Reklama

GRAZIAKO

Tuchów: zmarł o. Stanisław Stańczyk - tłumacz ksiąg biblijnych

2015-11-30 14:45

eb / Tuchów / KAI

W Tuchowie zmarł o. Stanisław Stańczyk, redemptorysta, tłumacz ksiąg biblijnych. Oprócz dużej liczby tłumaczeń, napisanych artykułów i książek, zawdzięczamy mu oficjalne tłumaczenia ksiąg Starego Testamentu w Biblii Tysiąclecia (Lb, Oz, Ha) i w Biblii Poznańskiej (Joz, 1 i 2 Krn, Rt).

O. Stańczyk zmarł 30 listopada 2015 r. w 90. roku życia, w 68. roku życia zakonnego i 63. roku kapłaństwa. Pogrzeb odbędzie się w Tuchowie w środę 2 grudnia o godz. 13. Wprowadzenie ciała do bazyliki o godz. 12.30. O. Stańczyk spocznie na cmentarzu parafialnym w grobowcu redemptorystów.

„Biblia była jego pasją” - mówi o. Bogusław Augustowski, proboszcz tuchowskiej parafii. „Wykładów o. Stańczyka słuchaliśmy chętnie jako klerycy, bo mówił interesująco. Znał bardzo dobrze Pismo Święte i potrafił je łączyć i interpretować z rzeczywistością. Zachęcał nas do studiowania i czytania Biblii. Prowadząc rekolekcje przed nowicjatem powiedział nam, że to dobra okazja, by przeczytać całą Biblię, od początku do końca. Skorzystałem z tej zachęty i czytałem Pismo Święte przez cały rok nowicjatu” - dodaje kustosz sanktuarium.

Podkreśla, że zmarły był człowiekiem życzliwym, nie skarżył się na dolegliwości, był pozytywie nastawiony, a z trudne sytuacje interpretował po Bożemu i wyciągał z nich dobro.

Reklama

O. Stanisław Stańczyk urodził się 12 maja 1925 r. w Szynwałdzie k. Tuchowa. Pierwszą profesję zakonną złożył 2 sierpnia 1947 r., święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1952 r. W latach 1953-1955 studiował biblistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Był wykładowcą introdukcji biblijnej, archeologii i języka hebrajskiego w seminarium w Toruniu (1955-1957), a następnie egzegezy biblijnej Starego Testamentu w seminarium redemptorystów w Tuchowie (1957-1967), pełniąc równocześnie funkcję proboszcza tamtejszej parafii. W tym czasie uzyskał doktorat z zakresu biblistyki na KUL. Jesienią 1967 r. wyjechał do Rzymu na obrady kapituły generalnej. W tym czasie zdał egzamin licencjacki z biblistyki przed Papieską Komisją Biblijną w Rzymie. W latach 1969-1972 pełnił urząd prowincjała. W latach 1972-1990 był wykładowcą egzegezy biblijnej Starego Testamentu w Tuchowie.

Od 1995 r. był kapelanem sióstr zakonnych w różnych klasztorach Bawarii oraz pomagał duszpastersko w różnych parafiach diecezji monachijskiej oraz w Austrii w Oberpullendorf.

Od 2009 r. przebywał w domu nowicjatu w Lubaszowej, a od 2013 r. w Tuchowie, gdzie zmarł 30 listopada 2015 r.

Tagi:
odszedł do Pana

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

„Niedziela” u ks. Soboty

„Niedziela” u ks. Soboty

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Prezentacja nr 46/2019

Prezentacja nr 46/2019

Pytania o wolność...

Pytania o wolność...

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Łódź: odpust św. Stanisława Kostki w WSD

Łódź: odpust św. Stanisława Kostki w WSD

XXII Mistrzostwa WSD w Tenisie Stołowym w Częstochowie

XXII Mistrzostwa WSD w Tenisie Stołowym w Częstochowie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem