Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce: biskupi i samorządowcy podpisali umowę o powstaniu Świętokrzyskiego Szlaku Papieskiego

2015-10-09 17:23

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk

Bp Jan Piotrowski, bp Marian Florczyk, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, są w gronie sygnatariuszy, którzy podpisali dzisiaj w Kurii kieleckiej umowę dotyczącą utworzenia Świętokrzyskiego Szlaku Papieskiego Jana Pawła II, prowadzącego z Kielc przez Kaczyn do Masłowa. Wydarzenie wpisuje się w obchody XV Dnia Papieskiego.

Umowę podpisali także m.in. delegaci samorządów gmin, przez które przebiega szlak: Daleszyc, Górna, Masłowa i Kielc, a także ks. Krzysztof Banasik i ks. Sławomir Sarek, zajmujący się duszpasterstwem turystyki i młodzieży. Podczas wydarzenia obecna była także prezes Fundacji Szlaki Papieskie Urszula Własiuk.

Ideę, cele, trasę szlaku przedstawili: jego pomysłodawca, kielecki dziennikarz i publicysta Jacek Jopowicz oraz turysta i znakarz szlaków – Michał Wilczyński.

Jest to pierwszy szlak papieski, który nie przebiega wzdłuż wcześniejszych szlaków turystycznych, a wytyczony został niemal całkowicie od nowa. Trasa w jedną stronę – od katedry kieleckiej przez Dyminy, Marzysz, Kaczyn, Górę Jabłonną, Niestachów, Otrocz, Cedzynę do Masłowa liczy 41 km. Połowa wypada w Kaczynie.

Reklama

- „Początkowo myślałem tylko o odcinku Kielce – Masłów, ponieważ to stamtąd większość kielczan szła na spotkanie z Janem Pawłem II i tam potem powracała. Jednak najpierw Papież odbył spotkania w katedrze, gdzie jest teraz kaplica z jego relikwiami i na przyległym placu, na którym jest jego pomnik. Później przypomniałem sobie o pamiątkach po św. Janie Pawle II, które znajdują się w Dyminach i Kaczynie i w ten sposób szlak nabierał kilometrów” – opowiada Jacek Jopowicz.

Jopowicz na realizację inicjatywy uzyskał aprobatę ks. bp Mariana Florczyka, potem Lech Segiet – przewodnik świętokrzyski i Michał Wilczyński – znakarz szlaków i turysta wyrazili chęć współpracy w tworzeniu szlaku. Na prośbę biskupa załatwianiem wszelkich spraw urzędowych zajął się ks. Krzysztof Banasik. Realizacja projektu trwa od 2012 roku. W promocji szlaku ważna będzie rola samorządów. Mają go one promować wśród dzieci i młodzieży, łącząc z popularyzowaniem nauczania Jana Pawła II, a także zapewnić odpowiednią infrastrukturę, przygotować ulotki, informacje w gminach itd.

Rajd inaugurujący funkcjonowanie Świętokrzyskiego Szlaku Papieskiego Jana Pawła II odbędzie się 15 października, z z udziałem przede wszystkim młodzieży, jako forma przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Grupy uczestników wyruszą z Masłowa i Kielc, a spotkają się w Kaczynie na Mszy św. o godz. 14, pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego.

Jacek Jopowicz - pomysłodawca szlaku, podkreśla także, że z jego strony inicjatywa jest formą wdzięczności dla św. Jana Pawła II, który pomógł mu uwolnić się z nałogu palenia papierosów. - „Mimo usilnych starań przez wiele lat nie udawało mi się przestać palić, a wręcz paliłem coraz więcej. Po śmierci Papieża poprosiłem Go o pomoc. W dniu Jego pogrzebu nie zapaliłem, a następnego dnia mój organizm zapomniał, że w ogóle paliłem” - wyznał.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Japonia: media omawiają cele przyszłej wizyty papieża

2019-10-04 17:48

Vatican News

Tokijski dziennik „The Japan Times” podał 4 października szczegółowy program wizyty Franciszka w Japonii w dniach 23-26 listopada. W komentarzu agencji KYODO podkreślono „głos papieża w sprawie wyrzeczenia się przez ludzkość broni jądrowej” oraz „uczczenie ofiar katastrofy w elektrowni atomowej w 2011 r.”.

Więcej ...

„Życzliwymi bądźmy!” – dziś rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

2020-01-18 08:46

Arch.

Pod hasłem „Życzliwymi bądźmy”, zaczerpniętym z Dziejów Apostolskich (Dz 28,2), od 18 a 25 stycznia obchodzony jest na całym świecie – także w Polsce – Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wierni różnych Kościołów chrześcijańskich spotkają się na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych wydarzeniach.

Więcej ...

Bp Śmigiel: Polacy cierpliwie wykuwali drogę do wolności

2020-01-18 20:42

BP KEP

Bp Wiesław Śmigiel

Polacy cierpliwie wykuwali drogę do wolności – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. w katedrze Świętych Janów. W Toruniu trwają obchody powrotu Torunia do wolnej Polski – W 1920 r. nikt z torunian nie urodził się w wolnej Polsce, a mimo to nie stracili nadziei i nadal byli Polakami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

Polska

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Chrzestny czy sponsor?

Kościół

Chrzestny czy sponsor?

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...

Kościół

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...