Reklama

Polska

Warszawa: para prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju

prezydent.pl

Para prezydencka przyjęła dziś Betlejemskie Światło Pokoju. Do Pałacu Prezydenckiego przynieśli je druhny i druhowie z trzech największych organizacji harcerskich Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Skautów Europy. Hasłem tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju są słowa „Zauważ człowieka”. Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski po raz 25.

Życzenia w imieniu harcerzy przekazała parze prezydenckiej hm Małgorzata Sinica, Naczelnik ZHP.

- Bardzo dziękujemy za to, że po raz kolejny to światło dociera do Pałacu Prezydenckiego, do miejsca, gdzie zasiada głowa państwa. Stało się to już tradycją i dzieje od wielu lat. Jestem jako prezydent za tę wizytę ogromnie wdzięczny – powiedział prezydent Andrzej Duda odbierając lampion ze światłem.

Reklama

Prezydent nawiązał do hasła tegorocznej akcji „Zauważ człowieka”. – Jest ono szczególnie ważne dla harcerzy i skłania do pochylenia się nad potrzebującymi. Na harcerskiej lilijce znajdują się słowa „Ojczyzna, nauka i cnota”. Cnota to także dostrzeżenie drugiego człowieka, umiejętność pochylenia się nad potrzebującym, to umiejętność dostrzeżenia ludzkich problemów – podkreślił prezydent Duda. Zachęcił też do budowania wspólnoty wszystkich organizacji harcerskich i życzył harcerzom spokojnych i dobrych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych „w rodzinnej i dobrej atmosferze”. Na koniec sparafrazował słowa Marszałka Józefa Piłsduskiego, który powiedział do żołnierzy 1. Kadrowej: „Wszyscy jak tutaj jesteście nie jesteście już drużyniakami”. - Nie jesteście z tego, czy innego związku harcerskiego, ale jesteście polskimi harcerzami – podkreślił prezydent. - Przyjmuję to światełko i życzenia od harcerzy jako życzenia dla całej Polski. Czuwaj! – powiedział prezydent Duda.

Następnie Światło zostało przeniesione do kaplicy Pałacu Prezydenckiego przez ks. Zbigniewa Krasa, prezydenckiego kapelana oraz ks. hm. Wojciecha Jurkowskiego, Naczelnego Kapelana ZHP.

Do Polski Betlejemskie Światło Pokoju dotarło po raz 25. W niedzielę polscy harcerze tradycyjnie odebrali je w Zakopanem od słowackich skautów. Wczorajsza uroczystość przekazania światła zgromadziła łącznie ponad 1650 młodych ludzi z Polski i Słowacji.

Reklama

Betlejemskie Światło Pokoju pojawiło się po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF).

Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, które zapalane jest przez jednego z mnichów od lampy oliwnej znajdującej się w Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem, dokładnie nad miejscem narodzenia Chrystusa.

Światło jest przenoszone do katolickiego kościoła św. Katarzyny i ustawiane na głównym ołtarzu, przy którym sprawowana jest Msza św. Rozesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju następuje w połowie grudnia podczas nabożeństwa ekumenicznego w Wiedniu z udziałem delegacji harcerzy z różnych krajów i przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich. Harcerze przekazują z kolei światło wybitnym osobistościom w całej Europie.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.

Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

Dziś wieczorem Światło w katedrze polowej odbierze także Biskup Polowy WP Józef Guzdek.

2015-12-14 14:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent dla "Naszego Dziennika": katastrofa smoleńska była wielką, narodową traumą

Krzysztof Sitkowski/KPRP/prezydent.pl

Katastrofa smoleńska była wielką, narodową traumą; przeżywanie żałoby stało się wielkimi narodowymi rekolekcjami - mówi prezydent w wywiadzie dla "Naszego Dziennika", którego pełna wersja ukazała się na portalu Radia Maryja.

Więcej ...

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu całuje krzyżyk. Kim jest Patryk Dobek?

2021-08-05 10:49
Patryk Dobek

PAP

Patryk Dobek

Patryk Dobek zaraz po zdobyciu brązowego medalu olimpijskiego w biegu na 800 m. wyciągnął i ucałował krzyżyk.

Więcej ...

Dziś 77. rocznica rzezi ludności cywilnej na warszawskiej Woli

2021-08-05 19:29

Wikipedia

Rzeź Woli stanowiła bezpośrednią realizację rozkazu Adolfa Hitlera, nakazującego zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców. W trakcie masakry, której punkt szczytowy przypadł w dniach 5–7 sierpnia 1944, zamordowano od 30 tys. do 65 tys. cywilnych mieszkańców Woli. Była to największa jednorazowa masakra ludności cywilnej dokonana w Europie w czasie II wojny światowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Anita Włodarczyk: Wierzę w Boga, kocham Go, jestem Mu...

Anita Włodarczyk: Wierzę w Boga, kocham Go, jestem Mu...

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu...

Kościół

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Ostatnia droga Franciszka

Niedziela Świdnicka

Ostatnia droga Franciszka

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Polska

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu...

Historia

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu...