Reklama

Abp M. Jędraszewski: Krzyż nadaje sens ludzkim dziejom

Abp Marek Jędraszewski

Łukasz Głowacki

Abp Marek Jędraszewski

Jezus Chrystus przez cierpienie, mękę i krzyż dał światu prawdziwą radość serca, niezależnie od tego, co może ludzi spotkać. Chrześcijanie doskonale zdawali sobie sprawę, że gdy łączą swoje cierpienia z cierpieniami Chrystusa, to budują Kościół – powiedział abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. Wygłosił on kazanie podczas Mszy św. odpustowej odprawionej na błoniach sanktuarium w Gietrzwałdzie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podkreślił, że zrozumienie sensu Chrystusowego krzyża, złączenie swego życia z nim nadało sens ludzkim dziejom, poszczególnym osobom, ale także całym społecznościom i narodom. "W tym tkwi sens bycia chrześcijaninem, czyli kierunek, ku któremu się zdąża w całym osobistym pielgrzymowaniu, a które swój kres odnajduje w domu Ojca bogatego w miłosierdzie. Wobec tej nadziei życia wiecznego nie straszne są trudności, prześladowanie, cierpienie, niekiedy odtrącenie, czy zwykłe szyderstwo" - stwierdził kaznodzieja.

Przypomniał, że wszyscy idziemy do domu Ojca, zmierzamy za Chrystusem, dźwigając swój krzyż. "Tylko w tym znaku jest nasza nadzieja i nasze zbawienie, tylko on daje siłę, by nie poddawać się, a jeśli przyjdzie chwila upadku, powstać i iść dalej z Chrystusem, za Chrystusem, do Ojca, do drugiego człowieka" – wyliczał metropolita łódzki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do przypadającej w przyszłym roku 1050. rocznicy chrztu Polski zaznaczył, że w wielkie dzieje chrześcijaństwa, w tę historię krzyża wpisała się historia naszego polskiego narodu. Było to przełomowe, wiekopomne wydarzenie.

Reklama

W tym kontekście wezwał do odwoływania się do historii. "Nie bójmy się przywoływać naszej historii, zwłaszcza teraz, gdy coraz bardziej ogranicza się ją w nauczaniu szkolnym i akademickim; gdy chce się nas sprowadzić do osób bez korzeni. Ileż we wszystkich wydarzeniach z naszej historii mieści się treści ludzkiej i Bożej jednocześnie, ludzkich nadziei, radości, chwil triumfu, porażek i prawdziwych tragedii. Zawsze pośród nich są polscy święci, oni w trudnych momentach pokazali, jak iść, pokonać zwątpienie, jak się dźwigać i na czym budować nadzieje" – dodał hierarcha.

Podkreślił również, że dzisiaj próbuje się nam narzucić poprawność polityczną, według której nie ma już miejsca na tradycję i historię, religijność powinna zostać absolutnie usunięta z przestrzeni publicznej naszej ojczyzny, wiara powinna być czymś skrywanym we wnętrzu własnego serca czy własnego domu i że winniśmy usunąć z przestrzeni życia publicznego odniesienie do sumienia, by zawiesić je razem z płaszczem w sejmowej garderobie. Przez to powstają prawa, które uderzają w godność i życie człowieka - zaznaczył mówca.

Na zakończenie abp Jędraszewski wezwał do wierności Bogu, gdyż ilekroć będziemy Go miłowali, tylekroć będziemy odczuwali, że Bóg działa razem z nami dla naszego dobra. Ilekroć będziemy wierni Bogu, Chrystusowi, krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi, tylekroć będziemy umacniani w nadziei - przekonywał metropolita łódzki.

Podziel się:

Oceń:

2015-09-13 18:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski na Lateranie: prawdziwą, wielką nadzieją człowieka może być tylko Bóg

Episkopat Flickr

Prawdziwą, wielką nadzieją człowieka, która przetrwa wszelkie zawody, może być tylko Bóg, który nas umiłował i wciąż nas miłuje aż do końca – powiedział abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, w homilii Mszy św. sprawowanej w Bazylice św. Jana na Lateranie w ramach wizyty ad limina apostolorum w Watykanie.

Więcej ...

Warszawa: Klinikę Budzik dla dorosłych opuszcza dwoje pacjentów!

2024-04-18 14:19

PAP/Albert Zawada

Dyrektor Kliniki Budzik dla dorosłych prof. Wojciech Maksymowicz przekazał w czwartek, że dwoje chorych, po ponad rocznym leczeniu i rehabilitacji, opuszcza klinikę. 18 kwietnia w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce.

Więcej ...

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję

2024-04-19 12:43

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam wystawa sztuki Biennale. Ojciec Święty odwiedzi pawilon watykański, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet. Oczekuje się, że krótka wizyta papieża w Wenecji potrwa około pięciu godzin, obejmując między innymi Mszę św. na słynnym na całym świecie Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza