Reklama

Duchowość

Poznań: nabożeństwo słowa podczas XIV Ekumenicznego Święta Biblii

2015-10-22 06:42

chableproductions-Foter.com-CC-BY-NC-ND

Nabożeństwo słowa, któremu 21 października wieczorem w poznańskiej katedrze współprzewodniczyli bp Damian Bryl z Kościoła rzymskokatolickiego i bp Marcin Hintz z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, było centralnym momentem XIV Ekumenicznego Święta Biblii trwającego w Poznaniu.

„Chrystus przygarnął nas, bo działanie Boga uprzedza działanie człowieka. Jezus Chrystus wychodzi naprzeciw ludzkim potrzebom. Przygarnia nas jak dobry pasterz” - zaznaczył na początku nabożeństwa ks. dr Tomasz Siuda, współprzewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej, przywołując przesłanie Towarzystwa Biblijnego na Ekumeniczne Dni Biblijne.

Wspólnej modlitwie chrześcijan różnych wyznań towarzyszyły słowa zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Rzymian „Przygarnięci przez Chrystusa” (por. Rz 15,7), będące hasłem tegorocznego święta.

W kazaniu bp Marcin Hintz zwrócił uwagę, że Bóg chce przygarnąć każdego człowieka, bez względu na to, jak bardzo czuje się on opuszczony, niezrozumiany, odepchnięty, samotny. - Bóg ciągle przychodzi do nas, którzy odrzucają Jego słowo, zamykają swoje serca i domy - zaznaczył biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej. Podkreślił, że Bóg chce, byśmy Go przyjęli i otworzyli swoje ramiona na potrzebujących, opuszczonych, uciekających przed wojną. Bp Hintz przekonywał, że powinniśmy responsoryjnie reagować na Boże Słowo. - Boże Słowo ma dla nas znaczenie w warstwie moralnej, gdy przyjmujemy Boże nakazy z powagą i chcemy je realizować, odwiedzając więźniów, karmiąc wędrowców i przyjmując ich pod swój dach - stwierdził kaznodzieja. Podkreślił, że Boże nakazy powinny być dla nas fragmentem życia, a nie tylko zapisem na kartach Ewangelii.

Reklama

Bp Damian Bryl zwrócił z kolei uwagę, ze Jezus przychodzi do nas i przygarnia nas, bo nas kocha. Przychodzi do nas w słowie, stąd ważne jest, byśmy je głosili, czytali i medytowali. - Słowo ma interpretować nasze życie, a nie my mamy interpretować słowo - zaznaczył biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Zachęcał zgromadzonych, by przyjmowali Boże Słowo i by ono przemieniało ich serca i myśli, „byśmy stawali się coraz bardziej Jezusowi” także wobec trudnych sytuacji, które nas spotykają.

Zgromadzeni w poznańskiej katedrze modlili się o jedność chrześcijan i pojednanie między narodami. Nabożeństwo słowa zakończyło się wspólnym odmówieniem Modlitwy Pańskiej i błogosławieństwem.

Podczas XIV Ekumenicznego Święta Biblii, w piątek 23 października będzie można wziąć udział w spotkaniu zatytułowanym „O Biblii przy filiżance kawy”, które odbędzie się w sali Centrum Duszpasterskiego przy parafii św. Rocha. Organizatorzy ekumenicznego wydarzenia zapraszają też całe rodziny do wzięcia udziału w Biblijnej Grze Miejskiej, opartej na Księdze Rut, 24 października. Wieczorem tego dnia będzie można posłuchać koncertu Zespołu Uwielbienia Rytmem GOTOWI w kościele zielonoświątkowym. Dodatkowo, 31 października odbędzie się kolejna Ekumeniczna Noc Kościoła, która zwieńczy tegoroczne świętowanie.

Poznańska Grupa Ekumeniczna działa w stolicy Wielkopolski od 2001 r. Najważniejszymi wydarzeniami przygotowywanymi wspólnie przez chrześcijańskie Kościoły w Poznaniu są Ekumeniczne Święto Biblii oraz Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa ekumeniczna u łódzkich mariawitów

2020-01-23 08:37

ks. Paweł Kłys

ks. Semko Koroza, pastor Kościoła Ewangelicko – Reformowanego i przewodniczący łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej

W kolejnym dniu łódzkich modlitw o jedność chrześcijan, duchowni i wierni kościołów chrześcijańskich spotkali się na Mszy świętej celebrowanej w Kościele Starokatolickim Mariawitów pw. św. Franciszka z Asyżu w Łodzi.

Więcej ...

Narodowy Marsz Życia 2020 już 22 marca

2020-01-24 10:48

narodowymarszzycia.pl

22 marca 2020 r. kolejny już raz ulicami Warszawy przejdzie Narodowy Marsz Życia. Będzie to centrum obchodów Narodowego Dnia Życia

Więcej ...

Jedność imieniem Boga

2020-01-24 22:43

ks. Wojciech Kania

Bp Nitkiewicz: Mamy tutaj przed oczyma wzór jedności, jakim jest Najświętsza Trójca oraz Niebieskie Jeruzalem, jedności, której fundament stanowi miłość. Nie musimy odkrywać niczego nowego. Miłość połączona z modlitwą wystarczy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zawód podwyższonego ryzyka

Wiadomości

Zawód podwyższonego ryzyka

Jej misja trwa

Wiara

Jej misja trwa

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Polska

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Dlaczego chrzcimy dzieci, a nie dorosłych?

Kościół

Dlaczego chrzcimy dzieci, a nie dorosłych?

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików