Reklama

Archiwum "Niedzieli"

Wystawa znaczków z wizerunkiem św. Jana Pawła II w czterech polskich miastach

2015-10-14 14:24

mip, aw, am / Warszawa / KAI

W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Częstochowie można oglądać wystawę "Święty Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej". Wśród eksponatów znalazła się emisja pt. „Kanonizacja Papieża Jana Pawła II”, która została uznana najpiękniejszym na świecie znaczkiem o tematyce sakralnej w 2014 roku. W środę w warszawskim kościele św. Anny odbyło się oficjalne otwarcie wystawy.

Wystawa zaprezentowana na znaczkach, ukazuje drogę Jana Pawła II od początku pontyfikatu aż do chwili kiedy został świętym. Wśród znaczków znajdują się wydawnictwa Poczty Polskiej z okazji pielgrzymek Jana Pawła II do Polski, jego jubileuszy oraz historycznych wydarzeń, np. inauguracja Wielkiego Jubileuszu w 2000 roku. - Dzięki niej przeniesiemy się w czasy, kiedy Jan Paweł II towarzyszył Polakom - zapewniają organizatorzy ekspozycji.

- Poprzez znaczki Poczta Polska od początku towarzyszyła pontyfikatowi św. Jana Pawła II. Dziś pamięć tę zawarto w wyjątkowym albumie filatelistycznym oraz w wystawie. Dzięki niej przeniesiemy się w czasy, kiedy był z nami Jan Paweł II - powiedział podczas oficjalnego otwarcia warszawskiej wystawy Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.

Obejrzyj film: Święty Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej

Z kolei ksiądz Jacek Siekierski, rektor Kościoła Akademickiego św. Anny zaznaczył, że warszawska wystawa „Święty Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej” ma przypomnieć wydarzenia z 3 czerwca 1979 roku - wizytę papieża Jana Pawła II w kościele św. Anny, przy którym funkcjonuje Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego.

Reklama

Zbiór filatelistyczny można obejrzeć w czterech świątyniach w Polsce. W jasnogórskiej Sali Rycerskiej wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 22 października. Do końca października znaczki można zobaczyć w warszawskim kościele św. Anny i we wrocławskiej katedrze św. Jana Chrzciciela. Najdłużej, bo do 30 listopada, prezentowane będą w kościele dolnym krakowskiego sanktuarium św. Jana Pawła II.

Wśród eksponatów znalazła się emisja pt. „Kanonizacja Papieża Jana Pawła II”, uznana za najpiękniejszy na świecie znaczek o tematyce sakralnej w 2014 roku. Ta wspólna emisja Poczty Polskiej i Poczty Watykanu – została zaprojektowana przez Marzannę i Jacka Dąbrowskich. Nawiązuje do duchowości Jana Pawła II, aureola wokół głowy papieża jest utworzona mikrodrukiem z wykonanych w siedmiu liniach napisów najsłynniejszych zawołań papieskich, pochodzących z jego przemówień i pism.

To już trzecie wyróżnienie Jury Międzynarodowej Nagrody Sztuki Filatelistycznej im. Św. Gabriela we Włoszech dla polskiego znaczka w ciągu ostatnich 6 lat. Poprzednio Poczta Polska otrzymała Międzynarodowe Nagrody Sztuki Filatelistycznej im. Św. Gabriela za „Beatyfikacja Papieża Jana Pawła II” z 2011 roku (bloczek wydany wspólnie z Pocztą Watykanu) i za emisję „25. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki” z 2009.

- Temat jest bardzo atrakcyjny, ponieważ jest to filatelistyczna dokumentacja niezwykłego pontyfikatu. Troska o nią stanowi szczególny obowiązek Polaków, stąd popularność tego tematu w Polsce, a także wśród Polonii, zwłaszcza amerykańskiej - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Waldemar Chrostowski z UKSW, kolekcjoner znaczków z wizerunkiem św. Jana Pawła II wydanych w wielu krajach świata.

Wystawa składa się z 16 plansz zawierających najważniejsze elementy album „Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej”. Na wydaną w 2015 roku w 566 egzemplarzach publikację składają się wszystkie emisje znaczkowe poświęcone papieżowi, jakie Poczta Polska wykonała w ciągu ostatnich 35 lat. Album ukazał się w trzech językach: polskim, włoskim i angielskim.

Wydawnictwo w eleganckiej formie edytorskiej, pokazuje emisje filatelistyczne na tle historycznych wydarzeń – kolejnych wystąpień Jana Pawła II, wzbogacone o elementy graficzne, utrwala nierozerwalność filatelistyki z dorobkiem kultury polskiej. Ukazuje też wspieranie procesu krzewienia polskiej tradycji i kultury w świecie, przy jednoczesnym wzmacnianiu świadomości narodowej oraz stanowi swoiste kompendium wydawnicze, wiążące znaczek – słowo – obraz, przez co odświeża pamięć o wielkim Polaku i ukazuje Polskę jako jego ojczyznę.

Poczta Polska towarzyszyła Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II przez cały okres jego pontyfikatu poprzez emisje znaczków, poświęconych jego osobie i ważnym wydarzeniom z jego posługi. Emisje znaczków były kontynuowane także później, upamiętniając chociażby beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II, we współpracy z Pocztą Watykańską. W październiku br. Poczta Polska otrzymała nagrodę TOTUS 2015 w kategorii "Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II".

Działalność poczty o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, społecznym została również doceniona godłem "Teraz Polska".

Tagi:
Jan Paweł II Jasna Góra wystawa znaczek

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Milsko: dzień skupienia dla oaz dorosłych (19 października 2019)

Milsko: dzień skupienia dla oaz dorosłych (19 października 2019)

Dzień Służby Zdrowia we Wrocławiu

Dzień Służby Zdrowia we Wrocławiu

35. rocznica śmierci ks. Popiełuszki

35. rocznica śmierci ks. Popiełuszki

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem