Reklama

Edukacja

Rektor UPJPII: dzisiejszy świat potrzebuje bardziej świadków niż nauczycieli

2015-12-26 14:09

Bożena Sztajner/Niedziela

„Dzisiejsze święto jest okazją, by postawić sobie pytanie o jakość świadectwa życia chrześcijańskiego. Papieże ostatnich dziesięcioleci przypominają nam, że człowiek naszych czasów chętniej słucha świadków, aniżeli nauczycieli; a jeśli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami” – napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Dziś w kościołach zbierana jest składka na potrzeby Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. „Z radością spoglądam na rozwój i działalność Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, poprzez które przekazuje on i rozwija intelektualne oraz duchowe dziedzictwo swojego patrona świętego Jana Pawła II. Drodzy Bracia i Siostry, dzięki Waszej przychylności, modlitwie oraz wsparciu dzieło papieża Polaka może nadal przyczyniać się do pogłębiania wiary oraz rozwoju nauki i kultury polskiej” – napisał z tej okazji do wiernych archidiecezji krakowskiej metropolita kard. Stanisław Dziwisz.

Tradycyjnie do diecezjan jako rektor uczelni zwrócił się ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak. Swój list poświęcił refleksji nad męczeństwem. Zwrócił uwagę, że słowa Chrystusa zapowiadającego nienawiść świata do jego uczniów nie straciły na aktualności.

Rektor zauważył, że postawa wobec cierpienia, w której przeciwieństwem miłości jest nie tyle nienawiść, co obojętność, wydaje się być ponadczasowa. „Także obecnie wielu zamyka oczy i zatyka uszy, by nie przejąć się prześladowaniami chrześcijan” – ocenił.

Reklama

Dodał jednak, że możni tego świata potrafią okazać solidarność i sprzeciw wobec przemocy, co widać było choćby po zamachach we Francji. „Nic nie może usprawiedliwiać wspomnianych zbrodni i świat słusznie protestuje wobec nich. Tym bardziej trzeba mieć nadzieję, że znajdzie w sobie dość uczciwości i odwagi, by równie głośno upomnieć się o podstawowe prawa wyznawców Chrystusa” – przyznał.

Rektor wskazał, że chrześcijanie pozostają nadal najbardziej dyskryminowaną religią świata, a ponoszone męczeństwo okrucieństwem nieraz nie odbiega od relacji starożytnych. „Pasterz jednej z diecezji w Iraku z przejęciem obliczał, że jeśli nie zahamuje się przyczyn ucieczki wyznawców Chrystusa, za pięć lat w tym kraju nie pozostanie ani jeden chrześcijanin. Świat zaczął żywo się interesować problemami tego regionu dopiero, gdy tysiące uchodźców stanęło u granic Europy” – napisał.

Ks. Zyzak przypomniał w liście osoby błogosławionych już franciszkanów Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, czyli pierwszych absolwentów uniwersytetu, którzy zostali wyniesieni na ołtarzu. Przypomniał, że Boże powołanie zaprowadziło obu zakonników do Peru, gdzie w warunkach skrajnego ubóstwa służyli miejscowej ludności aż do męczeńskiej śmierci.

„Ostatnie chwile życia błogosławionych franciszkanów przypominają koniec ziemskiej drogi Chrystusa. Złożyły się na nią: ostatnia Eucharystia, pojmanie, parodia sądu, wyrok, jego wykonanie poza wsią i wypisanie winy. Wierni parafii w Pariacoto od chwili śmierci męczenników mówili o nich „nasi święci”. Wielu z nich przeżyło prawdziwe nawrócenie. Jak w całej historii Kościoła, tak i dzisiaj krew męczenników jest zasiewem chrześcijan” – usłyszą dziś wierni odwiedzający kościoły archidiecezji krakowskiej.

Rektor UPJPII pytał czy krew dzisiejszych męczenników jest wystarczającym wyrzutem sumienia w sytuacji braku należnego świadectwa życia chrześcijańskiego w codzienności. „Opuszczanie niedzielnej Eucharystii, lęk przed publicznym przyznaniem się do Chrystusa i Kościoła może nas zawstydzać, gdy widzimy, że są chrześcijanie, którzy za możliwość praktykowania swej wiary płacą wysoką cenę” – zestawił.

Ks. Zyzak podkreślił, że mimo wszystko w obecnych czasach widać wspaniałe świadectwo uczniów Chrystusa, którzy na różnych drogach życia dążą do świętości jako osoby konsekrowane, duchowne i świeckie. Zaznaczył, że szczególnego znaczenia nabiera świadectwo małżonków i rodzin.

Dziękując za życzliwość wobec uczelni kapłan wiernym, a zwłaszcza rodzinom, złożył życzenia mocy dawania świadectwa o Bogu, który jest miłością. „Niech również w nowym roku głębokie życie duchowe zakorzenione w modlitwie pomaga w codziennym odkrywaniu sensu wzajemnej odpowiedzialności” – zakończył list rektor UPJPII.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

List Apostolski papieża Franciszka Aperuit Illis ustanawiający Niedzielę Słowa Bożego

2020-01-21 12:08

ADAM RAK

Papież Franciszek postanowił, aby III niedziela zwykła była obchodzona w całym Kościele jako Niedziela Słowa Bożego. Czytamy o tym w ogłoszonym 30 września 2019 r.

Więcej ...

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i świętym darem Boga

2020-01-24 19:38

Wikipedia

Każde dziecko jest bezcennym i świętym darem Boga - mówił prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przemawiając podczas 47. Marszu dla Życia w Waszyngtonie.

Więcej ...

Jedność imieniem Boga

2020-01-24 22:43

ks. Wojciech Kania

Bp Nitkiewicz: Mamy tutaj przed oczyma wzór jedności, jakim jest Najświętsza Trójca oraz Niebieskie Jeruzalem, jedności, której fundament stanowi miłość. Nie musimy odkrywać niczego nowego. Miłość połączona z modlitwą wystarczy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zawód podwyższonego ryzyka

Wiadomości

Zawód podwyższonego ryzyka

Jej misja trwa

Wiara

Jej misja trwa

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Polska

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików