Reklama

Beata Pieczykura

10. Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę

2015-11-15 16:54

Beata Pieczykura

Bezdomni 14 listopada wpatrywali się w oblicze Czarnej Madonny, zawierzali Jej trudne dziś, prosili o światło na przyszłość i umacniali wspólnotę zawiązaną w poprzednich latach. Czynili to w ramach 10. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Osób Bezdomnych na Jasną Górę, która odbyła się pod hasłem: „Miłością ożywieni, służcie sobie wzajemnie (Ga 5, 12)”. Zorganizowała ją Caritas Polska w roku jubileuszu 25-lecia działalności we współpracy z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Bezdomność ma różne przyczyny – zawinione i niezawinione; najczęściej wynika z uzależnień, bezrobocia lub skomplikowanych sytuacji rodzinnych. Dlatego spotkanie z drugim człowiekiem i przypomnienie jego wartości bez względu na stan materialny jest tak ważne. W trudnych okolicznościach, nawet beznadziejnych, wiara, modlitwa i obecność przywracają nadzieję. Ks. prał. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska zwrócił uwagę, że bezdomni na Jasnej Górze są krzykiem do całego społeczeństwa: – Zobaczcie, w życiu nam się nie ułożyło, padajcie nam rękę – upominał się ks. Subocz i dodał: – Całe społeczeństwo jest odpowiedzialne za tych ludzi, którym w życiu trudno, którym życie się skomplikowało, ale zawsze jest możliwość powrotu, bo miłosierdzie Boga jest nieskończone. A drogę powrotu wskazał ks. Marek Bator – dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej: – Jeżeli szukamy tego wszystkiego, co w życiu pogubiliśmy, to jest to miejsce, w którym możemy znaleźć pokój serca, bo Maryja zawsze pomaga.

Okazją do doświadczenia miłości Boga była koncelebrowana Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W homilii abp Depo mówił o znaczeniu modlitwy, miłości Boga i drugiego człowieka. Nawiązując do hasła pielgrzymki, powiedział: – Przychodzimy do Maryi, Przyczyny i Matki naszej radości, abyśmy przez trudną służbę pochylania się nad braćmi i siostrami dawali nadzieję na lepsze życie.

Reklama

Bezdomni z całej Polski (ok. 1 tys. osób ze środowisk Caritas, z 21 diecezji) wysłuchali świadectw wychodzenia z uzależnień i bezdomności oraz koncertu nawróconego rapera Piotra Poisona Plichty, który opowiadał, jak wziął plecak swego życia i przez lata szedł sam, szukał szczęścia, żył chwilą, poznał przyjemności, narkotyki, robił różne ohydne rzeczy. Stoczył się na dno i chciał zrezygnować z życia. Wtedy zawołał: – Boże, jeżeli istniejesz, uratuj mnie! Daje Ci moje życie. Ty panuj. Ja już panowałem kilka lat i to doprowadziło mnie do zniszczenia. Od tej chwili wszystko się zmieniło... Pozwolił, aby Bóg kierował jego życiem. Pielgrzymkę zakończył gorący posiłek w Domu Pielgrzyma, uczestnicy dostali także prowiant na drogę powrotną przygotowany przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Tagi:
Jasna Góra bezdomni

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Modlitwa wiernych

Adwent 2019 – Modlitwa wiernych

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Cierpliwe adwentowe czekanie

Cierpliwe adwentowe czekanie

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 50/2019

Prezentacja nr 50/2019

Nauka i wiara

Nauka i wiara

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem