Reklama

Wiadomości

CBOS: zdaniem większości Polaków Kościół nie wyraża sympatii politycznych

blvdone/pl.fotolia.com

Większość Polaków (58 proc.) nie spotkała się w swoim kościele ze wskazaniem, jakie ugrupowania polityczne należy popierać. Według opublikowanego 12 listopada komunikatu CBOS "Między kościołem a lokalem wyborczym" 26 proc. badanych spotkało się z sugestią duchownych, na kogo powinni zagłosować w wyborach.

Nie zdarza się, aby księża podczas kazań ujawniali swoje sympatie partyjne lub sugerowali, które ugrupowania polityczne należy popierać - z takim stwierdzeniem zgadza się 58 proc. Tylko co dziesiąty badany twierdzi, że do agitacji w kościele dochodzi często.

W badaniach CBOS dostrzec można zależność między poziomem religijności badanych a oceną kościelnych działań. Im częstsze uczestnictwo respondent w praktykach religijnych, tym rzadziej dostrzega przypadki mówienia przez księży o swoich sympatiach partyjnych.

Szczególne nasilenie wśród osób niepraktykujących lub praktykujących sporadycznie przekonania o ujawnianiu przez księży swoich preferencji partyjnych lub sugerowaniu wiernym, na kogo powinni głosować w wyborach, wskazuje, że opinie na temat zaangażowania politycznego duchownych kształtują się nie tylko na podstawie osobistych doświadczeń, ale są także elementem stereotypowego wyobrażenia o tej grupie i Kościele jako instytucji.

Reklama

Drugą zmienną mającą istotny wpływ na postrzeganie agitacji politycznej w kościołach jest wykształcenie. Im wyższy poziom wykształcenia, tym częstsze przekonanie, że podczas homilii księża ujawniają swoje sympatie partyjne lub sugerują, które ugrupowanie należy popierać.

Przybywa osób, których rażą księża mówiący ludziom, jak powinni głosować. W porównaniu do roku 2011, kiedy prowadzone było podobne badanie, odsetek osób mówiących o duchownych, którzy głośno wyrażają sympatie polityczne był o 5 pkt. proc. niższy. Autorzy badania podkreślają, że o ta różnica może świadczyć o większym uwrażliwieniu Polaków na wszelkie przejawy agitacji wyborczej w kościołach.

Jak czytamy w wynikach badania, istnieje powszechny pogląd, że Kościół katolicki nie powinien być stroną w kampanii wyborczej, oczekujemy jego apolityczności i neutralności. Bardziej krytycznie nastawieni do działań Kościoła są osoby nie niezaangażowane religijnie.

Reklama

Aktywność polskiego Kościoła we wspieraniu jakiejś partii politycznej dostrzegli głównie wyborcy lewicy i centrum. Najrzadziej z polityczną agitacją w kościołach spotkali się wyborcy określający swoje poglądy jako prawicowe.

Badanie przeprowadzono 15-21 października br. na próbie 1114 osób.

2015-11-13 17:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W. Brytania: Pisarz polskiego pochodzenia nominowany do Nagrody Bookera

2020-07-28 09:04

Facebook/ The Booker Prizes

Brytyjski autor polskiego pochodzenia Gabriel Krauze znalazł się na ogłoszonej w nocy z poniedziałku na wtorek liście nominacji do tegorocznej Nagrody Bookera, najważniejszej brytyjskiej nagrody literackiej.

Więcej ...

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej był rolnikiem

2020-08-07 11:48

facebook.com/NowinyGliwickie

Pan Mieczysław pochodzi spod Elbląga, ma prawie 70 lat i od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce jak i całej Europie. Najdalej był w Paryżu. Jak sam o sobie mówi: Nawróciłem się. Chcę ludziom przybliżyć Jezusa, chcę im przekazać, żeby strzegli się grzechu, że człowiek, który przesiąknie grzechem jest stracony, ale może się zawsze od niego uwolnić – czytamy w Dzienniku Elbląskim.

Więcej ...

Coraz więcej Polaków upamiętnia dzieje przodków

2020-08-09 18:51

©Gabriele Rohde/fotolia.com

Coraz więcej Polaków szuka swoich korzeni, upamiętnia dzieje swoich przodków. Szukają w archiwach i księgach parafialnych, na podstawie dostępnych dokumentów rodzinnych odtwarzają ich przeszłość. – Nie jest to wyraźny trend, ale na podstawie moich obserwacji wynika, że istotnie takie poszukiwania są dość częste, z pewnością obserwujemy też duże zainteresowanie historią – mówi KAI socjolog kultury prof. Andrzej Tyszka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Moc wiary...

Rok liturgiczny

Moc wiary...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

O Komunii Świętej na rękę słów kilka [FELIETON]

Niedziela Wrocławska

O Komunii Świętej na rękę słów kilka [FELIETON]

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli