Włoski kapucyn rozpoczął jednak swoje rozważanie od słów uznania dla Papieża Franciszka za promowanie Bożego miłosierdzia. Uspokajał, że nie należy się przy tym obawiać umniejszenia Bożej sprawiedliwości, bo ta w tej chwili dziejów zbawienia dokonuje się właśnie przez miłosierdzie. Boża sprawiedliwość ma też inny aspekt, karząco-wynagradzający, ale na to przyjdzie czas dopiero w przyszłości. Dziś natomiast – mówił o. Cantalamessa, powołując się na nauczanie św. Augustyna i Lutra – Boża sprawiedliwość polega na tym, że Bóg czyni nas sprawiedliwymi z łaski.
Papieski kaznodzieja przypomniał ponadto, że takiego miłosiernego Kościoła chciał już św. Jan XXIII. „W przemówieniu na otwarcie 11 października 1962 r. św. Jan XXIII wskazał, że miłosierdzie ma być nowością i stylem Soboru.
«Kościół zawsze sprzeciwiał się błędom; często je nawet potępiał z największą surowością. Teraz jednak Oblubienica Chrystusa bardziej preferuje lekarstwo miłosierdzia niż surowości» – mówił Jan XXIII. W pewnym sensie, z perspektywy półwiecza, Rok Miłosierdzia daje świadectwo o wierności Kościoła względem tamtej obietnicy” – podkreślił o. Cantalamessa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu