Reklama

Jowita Kostrzewska

Gniezno: zmarł ks. prał. Tadeusz Kujawski, ceniony wykładowca prawa kanonicznego

2015-11-25 11:29

bgk / Gniezno / KAI

W środę 25 listopada, zmarł ks. prałat Tadeusz Kujawski, ceniony wykładowca prawa kanonicznego, członek komisji, która przygotowała krytyczne opracowanie polskiego przekładu Kodeksu Prawa Kanonicznego. Pogrzeb odbędzie się w sobotę 28 listopada w Gnieźnie pod przewodnictwem Prymasa Polski.

Śp. ks. prałat Tadeusz Kujawski urodził się 12 maja 1933 w Białośliwiu (obecnie diecezja bydgoska). Po ukończeniu w 1951 roku Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy wstąpił do gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 15 czerwca 1957 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk bp. Lucjana Bernackiego. W tym samym roku został skierowany jako wikariusz do parafii pw. Wniebowzięcia NMP we Wrześni, gdzie posługiwał przez kolejne trzy lata.

W 1960 roku decyzją przełożonych rozpoczął studia z zakresu prawa kanonicznego na KUL, gdzie w 1966 roku obronił pracę doktorską. Jeszcze w czasie trwania studiów pracował jako notariusz w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. W 1966 roku został wykładowcą prawa kanonicznego w gnieźnieńskim seminarium duchownym. Wykładał także w Prymasowskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, w Prymasowskim Instytucie Teologicznym w Gnieźnie oraz w seminarium Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy.

Przez wiele lat pracował w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, najpierw jako referent (1968-1992), później kanclerz (1992-1993), a także sędzia Trybunału Metropolitalnego (od 1969).

Reklama

Był członkiem zespołu ds. Kodeksu Prawa Kanonicznego przy Konferencji Episkopatu Polski (od 1984) oraz członkiem komisji naukowej, która przygotowała krytyczne opracowanie polskiego przekładu KPK ks. Edwarda Sztafrowskiego (1983).

Śp. ks. prałat Tadeusz Kujawski spocznie na cmentarzu św. Piotra w Gnieźnie. Msza św. pogrzebowa odbędzie się w sobotę 28 listopada o godzinie 10.00 w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Po jej zakończeniu przejście na cmentarz, gdzie uroczystościom pogrzebowym przewodniczyć będzie biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski.

Tagi:
odszedł do Pana

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

35-lecie święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

35-lecie święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

Myśląc z Wyszyńskim

Myśląc z Wyszyńskim

Żarki: spotkanie o bł. ks. Ludwiku Gietyngierze

Żarki: spotkanie o bł. ks. Ludwiku Gietyngierze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem