Reklama

Niedziela Częstochowska

Kłobuck: odsłonięto pomnik ks. Jana Długosza, wybitnego polskiego historyka

Ks. Mariusz Frukacz

„Dzięki ks. Janowi Długoszowi pokazano w polskiej rzeczywistości chrześcijańską ideę człowieczeństwa związaną z Bogiem” - mówił w homilii abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski w niedzielę 20 września przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Marcina w Kłobucku na zakończenie XIV Dni Długoszowskich, które odbywały się w Kłobucku w dniach 13-20 września 2015 r.

Mszę św. z abp Depo koncelebrowali m. in. ks. prof. Krzysztof Guzowski kierownik Katedry Personalizmu Chrześcijańskiego KUL, ks. prof. Jan Związek, historyk Kościoła oraz o. Grzegorz Prus, przeor klasztoru ojców paulinów na Skałce.

„Modlimy się o jedność także w Ojczyźnie” - mówił witając uczestników uroczystości ks. płk dr Wiesław Korpeta - proboszcz parafii pw. św. Marcina w Kłobucku.

Reklama

Natomiast Andrzej Sękiewicz prezes Ponadregionalnego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Wieniawa”, głównego organizatora Dni Długoszowskich podkreślił, że uroczystości te „wpisują się w obchodzony w Polsce Rok św. Jana Pawła II i Rok Jana Długosza”.

Następnie europoseł Jadwiga Wiśniewska odczytała list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym Prezydent przypomniał, że ks. Jan Długosz „to najwybitniejszy współobywatel w dziejach miasta Kłobucka”.

„Jan Długosz jest ojcem narodowej historiografii i heraldyki. Pomaga nam w pełni ujrzeć wielkość dawnej Rzeczypospolitej. Wszyscy możemy przysłużyć się Ojczyźnie rzetelną pracą i uczciwą działalnością społeczną i polityczną”. - napisał prezydent RP Andrzej Duda.

Reklama

W homilii abp Depo przypomniał słowa św. Jana Pawła II, że „pamięć i macierzyńska troska Kościoła pomagają człowiekowi na przełomie tysiącleci zachować tożsamość”. - Pamięć historyczna to nie jest tylko spisywanie dziejów, ale to jest wpisywanie w siłę duchową narodu- podkreślił abp Depo.

Metropolita częstochowski wskazał, że w naszych czasach „jedną z najniebezpieczniejszych dróg jest traktowanie Ewangelii jako muzealnego przekazu sprzed dwóch tysięcy lat” i dodał: „W naszych czasach promuje się życie wolnościowe, które ruguje moralność chrześcijańską.”

„Nowość Ewangelii nie rodzi się ze zmiennych kontekstów i okoliczności, ale bierze początek z wciąż wzrastającej wiary” - kontynuował metropolita częstochowski podkreślając równocześnie, że „nurt Nowej Ewangelizacji jest szansą i wyzwaniem dla naszych czasów”.

Abp Depo wskazał na znaczenie spotkania się z Chrystusem we wspólnocie i przez wspólnotę Kościoła. - Poza Kościołem nie mamy przestrzeni do spotkania z Chrystusem - mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski przypomniał Światowe Dni Młodzieży w 1991 r. na Jasnej Górze podkreślając, że „wówczas młodzi ludzie potwierdzili, że są świadomi swojej godności”.

„Prawda, wolność, sprawiedliwość i pokój nie istnieją poza Bogiem”. - podkreślił arcybiskup.

Arcybiskup przypomniał, że „niebezpieczeństwem jest sprowadzanie chrześcijaństwa do mądrości czysto ludzkiej a życia ludzkiego do horyzontów jedynie ziemi”.

Metropolita częstochowski podkreślił, że ks. Jan Długosz kierował się w swoim życiu słowami, które znajdują się na jego domu w Krakowie „Nie ma nic w człowieku, co byłoby lepsze od ludzkiego umysłu”.

„Pod grubą warstwą słabości i wad narodowych dojrzała przez wieki głęboka warstwa humanizmu. Dzięki Długoszowi przełożono w polskiej rzeczywistości chrześcijańską ideę człowieczeństwa związaną z Bogiem” - kontynuował metropolita częstochowski.

„Wspólne wiązanie słów Ewangelii i słów mistrza historii ojczystej będzie drogowskazem i siłą na przyszłość” - podsumował abp Depo.

