Reklama

Zofia Białas

„Nie pójdziesz w ogień, klocku mój”

2015-10-14 13:09

Zofia Białas

„ Nie pójdziesz w ogień klocku mój”- cytat z filmu Stanisławy Bakalarczyk o nieżyjącym już wieluńskim rzeźbiarzu Janie Janiaku, uzupełniony słowami -Podtrzymywanie ludowych tradycji rzeźbiarskich na Ziemi Wieluńskiej, stał się tytułem projektu opracowanego przez kustosza Tomasza Spychałę, skierowanego do rzeźbiarzy ziemi wieluńskiej i zrealizowanego przez MZW w ramach programu „ Dziedzictwo kulturowe - kultura ludowa i tradycyjna”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wszystko to z okazji XXIII Europejskich Dni Dziedzictwa, w które MZW znów aktywnie się włączyło.

W projekcie „Nie pójdziesz w ogień klocku mój” podtrzymywanie ludowych tradycji rzeźbiarskich na ziemi wieluńskiej pomysłodawca przewidział: plener rzeźbiarski, warsztaty rzeźbiarskie i konkurs. W czasie pleneru „ 7. wspaniałych”, w ciągu sześciu dni, na oczach wielu wielunian, wykonało swoje dwumetrowe rzeźby, które do dziś można podziwiać na placu obok budynku muzeum. Wykonane rzeźby to: św. Ambroży ( Henryk Hernant), Kobieta w stroju wieluńskim ( Andrzej Czyż), Mężczyzna w stroju wieluńskim ( Zdzisław Spodzieja), grająca para ( Andrzej Kołaczek, Grzegorz Kołaczek), Kobieta z kierzanką ( Józef Fiedor), Miś( Łukasz Zabłocki) i dwa fotele ( młodzież z ZS Nr 1).

W warsztatach rzeźbiarskich udział wzięło ponad 500 osób. Wśród uczestników były dzieci, młodzież i studenci Uniwersytetu III wieku. Wszyscy zostali przydzieleni do dwóch grup. Grupa pierwsza to dzieci do klasy IV, grupa II od klasy IV po studentów Uniwersytetu III wieku. Grupa I pracowała pod okiem mistrza Grzegorza Kołaczka. Ze względów bezpieczeństwa ich rzeźby powstawały w glinie, dłuta były takie same jak w grupie II, która wykonywała swoje rzeźby w desce lipowej.

Reklama

Ilość uczestników w warsztatach zaskoczyła realizatorów projektu. Dziwiło, że młodzi ludzie potrafili zrezygnować z komputera, używania przycisków i wykonywali samodzielnie coś, co dało im satysfakcję i pokazało, że inaczej można spędzać czas. Radość tworzenia udokumentowano slajdami. Radością dla nas, organizatorów warsztatów, będzie, jeśli po jakimś czasie okaże się, że przynajmniej dwie osoby chwyciły bakcyla i będą rzeźbić, powiedział Tomasz Spychała. Wszystko, co zaoferowaliśmy dzieciom i młodzieży, jest bardzo ważne dla wychowania, dodał.

III część projektu to konkurs na rzeźbę o dowolnej tematyce, ale odwołującej się do cech rzeźby ludowej. Do konkursu zgłosiło się 19 osób ( 2 panie i 17 panów), które dostarczyły 86 prac. Większość prac jednak, jak to bywa w rzeźbie ludowej, tematycznie związane było z elementami sakralnymi. Prace konkursowe oceniło jury po przewodnictwem dr Marii Liberskiej, etnografa z Łodzi. W składzie jury Bogusława Wiluś, Jan Książek, Tomasz Spychała, Jarosław Eichstaedt.

Nagrodzono i wyróżniono wiele osób, ale dwie nagrody ufundowane zostały przez starostę Andrzeja Stępnia i burmistrza Pawła Okrasę. Nagrodą Starosty uhonorowany został za całokształt działalności Henryk Hernant, Nagrodą Burmistrza, Andrzej Kołaczek, rzeźbiarz najmłodszy wiekiem. Specjalistyczne dłuta, które rzeźbiarze otrzymali, mają być zachętą do kontynuowania artystycznej działalności.

Po ocenie prac konkursowych- 3 równorzędne nagrody pieniężne i dyplomy za pierwsze miejsce otrzymali: Grzegorz Kołaczek, Józef Fiedor, Andrzej Czyż; 3 równorzędne nagrody pieniężne i dyplomy za miejsce drugie: Maria Mikołajczyk, Jan Posmyk, Wacław Zabłocki ( dyrektor Domu Kultury w Lututowie); 4 nagrody i dyplomy za 3 miejsce: Henryk Staszko, Łukasz Zabłocki, Henryk Chałubiec, Józef Kępiński, wyróżnienia: Anna Zabłocka, Marek Jura, Janusz Pacak, Zdzisław Spodzieja, nagrody książkowe i dyplomy za udział w konkursie: Krzysztof Borkowski, Marian Krawczyk, Michał Ciupa (dwaj ostatni ze Środowiskowego Domu Pomocy w Mokrsku).

Podsumowując wyniki projektu, burmistrz Wielunia Paweł Okrasa pogratulował efektu pracownikom Muzeum Ziemi Wieluńskiej, którym udało się zaktywizować ponad 500 uczestników i być może odnaleźć młodych twórców, ale przede wszystkim udokumentować trwałość i ciągłość istotnych elementów kultury materialnej, charakterystycznej dla ziemi wieluńskiej. Jest to wspaniały stempel potwierdzający działalność tej kulturalnej placówki, dodał. Za wyróżnienie dla działalności M ZW należy też poczytać 30 sekundowy materiał ( widok ożarowskiego Dworku i wnętrza wiatraka w Kocilewie) zamieszczony nieodpłatnie za zgodą wiceministra Kultury i jednocześnie Generalnego Konserwatora Zabytków, Piotra Żuchowskiego, w spocie - „ Chroniąc zabytki- wybierasz przyszłość”. Ów materiał zaprezentowano przybyłym na podsumowanie projektu i otwarcie wystawy pokonkursowej.

Rozstrzygnięciu konkursu rzeźbiarskiego, podsumowaniu pleneru i warsztatów rzeźbiarskich oraz otwarciu pokonkursowej wystawy ( wszystko to w dniu 27 września) towarzyszył występ Zespołu Śpiewaczego „Włościanie” z Chotowa ( śpiew i opowieść „Hanuś” w wykonaniu Zbigniewa Kryściaka, członka zespołu, istniejącego od 2008 roku) oraz występ Zespołu Śpiewaczo- Obrzędowego z Ożarowa, który zaprezentował się w części patriotycznej „ 8 minut dla Ojczyzny” i w części absolutnie rozrywkowej, pokazując gamę swoich artystycznych możliwości( Zespół działa od 1986 roku).

Częścią ostatnią spotkania była możliwość podziwiania prac konkursowych i rozmowy z ich autorami.

Tagi:
sztuka wystawa

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zebranie plenarne KEP

Zebranie plenarne KEP

Patriotyzm z Polakami

Patriotyzm z Polakami

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Plakaty

Plakaty

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem