluje w okolicach 90 proc. Równie stabilna jest sytuacja jeśli chodzi o społeczne poparcie dla nauczania religii w szkole - wyraża je ok. 80 proc. Polaków.

Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że w ciągu 8 lat (2006-2014) ogólna liczba nauczycieli wzrosła o 3,2 proc. natomiast zmalała o 5 proc. liczba nauczycieli religii wszystkich wyznań. Udział katechetów w ogólnej liczbie nauczycieli spadł z 5 proc. do 4,6 proc.

Nowotny zwrócił również uwagę, iż zawód nauczyciela religii jest znacznie mniej sfeminizowany niż przeciętnie zawód nauczyciela w Polsce. O ile mężczyźni w ogóle nauczycieli stanowią niecałe 18 proc., wśród nauczycieli religii jest ich ponad 45 proc., gdyż znaczną liczbę katechetów stanowią księża.

Reklama

Zmienia się też średni wiek nauczycieli, który wynosi obecnie 43 lata. Grono nauczycielskie się starzeje - mówią statystycy. - Nauczyciele religii są generalnie młodsi - zauważa socjolog z ISKK.

Poinformował też, że liczba katechetów jest bardzo zróżnicowana w poszczególnych diecezjach. - Są diecezje o bardzo dużej liczbie katechetów jak np. lubelska - 1494, katowicka - 1380 i krakowska 1333, co wynika ze struktury tych instytucji kościelnych - wyjaśnił Nowotny.

Z danych Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania za rok 2014/2015 wynika, że najwięcej katechetów - bo 14400 uczy w szkołach podstawowych, 6964 uczy w gimnazjach, 5870 - w przedszkolach, 3009 - w liceach ogólnokształcących, 2281 w technikach i liceach zawodowych, 1400 - w szkołach zawodowych i innych.

Reklama

Największą grupę nauczycieli religii stanowią świeccy - jest ich 14344. Religii w szkołach uczy także 8381 księży diecezjalnych, 1989 sióstr zakonnych i 799 zakonników. Przy czym księża diecezjalni i zakonni najczęściej uczą religii w szkołach ponadgimnazjalnych. Natomiast w przedszkolach i szkołach podstawowych dominują katecheci świeccy i siostry zakonne.

Zróżnicowany jest też odsetek uczniów zapisanych na lekcje religii. Na religię chodzi 83,9 proc. przedszkolaków, 91,5 proc uczniów szkół podstawowych, 90,8 proc. gimnazjalistów, 84,8 proc. - licealistów, 84,6 proc. uczniów techników i liceów zawodowych i 89,5 proc. uczniów zawodówek.

2015-08-28 13:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zdalne nauczanie religii

kulinetto/pixabay.com

W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych oraz zachętą MEN do zdalnej pracy z uczniami, Komisja Wychowania Katolickiego KEP przypomina katechetom o możliwości korzystania z portali związanych z podręcznikami do religii.

Więcej ...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Jasna Góra: ocalić pamięć i prawdę o ludobójstwie na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej

2020-07-05 17:15

BPJG

Na Jasnej Górze odbyły się w niedzielę obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej. Odsłonięte zostały tablice upamiętniające Polaków zamordowanych na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947 oraz sprawiedliwych Ukraińców niosących pomoc Polakom.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ratyzbona: szczegóły uroczystości pogrzebowej  ks....

Kościół

Ratyzbona: szczegóły uroczystości pogrzebowej ks....

Wyznanie

Wyznanie

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Duda: przedstawię projekt zmian w konstytucji...

Wiadomości

Duda: przedstawię projekt zmian w konstytucji...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Polityka

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Jasna Góra

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Niemcy: zmarł ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI

Kościół

Niemcy: zmarł ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI