Reklama

Edukacja

Socjolog z ISKK: Religia w szkole - zjawiskiem społecznie stabilnym

2015-08-28 13:42

TOMASZ LEWANDOWSKI

Nauczanie religii w szkole w ciągu ostatnich 25 lat w Polsce jest zjawiskiem społecznie stabilnym - podkreślił Sławomir Nowotny z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego podczas konferencji prasowej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Socjolog poinformował, że utrzymuje się stały poziom uczestnictwa uczniów w lekcjach religii, który oscyluje w okolicach 90 proc. Równie stabilna jest sytuacja jeśli chodzi o społeczne poparcie dla nauczania religii w szkole - wyraża je ok. 80 proc. Polaków.

Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że w ciągu 8 lat (2006-2014) ogólna liczba nauczycieli wzrosła o 3,2 proc. natomiast zmalała o 5 proc. liczba nauczycieli religii wszystkich wyznań. Udział katechetów w ogólnej liczbie nauczycieli spadł z 5 proc. do 4,6 proc.

Nowotny zwrócił również uwagę, iż zawód nauczyciela religii jest znacznie mniej sfeminizowany niż przeciętnie zawód nauczyciela w Polsce. O ile mężczyźni w ogóle nauczycieli stanowią niecałe 18 proc., wśród nauczycieli religii jest ich ponad 45 proc., gdyż znaczną liczbę katechetów stanowią księża.

Reklama

Zmienia się też średni wiek nauczycieli, który wynosi obecnie 43 lata. Grono nauczycielskie się starzeje - mówią statystycy. - Nauczyciele religii są generalnie młodsi - zauważa socjolog z ISKK.

Poinformował też, że liczba katechetów jest bardzo zróżnicowana w poszczególnych diecezjach. - Są diecezje o bardzo dużej liczbie katechetów jak np. lubelska - 1494, katowicka - 1380 i krakowska 1333, co wynika ze struktury tych instytucji kościelnych - wyjaśnił Nowotny.

Z danych Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania za rok 2014/2015 wynika, że najwięcej katechetów - bo 14400 uczy w szkołach podstawowych, 6964 uczy w gimnazjach, 5870 - w przedszkolach, 3009 - w liceach ogólnokształcących, 2281 w technikach i liceach zawodowych, 1400 - w szkołach zawodowych i innych.

Największą grupę nauczycieli religii stanowią świeccy - jest ich 14344. Religii w szkołach uczy także 8381 księży diecezjalnych, 1989 sióstr zakonnych i 799 zakonników. Przy czym księża diecezjalni i zakonni najczęściej uczą religii w szkołach ponadgimnazjalnych. Natomiast w przedszkolach i szkołach podstawowych dominują katecheci świeccy i siostry zakonne.

Zróżnicowany jest też odsetek uczniów zapisanych na lekcje religii. Na religię chodzi 83,9 proc. przedszkolaków, 91,5 proc uczniów szkół podstawowych, 90,8 proc. gimnazjalistów, 84,8 proc. - licealistów, 84,6 proc. uczniów techników i liceów zawodowych i 89,5 proc. uczniów zawodówek.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W setną rocznicę urodzin F. Felliniego Watykan chce przypomnieć jego związki z religią

2020-01-22 08:43

wikipedia.org

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin Federico Felliniego kilka instytucji watykańskich i rzymskich przygotowało projekt, mający za zadanie ukazanie osobistej wiary słynnego włoskiego reżysera i tematyki religijnej w jego filmach. Pomysłodawcami przedsięwzięcia, zatytułowanego „Potrzebuję wierzyć. Federico Fellini a sacrum”, są Papieski Uniwersytet Salezjański, Instytut Nauk Religijnych im. Aberto Marvellego i Ośrodek Kulturalny im. Pawła VI w Rimini we współpracy z krytykami filmowymi, naukowcami i przyjaciółmi twórcy.

Więcej ...

Częstochowa: ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w „Niedzieli”

2020-01-23 15:07

Bożena Sztajner /Niedziela

„Dziś Chrystus wzywa nas do otwartości na siebie. Ta otwartość uzewnętrznia się: życzliwością, gościnnością, zrozumieniem i poszanowaniem” – mówił 23 stycznia w kazaniu ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, podczas Ekumenicznego Nabożeństwa Słowa Bożego. Zorganizowano je w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w auli redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Więcej ...

Kard. Braz de Aviz: zajmujemy się przypadkami wykorzystywania seksualnego sióstr zakonnych

2020-01-24 14:25

pixabay.com

Prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego kard. João Braz de Aviz potwierdził, że dykasteria ta zajmuje się przypadkami wykorzystywania seksualnego sióstr zakonnych przez duchownych. Hierarcha mówił o tym w wywiadzie, jakiego udzielił comiesięcznemu dodatkowi „Kobiety Kościół Świat” do watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”. Ma się on ukazać z datą 26 stycznia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: uroczystości pogrzebowe bp. Stanisława Stefanka

Polska

Łomża: uroczystości pogrzebowe bp. Stanisława Stefanka

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Polska

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...