Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo podczas pielgrzymki „Niedzieli”: Nie trzeba się bać Ewangelii, nie trzeba się bać Kościoła

Marian Sztajner

„Modlimy się o przekaz prawdy, która nas wychowuje” - mówił na początku Mszy św. abp Wacław Depo metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski w bazylice jasnogórskiej. „Idzie nowych ludzi plemię”, pod takim hasłem odbyła się w sobotę 19 września, XIX Pielgrzymka Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Niedziela” wpisuje się w kształtowanie w nas nowego człowieka. Odgrywa ważną rolę w formowaniu, prześwietla Bożym spojrzeniem wszelkie wymiary naszej rzeczywistości”. - mówił witając redaktorów, dziennikarzy i czytelników „Niedzieli” o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Zobacz także: Homilia abp Wacława Depo

Mszę św. koncelebrowali kapłani pracujący w „Niedzieli” oraz kapłani zaangażowani w promocję tygodnika i jego dzieł. Na pielgrzymkę przybyli dziennikarze czasopisma z całej Polski, ludzie kultury i życia społecznego, m. in. europoseł Jadwiga Wiśniewska i senator Czesław Ryszka oraz czytelnicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Depo nawiązując do hasła pielgrzymki przypomniał słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Polsce potrzebne jest nowych ludzi plemię jakich jeszcze nie widziano. W każdej pracy dla dobra Ojczyzny potrzeba modlitwy. Błędem naszych braci, którzy wzięli odpowiedzialność za współczesny okres życia Polski było i jest to, że usiłowali rozdzielić świat Boży i ludzki, jak gdyby chcieli powiedzieć: „My sobie sami poradzimy. Nam nie potrzeba zabobonów, religii. My jesteśmy ludźmi postępowymi. My opanujemy ziemię techniką i ludzką mądrością”- mówił Prymas Tysiąclecia.

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymka pracowników i czytelników "Niedzieli"

„Nie trzeba się bać Ewangelii, nie trzeba się bać Kościoła. Bo Chrystus nie przyszedł po to, by potępiać i zabijać, ale zbawić każdego bez wyjątku człowieka, który przyjmie Jego samego i Jego program życia” - kontynuował abp Depo i pytał co uczyniliśmy z tym dziedzictwem prawdy i wolności? - Przeminęło pokolenie papieskich pielgrzymek do Ojczyzny, pokolenie pierwszej „Solidarności”. A kto dziś wkłada w ręce kilkunastoletniej dziewczynki transparent krzyczący „wolna szkoła, religia do Kościoła”? - dodał abp Depo.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „dziedzictwo prawdy i wolności decydowały o tożsamości narodu i Kościoła”.

Przewodniczący Rady ds. środków społecznego przekazu KEP zauważył, że „niemal wszystkie narody Europy z obojętnością przyjęły brak odwołania się do chrześcijaństwa w preambule do traktatu konstytucyjnego Unii Europejskiej pomimo przymilnych spotkań z Janem Pawłem II”. - Te same gremia uczą nas dzisiaj rachunku sumienia na fundamencie miłości Boga i bliźniego - mówił abp Depo.

Reklama

„Coraz więcej ludzi, którzy są ignorantami w chrześcijańskiej nauce wiary definiuje religijną postawę po swojemu, według własnych podziałów i potrzeb, ale bez żadnego związku z wiara w Jezusa Chrystusa i z Jego Kościołem”. - kontynuował arcybiskup i nawiązując do czytań mszalnych wskazał na „konieczność trwania w wierności Bożemu przykazaniu”.

Odnosząc przypowieść o siewcy arcybiskup podkreślił, ze „dzisiaj widzi się ziarno podeptane i pogardę dla Ewangelii”. - Trzeba, abyśmy stali się żyzną glebą pozwalającą wydać owoc ziarnu prawdy i mądrości Bożej, która nigdy nie jest przeciwko człowiekowi - zaapelował arcybiskup i dodał, że „w służbie słowu Bożemu potrzeba łączenia dwóch elementów: wiary w pomoc Ducha Świętego i świadectwa życia”.

„Słowo przepowiadane czy drukowane musi być uwiarygodnione przez świadectwo, by nie jawiło się ono jedynie jako piękna filozofia czy utopia, ale jako rzeczywistość wiary, która przez Chrystusa daje życie” - przypomniał abp Depo i dodał, że „dziennikarz katolicki musi więc szukać codziennego zrozumienia słowa Bożego, aby przełożyć je na nasze współczesne doświadczenia i wyzwania”. „Dziennikarz katolicki jest człowiekiem wiary i misji Kościoła. Nie może głosić swojej błyskotliwej teorii, ale musi być wiernym głosicielem słowa Bożego i Jezusa Chrystusa” - zaznaczył arcybiskup i podkreślił, za ks. Czesławem Bartnikiem, że „gdy nie będziemy wsłuchiwać się w głos Boga grozi nam ogólne mętniactwo umysłowe i praktyczne”.

Reklama

Odnosząc się do roli tygodnika katolickiego „Niedziela” i roli mediów katolickich abp Depo przypomniał słowa założyciela „Niedzieli” bp. Teodora Kubiny zamieszczone w pierwszym numerze „Niedzieli” 4 kwietnia 1926 r. : „Niedziela” chce być głosem wielkiej rodziny i bronić jej świętej sprawy. Chce budować królestwo Boże między nami a nie zabijać społeczeństwa. Chce podnosić lud do światła a nie pogrążać go w ciemnościach i nie poniżać jego godności. Chce głosić pokój Chrystusowy, pokój niedzielny wszystkim, a nie rozszerzać nienawiści” - pisał wówczas bp Kubina.

„Ten postulat jest szczególnie potrzebny dzisiaj”. - zauważył abp Depo i przypomniał, że „zadaniem dziennikarzy i mediów jest dzisiaj przywracanie właściwych znaczeń pojęciom, którymi się posługujemy, aby na nowo odkrywać tablice wartości, która jest tablicą idącą w głąb Boga samego, w głąb naszych sumień”.

„Nie może zniknąć z formularza przyjęć do przedszkola takie pojęcia jak ojciec i matka w imię genderowego zrównania płci” - podkreślił abp Depo.

Na zakończenie Mszy św. redaktor naczelna tygodnika odmówiła „Akt Zawierzenia wszystkich dzieł „Niedzieli” Maryi Jasnogórskiej”. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewni zespół wokalny „Cantate Deo” pod kierownictwem Włodzimierza Krawczyńskiego. Również Halina Frąckowiak, znana polska artystka ubogaciła uczestników pielgrzymowania swoim śpiewem.

Następnie w Auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odbyło się spotkanie z uczestnikami pielgrzymki. Na program spotkania złożyły się referaty prelegentów: ks. prof. Jerzego Szymika, który powiedział nt. „Pytania o sumienie dzisiaj” i znanego pisarza katolickiego Pawła Zuchniewicza, który powiedział nt. „Proroctwo Papieża rodziny”.

„Istnieje ścisły związek pomiędzy naszym osobistym szczęściem a wiernością sumieniu” - mówił ks. prof. Szymik i dodał, że „błędem naszych czasów jest informacja, ze każdy musi żyć zgodnie z własnymi przekonaniami”.

Reklama

„Sumienie nie jest apoteozą subiektywizmu” - kontynuował prelegent.

Natomiast na znaczenie nauczania Jana Pawła II nt. rodziny wskazał Paweł Zuchniewicz. „To dzieje się wokół nas to duchowa walka o człowieka”. - mówił Zuchniewicz i wskazał m. in. na niebezpieczeństwo uprzedmiotowienia człowieka i miłości.

Podczas Pielgrzymki odbyło się również uroczyste wręczenie medali Mater Verbi 2015 dla osób angażujących się w apostolat Słowa i tkwiących w obszarze medialnym Kościoła polskiego i Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Medal „Mater Verbi” otrzymali m. in. abp Wacław Depo, ks. prof. Kazimierz Szymonik, ks. prał. Stanisław Gasiński, Marek Kępiński i Instytut Prymasa Tysiąclecia.

Szczególnym wydarzeniem tegorocznego pielgrzymowania było wręczenie statuetki „Sursum Corda” o. dr. Jerzemu Tomzińskiemu OSPPE, legendzie Jasnej Góry.

Medal „Mater Verbi” przyznawany jest przez „Niedzielę” od 1998 r. Natomiast statuetka „Sursum Corda” od 2007 r. Dotychczas statuetkę „Sursum Corda” otrzymali m.in. : abp Wacław Depo, bp Ryszard Karpiński, kard. Józef Glemp, Grzegorz Bierecki, o. Tadeusz Rydzyk, ks. prał. Marian Wiewiórowski

W Auli „Niedzieli” odbyło się również podsumowanie konkursu „Niedzieli”: „Święty Janie Pawle II - pamiętamy!”.

Spotkanie w auli „Niedzieli” uświetnił zespół „Basilica Cantans” pod kierownictwem Włodzimierza Krawczyńskiego i występ Haliny Frąckowiak. W spotkaniu wzięli udział m. in. ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. inf. Marian Mikołajczyk, przedstawiciele Jasnej Góry: o. Zachariasz Jabłoński, o. Mariusz Tabulski i o. Kazimierz Maniecki.

Reklama

„Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Idzie nowych ludzi plemię”, zawarte w przepowiadaniu sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Troska o przyszłość naszej Ojczyzny jest szczególnym kontekstem towarzyszącym wyborowi tego pielgrzymkowego przesłania”. - podkreśliła Lidia Dudkiewicz redaktor naczelna tygodnika katolickiego „Niedziela”

„Obecnie w naszej Ojczyźnie pojawia się szansa na wejście do życia publicznego ludzi sumienia w stopniu większym niż dotychczas. To pragnienie będzie intencją naszych modlitw” - dodaje Lidia Dudkiewicz.

4 kwietnia 1926 r., ukazał się pierwszy numer tygodnika katolickiego „Niedziela”. Tygodnik został powołany niedługo po tym jak papież Pius XI bullą „Vixdum Poloniae unitas” z 28 października 1925 r. powołał do istnienia diecezję częstochowską. Jej pierwszym biskupem został ks. Teodor Filip Kubina (1880-1951), działacz społeczny, popularyzator Akcji Katolickiej, publicysta, redaktor „Gościa Niedzielnego”. Jedną z pierwszych decyzji jaką podjął bp Kubina było powołanie tygodnika katolickiego. Funkcję pierwszego redaktora „Niedzieli” bp Teodor Kubina powierzył ks. Wojciechowi Mondremu, który był redaktorem naczelnym „Niedzieli” w latach 1926-37.

W historii pisma redaktorami naczelnymi „Niedzieli” byli: ks. Wojciech Mondry (1926-37), ks. Stanisław Gałązka (1937-39), ks. Antoni Marchewka (1945-53), ks. Ireneusz Skubiś (1981-2014) Od 1 lipca 2014 r. jego obowiązki przejęła red. Lida Dudkiewicz.

Po aresztowaniu przez władze komunistyczne w 1947 r. ks. Antoniego Marchewki zastępowali go na stanowisku redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. Marian Rzeszewski i ks. Władysław Soboń.

W ciągu 89 lat istnienia „Niedziela” była zmuszona trzykrotnie zawiesić swoją działalność: w okresie II wojny światowej (1939-45) , w okresie PRL (1953-81) oraz w stanie wojennym (XII 1981).

Obecnie „Niedziela” to tygodnik katolicki o zasięgu ogólnopolskim i polonijnym; jest instytucją multimedialną z własnym studiem internetowym, radiowym i telewizyjnym, ma również własną serię wydawniczą „Biblioteka Niedzieli”. „Niedziela” od ponad 20 lat wydaje również pismo dla dzieci „Moje Pismo Tęcza”, od tego roku w nowej szacie i we współpracy z bp. Antonim Długoszem.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2015-09-19 18:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

23 stycznia: Niedziela Słowa Bożego

Karol Porwich/Niedziela

Najbliższa niedziela, 23 stycznia, obchodzona będzie w całym Kościele jako Niedziela Słowa Bożego. Inicjatywa ustanowiona przez Franciszka w 2019 roku służy temu aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.

Więcej ...

Irlandczycy bronią matek i nie chcą zmiany definicji rodziny

2024-03-27 17:17

Adobe Stock

Zdecydowana większość Irlandczyków opowiedziała się przeciw poszerzeniu definicji rodziny i usunięciu z irlandzkiej konstytucji istotnego zapisu o powadze macierzyństwa. Tamtejsi katolicy mówią o „wielkim zwycięstwie zdrowego rozsądku”.

Więcej ...

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4. sezonu "The Chosen"

2024-03-28 11:39

Materiały promocyjne/thechosen.pl

Serial o Jezusie z kolejnym sukcesem. W polskich kinach 4. sezon zebrał ponad 50 000 widzów, a licznik wciąż rośnie. Kolejne odcinki serialu, co stało się całkowitym fenomenem w branży filmowej, wciąż wyświetlane są w kinach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...