Po Mszy św. odbyło się odsłonięcie i poświęcenie pomnika ks. Jana Długosza na Rynku im. Jana Pawła II w Kłobucku.

„Ks. Jan Długosz, jego nauka i mądrość przetrwają w naszych sercach” - mówiła europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Następnie burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski podkreślił, że „Kłobuck jest dumny z Jana Długosza”. Natomiast Henryk Kiepura, starosta kłobucki dodał, że „powinniśmy dbać o historię i tradycje naszych przodków”.

Poświęcając pomnik abp Depo podkreślił, że to co buduje człowieka to jest jego duch, wiedza. - Ważne jest kim człowiek jest, a nie ile i co posiada - mówił abp Depo.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele świata nauki i kultury, instytucji edukacyjnych i oświatowych, poczty sztandarowe, młodzież szkolna. Obecni byli również Jerzy Kędziora, twórca pomnika Jana Długosza i parlamentarzyści RP: poseł Szymon Giżyński, poseł Jerzy Sądel, poseł Grzegorz Sztolcman, senator Jarosław Lasecki.

Podczas uroczystości wystąpił m. in. Oktet jasnogórski z koncertem pieśni patriotycznych.

Patronat nad uroczystościami odsłonięcia pomnika Jana Długosza objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast patronat nad XIV Dniami Długoszowskimi objął m. in. abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

W ramach Dni Długoszowskich odbył się wiele wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych mających na celu przybliżenie postaci ks. Jana Długosza m. in. - XIII Ogólnopolski Bieg Uliczny Szlakiem Jana Długosza ”Wieniawa”, Dlugossiana Jazz Project - koncert Maciej Fortuna Trio, XIV Międzyszkolny Konkurs Historyczny Jan Długosz i Jego czasy, piknik historyczno-kulturalny oraz spotkanie z Jerzym Kędziorą twórcą pomnika Jana Długosza.

Ks. Jan Długosz (1415-1480) wybitny historyk polski , kanonik krakowski, dyplomata, proboszcz parafii św. Marcina w Kłobucku (1434-1448), wychowawca synów królewskich; od 1480 arcybiskup -nominat lwowski. Fundator beneficjów Kościoła katolickiego. Autor wielu prac o charakterze źródłowym. Najważniejsze jego dzieło to Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego, obejmujące dzieje Polski od czasów legendarnych do 1480 w 12 księgach (1455- 80).

2015-09-20 19:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wiedeńska kolumna Trójcy Świętej miejscem nadziei

Joanna Łukaszuk-Ritter

Pomnik Trócy Świętej w Wiedniu

W trudnym czasie epidemii koronawirusa Wiedeńczycy przypomnieli sobie o jednym z najważniejszych pomników stolicy – Pestsäule, czyli morowej kolumnie Trójcy Świętej, upamiętniającej dramatyczne wydarzenia w historii miasta.

Więcej ...

Kolejny akt spektaklu o rzekomo łamanej praworządności

2020-05-29 12:58

Biuro Poseł do Parlamentu Europejskiego

Komisja Wolności Obywatelskich i Sprawiedliwości Parlamentu Europejskiego przygotowała wstępny raport, w którym oskarża Polskę o łamanie praworządności.

Więcej ...

Premier Morawiecki i prezydent Duda z wizytą na Mierzei Wiślanej

2020-05-30 13:41

PAP

Skowronki, 30.05.2020. Prezydent Andrzej Duda (P) i premier Mateusz Morawiecki (L) podczas wizyty na terenie budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w miejscowości Skowronki.

- Nie byłoby naszych sukcesów dostrzeganych dzisiaj przez Europę w walce z koronawirusem, gdyby nie ścisła współpraca rządu z prezydentem Andrzejem Dudą - powiedział dziś Mateusz Morawiecki. Premier i prezydent odwiedzili Mierzeję Wiślaną, gdzie trwa budowa nowej drogi wodnej, która połączy Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kościół musi być przeźroczysty

Niedziela Wrocławska

Kościół musi być przeźroczysty

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Polska

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Jest decyzja MEN ws. obozów i kolonii letnich

Wiadomości

Jest decyzja MEN ws. obozów i kolonii letnich

Kard. Sarah: teraz bardziej potrzeba kapłanów niż...

Kościół

Kard. Sarah: teraz bardziej potrzeba kapłanów niż...

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Wiadomości

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...