Reklama

Aktualności

Franciszek przewodniczył uroczystości Objawienia Pańskiego

Grzegorz Gałązka

O misyjnym charakterze Kościoła mówił dziś Franciszek podczas Eucharystii sprawowanej w uroczystość Objawienia Pańskiego w bazylice watykańskiej. Papież zaznaczył, że również dziś wiele osób nosi w swoim sercu pragnienie Boga i oczekuje od Kościoła wskazania gwiazdy prowadzącej do Betlejem - źródła „tego światła, które przyciąga do siebie każdego człowieka i kieruje drogami narodów na drodze pokoju”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii papież przypomniał znane wyrażenie św. Ambrożego ukazującego Kościół jako „mysterium lunae” – promieniujący nie własnym światłem, lecz światłem Chrystusa. Zaznaczył, że jest ono potrzebne chrześcijanom, aby mogli odpowiedzieć w sposób konsekwentny na otrzymane powołanie. Podkreślił misyjny charakter Kościoła, wyrażający jego naturę oraz fakt, że wielu ludzi oczekuje na ukazanie im oblicza Boga. Przykładem tej obecności ziaren prawdy w świecie są Mędrcy, których Stwórca wzywa, by Go rozpoznali jako dobrego i wiernego Ojca.

„Gdy stajemy przed Jezusem, to nie ma już żadnego podziału ze względu na rasę, język i kulturę: w tym Dzieciątku cała ludzkość odnajduje swoją jedność. A zadaniem Kościoła jest rozpoznanie i ukazanie w sposób najbardziej wyraźny pragnienia Boga, jakie każdy nosi w sobie” – stwierdził Ojciec Święty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii Franciszek zachęcił do poszukiwania znaków Boga, wymagającego naszego zaangażowania, aby je odczytać i w ten sposób zrozumieć Jego wolę. „Prawdziwa mądrość ukryta jest w obliczu tego Dzieciątka. To tutaj, w prostocie Betlejem, znajduje swoją syntezę życie Kościoła. Tutaj znajduje się źródło tego światła, które przyciąga do siebie każdego człowieka i kieruje drogami narodów na drodze pokoju” – zakończył swoją homilię papież.

W modlitwie wiernych modlono się po francusku za papieża i wszystkich biskupów Kościoła: "Panie który uczyniłeś ich pasterzami swojego ludu spraw aby byli mężnymi i łagodnymi głosicielami Ewangelii zbawienia".

Po chińsku modlono się za stanowiących prawa: "Panie, który kierujesz historią do jej prawdziwego spełnienia, prowadź ich ku poszukiwaniu autentycznego dobra narodów i każdego człowieka".

W języku swahili modlono się za migrantów i uchodźców: "Panie, który troszczysz się o każdego człowieka, poślij swojego anioła, aby czuwał nad ich krokami i inspirował gesty gościnności oraz braterstwa".

Reklama

Po kurdyjsku modlono się za ludzi kultury i nauki: "Panie, który ukazujesz się szukającym Cię szczerym sercem, pociągaj ich Swym pięknem i podnoś na duchu darem prawdy."

W ostatniej intencji po syngalezku modlono się za chrześcijan: "Panie, który stworzyłeś ich jako synów w Jezusie Chrystusie, uczyń z nich prawdziwych czcicieli Twojego imienia i wiarygodnymi świadkami Twojej miłości".

W procesji z darami szły rodziny, jedna z dwójką a druga z czwórką dzieci.

Przed Mszą św. papież w orszaku przeszedł główną nawą Bazyliki św. Piotra. Zatrzymał się przed figurką Dzieciątka Jezus, którą ucałował i okadził.

Mszę św. koncelebrowali kardynałowie, wśród których był kard. Zenon Gocholewski, były prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, biskupi Kurii Rzymskiej i kilkudziesięciu księży.

Przed papieską homilią ogłoszono daty najważniejszych uroczystości i świąt kościelnych w 2016 r.: Środy Popielcowej (10 lutego), Zmartwychwstania Pańskiego (27 marca), Wniebowstąpienia (5 maja), Zesłania Ducha Świętego (15 maja), Ciała i Krwi Chrystusa (26 maja), pierwszej niedzieli Adwentu (27 listopada). Po błogosławieństwie eucharystycznym odśpiewano antyfonę maryjną „Alma Redemptoris Mater” i kolędę „Adeste, fideles”.

Podziel się:

Oceń:

2016-01-06 13:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Nowej Hucie jak w Rzymie

Naśladowcy św. Wincentego Pallottiego zaprosili wiernych do przeżycia
uroczystej Epifanii

Joanna Adamik/archidiecezja krakowska

Naśladowcy św. Wincentego Pallottiego zaprosili wiernych do przeżycia uroczystej Epifanii

Figurka małego Jezusa wywyższona przy ambonie i ołtarzu ukazuje, że i od Dzieciątka możemy się sporo nauczyć.

Więcej ...

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Więcej ...

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

2024-04-25 13:08

Karol Porwich/Niedziela

Z Wniebowstąpieniem Pańskim łączą się tzw. Dni Krzyżowe obchodzone w poniedziałek, wtorek i środę przed tą uroczystością. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...